Еуразия картасының өзгеруіне Шыңғысхан жорықтарының ықпалы. Дүние жүзі тарихы, 10 сынып, сабақ жоспары.
Бөлімше 3.2: Әлем тарихының барысына әсер еткен әскери -саяси оқиғалар Сабақ тақырыбы: Еуразия картасының өзгеруіне Шыңғысхан жорықтарының ықпалы | Мектеп: | |||||||||
Уақыты: | Мұғалімнің аты - жөні: | |||||||||
Сынып: 10 | Қатысқан оқушылар саны: | Қатыспағандар: | ||||||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары |
| |||||||||
Сабақ мақсаты | - тарихи оқиғалар мен процестерді түсіндіру үшін "мемлекет", "билік", "басқару институты" терминдерін қолдану | |||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: - жеке ақпаратты салыстыра отырып, ұжымдық талқылауға қатысу (ауызша сөйлеу және тыңдау дағдылары) Пәндік лексика және терминология: Мемлекет, билік, басқару институты, тоталитарлық режим, демократиялық режим белгілері, нарықтық экономикадағы мемлекеттің тарихи типтері: құлиеленушілік, феодалдық, буржуазиялық және социалистік, саяси режимдердің түрлері Диалог / хат үшін пайдалы фразалар Империяның құрылу себептері болды… Жаулап алу соғыстарының салдары болды… Тоталитарлық режимнің белгілері болып табылады. Демократиялық режим белгілері Менің ойымша, басқару институты … Саяси режимдерді салыстыру… | |||||||||
Алдыңғы меңгерілген білім | Бөлімде әртүрлі саяси құрылымдармен және саяси режимдермен байланысты мемлекеттің шығу тегінің негізгі теориялары берілген. Сондай-ақ ежелгі империялардың пайда болуының себеп-салдарлық байланысы анықталады. Оқушылар орта ғасырдағы және жаңа кезеңдегі жаулап алу соғыстарына және олардың Еуропа картасының өзгеруіне, сондай-ақ халықаралық қатынастар жүйесіне әсерін талдау жүргізеді. Буржуазиялық және социалистік революциялар индустриялық қоғамды қалыптастыру және әлеуметтік теңдік идеяларын іске асыру факторлары ретінде қарастырылады. | |||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||
Сабақтың қезеңдері | Сабақта орындалатын іс - әрекеттер | Оқыту ресурстары | ||||||||
Басы | Еуразия картасының өзгеруіне Шыңғысхан жорықтарының әсері Сабақтың басында жасауға мән беру: - оқушылардың назарын аудару - оқушылармен бірге сабақтың мақсатын анықтау/ЦО - оқушылардың "жақын даму аймағын" анықтау, сабақ соңында күту Оқушылардың назарын моңғол жаулап алу картасына аударыңыз және "картаны оқыңыз" әдісі арқылы карта ақпаратын мәтінге өзгертуді сұраңыз. | Карта монгольских завоевании | ||||||||
Ортасы | Оқушылар 1206 жылдан 1395 жылға дейін уақыт сызығын толтырады. 1 топ-даталар; 2 топ-оқиғалар; 3 топ-тарихи тұлғалар Оқушылар мемлекет шекарасының өзгеруі туралы алған білімдерін пайдалана отырып, "Моңғол жаулап алулары" контурлық картасын толтырады. Шекараның өзгеруі туралы 2-3 тармақты көрсету керек. Жорамалдарды тыңдап, оларды тақтаға жазыңыз. Моңғолдардың тұру шекарасын белгілеңіз Картаға моңғол тайпалары, Қытай, Орталық Азия, орыс князьдігі, Батыс Еуропа жаулап алу күндеріне сәйкес дәйектілікпен келтіріңіз Жұмыста олардың қалай Азияның және Еуропаның жерлеріне өте тез кірігуі көрсетілу керек | Контурная карта | ||||||||
Соңы | Сабақ соңында оқушылар рефлексия өткізеді: - не білдім, не үйрендім - не түсініксіз қалды - немен жұмыс істеу қажет Оқушылар өз жұмысын және өз сыныптастарының жұмысын белгілі бір критерий бойынша бағалай алады | ВОСТОЧНЫЕ ЗАВОЕВАТЕЛИ | ||||||||
Қосымша ақпарат | ||||||||||
Дифференциациялап оқыту – Оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндеттер қоюды жоспарлайсыз? | Бағалау – Оқушылардың білімін қалай тексересіз? | Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-ны қолдану Құндылықтарменбайланыс (тәрбие элементі) | ||||||||
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу | Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз | Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары | ||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?