Дүниежүзінің этникалық картасы: тарих және қазіргі таң. Дүние жүзі тарихы, 10 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспарыБекітемін: ___________ ӘБ жетекшісі Капарова К.У.
Сабақ: Дүниежүзі тарихы | Мектеп: Алматы қаласы, ХББ НЗМ | |||||||
Бөлім 2.1: Сабақ тақырыбы: | Антропогенез және этногенез Дүниежүзінің этникалық картасы: тарих және қазіргі таң | |||||||
Күні: | ||||||||
Мұғалімнің аты-жөні: | Куликенова Г.Х. | |||||||
Сынып: 10 | Қатысқан оқушылар саны: | Қатыспағандар: | ||||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары | - қазіргі этникалық топтардың ассимиляциялануы мен жоғалу себептерін анықтау; - жаһандану жағдайында этникалық және мәдени көптүрлілікті сақтаудың маңыздылығын негіздеу | |||||||
Сабақ мақсаты | - әлем картасын пайдалана отырып әртүрлі тарихи кезеңдердегі этникалық процестерді түсіндіру | |||||||
Бағалау критерилері | - жаһандану барысындағы этникалық және мәдени көптүрлілікті сақтаудың маңыздылығын негіздеу; - қазіргі этникалық топтардың ассимиляциялануы мен жоғалу себептерін анықтау | |||||||
Тілдік мақсат | Ру, тайпа, қауым, этнос, этника, этнография, халық, ұлт, классификация, лингвистика, антропология. | |||||||
Құндылықтар | «Мәңгілік ел» идеясы. Өзгелердің мәселелерін, басқа көзқарастарды көру және түсіну қабілеті; сынға лайықты түрде қабылдай алу қабілеті; топта жұмыс істеу, топта әртүрлі рөлдерді ойнау дағдыларының болуы; бір-бірін тыңдау және басқалардың жауаптарын толықтыру мүмкіндігі; басқа діндерге және мәдениетке құрмет. | |||||||
Пәнаралық байланыс | География, этнография. | |||||||
Алдыңғы меңгерілген білім | Адам мен этникалық топтардың пайда болу теориясы. Л.Н. Гумилевтің этникалық топтардың пайда болуы мен дамуы туралы ғылыми көзқарастарының ерекшеліктері. | |||||||
Сабақ барысы | ||||||||
Сабақтың қезеңдері | Сабақта орындалатын іс - әрекеттер | Оқыту ресурстары | ||||||
Сабақтың басы 5 мин. | Қоңырау кезінде сыныпты топтарға бөлу. Сәлемдесу. (К) Соңғы сабақта біз Сіздермен этностардың пайда болуы мен дамуы туралы әртүрлі ғылыми көзқарастарды, тарихи оқиғаларды, процестер мен құбылыстарды түсіндіруге арналған «этнос», «этногенез», «ұлт», деген ұғымды талқылаған болатынбыз. - Өткен тақырыптарға негізделе отырып бүгінгі сабақтың тақырыбын табуға тырысып көрейік. Қоғамда және мемлекетте бейбітшілік пен келісімнің сақталуы үшін бүгінгі ең маңызды міндет қандай? Әрине, жаһандану жағдайында этномәдени әралуандылықты сақтау болып табылады. Сабақ тақырыбы мен мақсатын таныстыру. Бүкіл әлемнің этникалық ұлттық құрамның жіктелуінің негізгі түрлерін және сипаттамаларын түсіндіріңіз, этникалық топтардың даму кезеңі. Қазіргі әлемде ұлттық қатынастарды дамыту үрдістерін талқылаңыз. | http://fedoroff.net/load/maps/karta/karta_narodov_mira_ehtnicheskaja_karta_mira/90-1-0-808 | ||||||
Сабақтың ортасы 5 мин. | Г) Топпен жұмыс. Тапсырма №1. 1 топ тапсырмасы:
2 топ тапсырмасы: • Өтпелі және аралас нәсілдің ерекшеліктері қандай? • Олар қалай тілге байланысты жіктеледі? (буклет құрастыру). 3 топ тапсырмасы: • «21 ғасырдың басындағы әлемнің ең кең тараған тiлдерi» кестесiн талдаудан кейiн осы тiлдердiң таралу аймағын картада көрсетiңiз. • ресми тіл ағылшын тілі болатын елдерге нақты мысалдар келтіріңіз. Неге бұлай болды? (ақпараттық есеп). 4 топ тапсырмасы:
Критерилері: - аргумент келтіру; - креативтілік таныту; - қорытында жасай алу. Топтпр өзара бағалау жүргізеді.. Г) Топпен жұмыс. Тапсырма №2. Дұрыс мәлімдемелерді анықтаңыз. 1. Әлемдік мемлекеттердің жартысы бір ұлтты 2. АҚШ - әлемдегі ең көп ұлтты мемлекет 3. Үндістан - көпұлтты мемлекет 4. Әлемдегі ең таралған тіл – француз тілі. | http://bibliotekar.ru/rGeo/17.htm http://engime.org/uchebnoe-posobie-dlya-studentov-specialenosti-050502-politolog.html?page=8 | ||||||
Сабақтың соңы 5 мин. | Қорытындалу. Сұрақтар арқылы зерттелген материалдарға рефлексия жүргізу:
| Слайд беттері | ||||||
Үй жұмысы | «Қазіргі қоғамдағы ұлтаралық шиеленістер» тақырыбында эссе жазу | |||||||
Қосымша ақпарат | ||||||||
Дифференциациялап оқыту – Оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? | Бағалау – Оқушылардың білімін қалай тексересіз? | Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-ны қолдану Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі) | ||||||
В ходе групповой работы более способные учащиеся поддерживают учащихся из группы риска. | Учащиеся проводят взаимооценивание, при этом роль учителя заключается в направлении учащихся и оказании необходимой конструктивной обратной связи | Данный урок тесно связан со знаниями учащихся по географии; Главная ценность – уважение, уважение к другим религиям, культурам, толерантность. | ||||||
Рефлексия Сабақ мақсаты/оқу мақсаты қаншалықты жүзеге асты? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Дифференциациялап оқыту өз мәнінде жүзеге асты ма? Өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? | Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты сол жақ бағанда келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз. | |||||||
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты) 1: 2: Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?