Этностардың шығу теориялары. Дүние жүзі тарихы, 10 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Келісілді _______________
«Тарих және география»
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Этникалық, әлеуметтік және саяси үдерістер 2.1. бөлімшесі: Антропогенез и этногенез | Мектеп: | ||||||||||
Күні | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||
Сынып: 10 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||
Сабақ тақырыбы | Этностардың шығу теориялары | ||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.2.1.2 – тарихи оқиғаларды, үдерістер мен құбылыстарды түсіндіру үшін «этнос», «этногенез», «ұлт» ұғымдарын қолдану; 10.2.1.3 – этногенездің әр түрлі теорияларын жүйелеу және жинақтау; 10.2.1.4 – этностардың шығу тегі мен дамуы туралы Л.Н. Гумилевтің ғылыми көзқарастарын зерттеу. | ||||||||||
Бағалау критерийлері | Этностың, ұлттың, этногенездің ұғымдарын біледі Этникалық топтардың қалыптасуының негізгі кезеңдерін анықтайды. Түрлі тәсілдермен қарастырылған этногенездің жалпы (2) және ерекше (3) факторларын анықтайды. Халықтардың қалыптасу тарихынан мысалдар келтіреді (1-2) Этнос дамуының жолдары туралы қорытынды жасайды | ||||||||||
Тілдік мақсаттар | Маңызды терминдердің анықтамаларын беретін глоссарий жасау | ||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Ұлттық дәстүрлерді, толеранттылықты тәрбиелеуге үйрету. Жаһандық азаматтық: студенттер этникалық топтардың мәдениеті мен салт-дәстүрлерінің айырмашылықтарына қарамастан әмбебап құндылықтар бар екенін әрқайсысының ұлттық мәдениеті ерекше және осылайша әмбебап құндылық деп біледі. | ||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Биология – антропогенез, биоалуантүрлілік, түрдің құрамы, эволюция, өсімдік және жануарлар әлемі. География – әлемнің өңірлері, ландшафтық ерекшеліктері. | ||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Интернет-ресурстар, планшеттер, ноутбуктерді пайдалану. | ||||||||||
Бастапқы білім | Ұсынылған алдын-ала білім әлемнің халықтарының қалыптасу тарихын қамтитын 6-9 сыныптарға (атап айтқанда, 9 сынып) арналған Дүниежүзілік тарихтың мазмұнын қамтиды. | ||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||
Сабақтың басы 5 минут | Сыныппен амандасу. Алғашқы слайдты көрсетіңіз, «Бүгін сабақта қандай тақырып зерттелетінін айтыңыздар» - деген сұраққа жауап беруін сұраңыз. Сабақтың тақырыбымен, мақсаттар мен бағалау критерийлерімен таныстыру. (О) CLIL әдісі: Сабақтың басталуына дейін терминдердің анықтамаларын бөлек сөздерге бөліңіз, содан кейін оқушыларға терминдерді беріп, сөздерді сөйлемге (термин және дефиниция) жинауды сұраңыз. Сосын дұрыс жауабы бар слайдты көрсетіңіз. Терминдер: Этногенез – этникалық қоғамның (этнос), халықтың пайда болу қалыптастыру үдерісі. Этнос – ортақ мәдениет, тіл, психологиялық құрылымы, тарихи тағдырдың ажырағысыздығы бар, олардың бірлігі мен басқа этностардан айырмашылығы туралы сана-сезімі бар адамдар тобы. Халық – белгілі бір аумақты иемденетін басқарудың, әдет-ғұрыптар мен дәстүрлердің, тілдің, мәдениеттің ерекшеліктеріне ие адамдар қоғамдастығының тұрақты нысаны. | №1-4 слайдтар №5 слайд | |||||||||
Сабақтың ортасы 30 минут | 1-тапсырма. (Жұппен) Даму сатысы. 10 мин Тапсырманы оқып, түсіну үшін оқушыларға 5 минут беріңіз (1-қосымша) Сұрақтарға жауап беруді сұраңыз: - адамдардың бірігуінің тарихи қалыптасқан нысандарын анықтау; - Адамзат дамуында адамдардың бірігуінің әртүрлі формалары арқылы өтті деген не? - бірігудің алғашқы түрлері – ру мен тайпаны сипаттаңыз; - адамдардың бірігуінің келесі түрі – халықтар формасына көшудің алғышарттарын анықтаңыз; - ұлттар қашан және неліктен пайда болды? Оқушылардан олардың жауаптарын жұптармен талқылауын сұраңыз және этностардың даму сатысын графикалық түрде дәптерге орындауын сұраңыз. 2-тапсырма. (топпен) Кластер жасаңыз. 15 мин Этногенез теорияларының негізінде жатқан негізгі тезистерді анықтаңыз. Түрлі тәсілдермен қарастырылған этногенездің жалпы (2) және ерекше (3) факторларын анықтау. Халықтардың қалыптасу тарихынан мысал келтіріңдер (таңдауға) Халықтар құру туралы қорытынды жасаңыз. | №6 слайд Қосымша 1. ОБЩЕСТВОЗНАНИЕ. 11 КЛАСС. ПРОФИЛЬНЫЙ УРОВЕНЬ. Учебник для 11 класса общеобразовательных учреждений. Под редакцией Л.Н. Боголюбова, А.Ю. Лазебниковой, Н.М. Смирновой. №7 слайд Қосымша 2. | |||||||||
Сабақтың соңы 5 минут | Оқушыларға стикерлер таратыңыз. Фразаны аяқтауды сұраңыз: Зерттеліп отырған тақырып мені ... туралы ойлануға жетеледі. | №8 слайд | |||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||
1) Тапсырмалар белгілі бір уақытқа беріледі (жасырын саралау) 2) әртүрлі теориялық дайындық деңгейі бар студенттер сұрақтарға жауап берген кезде өз көзқарасын көрсетеді; 3) Барлық студенттер «Этнос», «Ұлт» және «Этногенез» терминдерінің мағынасын түсіндіре алады. 4) Көптеген студенттер этноздардың қалыптасуындағы негізгі кезеңдерді анықтап, этногенездің жалпы (2) және ерекше (3) факторларын анықтай алады. 5) Жетекші студенттер әртүрлі елдердің тарихынан мысалдар келтіре отырып, этникалық топтарды дамыту жолдары туралы өз бетінше қорытынды жасай алады. | ФБ: мұғалім түсініктеме береді, оқушылардың жауаптарын түзейді, жақсы жауаптарға оң жауап береді. Топтағы жұмыстарды смайликтермен бағалау: Жарайсың Жақсы Тырысып көр | Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары | |||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?