Зерттеу жұмысы "Мәдениет адамзаттың рухани-адамгершілік құндылықтарының көрінісі ретінде.» Дүние жүзі тарихы, 10 сынып, презентация.
Мәдениет адамзаттың рухани-адамгершілік құндылықтарының көрінісі ретінде
10D БӨЛІМІ. МӘДЕНИЕТТІ ДАМЫТУ
4.3-кіші бөлім:Қазіргі қоғамның рухани-адамгершілік құндылықтары
ЗЕРТТЕУ ЖҰМЫСЫ
10D.3.3. Жаһандану жағдайындағы рухани-адамгершілік құндылықтарды трансформациялау мәселесі
1-ші кіші бөлім: рухани-адамгершілік құндылықтардың қоғамның дамуына ықпал етуі.
2-ші кіші бөлім: ұлттық-мәдени дамуға жаһанданудың әсері.
3 кіші бөлім: болашақта адамның трансформациясы.
Сабақ мақсаты
Оқушылар :
- болашақ адамның адамгершілік бейнесін анықтай отырып, адамзаттың рухани-адамгершілік дамуының мүмкін жолдарын болжау
Оқу мақсаттары
10.4.3.4 қоғамның тұрақты дамуы үшін қазіргі әлемдегі жалпы адамзаттық адамгершілік құндылықтардың маңызын түсіндіру
10.4.3.5 жаһанданудың ұлттық-мәдени дамуға әсерін талдау
10.4.3.6 болашақ адамның адамгершілік бейнесін анықтай отырып, адамзаттың рухани-адамгершілік дамуының мүмкін жолдарын болжау
Тілді оқыту мақсаты
Оқушылар:
-адамзаттың рухани-адамгершілік құндылықтарының қалыптасуының бастауын анықтай отырып, тарихи дереккөздерді талдау; -рухани-адамгершілік құндылықтарды трансформациялау мысалдарын келтіру және ХХ ғасырдың тарихи оқиғаларының ерекшеліктерін анықтау, қоғамның адамгершілік құндылықтарын қайта бағалауға ықпал ету, өз пікірін дәлелдей отырып.
Пәндік лексика және терминология
Құндылықтар "имандылықтың алтын ережесі"» Прагматизм, рационализм, шеткі индивидуализм, нигилизм, конформизм, әлеуметтік апатия, тұтынушылық психология, діни фанатизм, неофашизм, бейресми жастар ұйымдары.Жаһандық азаматтық Космополитизм НТР
Сыныпта диалог / хат үшін пайдалы сөйлемдер сериясы
Жалпыадамзаттық құндылықтарға жатқызуға болады … "Саған не істегің келсе, басқаға жасамаңыз "ережесі" алтын " адамгершілік ережесі деп аталады, себебі…Бұл карточка Батыс / Шығыс қоғамға жатады, себебі…Саяси/экономикалық/мәдени құбылыстар жалпыадамзаттық құндылықтардың өзгеруіне әсер етеді, себебі… Бұқаралық мәдениет пен ҒТР қазіргі әлемнің рухани-адамгершілік құндылықтарының өзгеруіне ықпал етеді.
Зерттеу қызметі
Білім алушылардың қызметі-оқушылардың алдын ала белгісіз шешімі бар зерттеу тапсырмасын шешумен байланысты және ғылыми салада зерттеуге тән негізгі кезеңдердің болуын болжайтын, ғылымда қабылданған дәстүрлерге сүйене отырып нормаланған қызметі: мәселе қою, осы проблематикаға арналған теорияны зерттеу, зерттеу әдістемелерін таңдау және оларды практикалық игеру, өз материалын жинау, оны талдау және қорыту, ғылыми пікір, өзіндік тұжырымдар. Мұндай тізбек зерттеу қызметінің ажырамас құралы, оны өткізу нормасы болып табылады. Зерттеу құрылымы болуы керек:
I кезең. Тақырыпты таңдау және тұжырымдау (оқушылар ұсынған тақырыптар қабылдануы мүмкін).
II кезең. Таңдалған тақырып бойынша көздермен және электрондық ресурстармен танысу.
III кезең. Зерттеу жоспарын құру.
IV кезең. Әдебиеттерді, көздерді және электрондық ресурстарды зерттеу, оқылған материалдарға Конспектілер жазу, сауалнама, сұхбат жүргізу, өз тұжырымдарын, қорытындыларды жинақтау, дәлелдемелерді ойластыру.
V кезең. Жұмыс нәтижелерін рәсімдеу.
VI кезең. 4 сабақ барысында шағын - конференцияда атқарылған жұмыс нәтижелерін таныстыру.
Зерттеу жұмысының критерийлері
Мұғалім үшін зерттеу жүргізуге арналған әдістемелік ұсыныстар
Оқушы үшін зерттеу жұмысының алгоритмі:
1. Проблеманы өзектендіру (проблеманы анықтау және болашақ зерттеудің бағытын анықтау).
2. Зерттеу саласын анықтау (жауаптарды біз таба алатын негізгі сұрақтарды тұжырымдау).
3. Зерттеу тақырыбын таңдау (зерттеу шекарасын белгілеуге тырысыңыз)
4. Гипотезаны өндіру (гипотезаны немесе гипотезаны әзірлеу, соның ішінде нақты емес – арандатушылық идеялар айтылуы тиіс).
5. Шешу тәсілдерін анықтау және жүйелеу (зерттеу әдістерін таңдау).
6. Зерттеу жүргізу ретін анықтау.
7. Ақпаратты жинау және өңдеу (алған білімдерін бекіту).
8. Алынған материалдарды талдау және қорыту (белгілі логикалық ережелер мен тәсілдерді пайдалана отырып, алынған материалды құрылымдау).
9. Есеп дайындау (негізгі ұғымдарға анықтама беру, зерттеу нәтижелері бойынша хабарлама дайындау).
10. Баяндама (нәтижелерді көпшілік алдында құрдастары мен ересектер алдында қорғау, сұрақтарға жауап беру).
- не білдім, не үйрендім
- не түсініксіз қалды
- немен жұмыс істеу қажет
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?