Этностардың шығу тарихы. Дүние жүзі тарихы, 10 сынып, сабақ жоспары, 2 сабақ.
Қысқа мерзімді жоспар
Келісілді Бірлестік жетекшісі |
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: | Мектеп: | |||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||||||
Сынып: 10 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||
Сабақ тақырыбы: | Этностардың шығу тарихы (2 сабақ) | |||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.2.1.2 – тарихи жаңалықтар, процестер және құбылыстарды түсіндіру үшін «этнос», «этногенез» және «ұлт» түсініктерін қолдану; 10.2.1.3 – этногенездің түрлі теорияларын жалпылау және жүйелеу; 10.2.1.4 – этностардың шығу тегі және дамуы туралы Л.Н.Гумилевтің ғылыми көзқарастарының ерекшеліктерін зерттеу. | |||||||||||||
Бағалау критерийлері |
| |||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Маңызды терминдерге анықтамалар беретін глоссарий құрастыру. | |||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Ұлттық салт-дәстүрді құрметтеуге үйрету, толеранттылыққа тәрбиелеу. Жаһандық азаматтық: этникалық топтардың мәдениеті мен дәстүрлеріндегі айырмашылықтарға қарамастан, адамзаттың жалпыға ортақ құндылықтары бар екендігін, әр ұлттың мәдениетінің өзіндік ерекшілігі болатындығын, жалпы әлемдік құндылық болып табылатындығын түсінеді. | |||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Биология – антропогенез, биоалуантүрлілік, эволюция, өсімдіктер мен жануарлар әлемі. География – әлемнің өңірлері, ландшафтық ерекшеліктері | |||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Интернет-ресурстар, планшеттер, ноутбуктерді пайдалану. | |||||||||||||
Бастапқы білім | Берілген тақырып «Дүние жүзі тарихы» және «Қазақстан тарихы» пәндері бойынша көне заман дәуірінен бүгінгі күнге дейінгі алған білімге негізделген. Ол оқушыларға адам дамуының жолдары мен заманауи әлемнің түрлі модельдері арасында ұқсастықтар жасауға көмектеседі. Ұсынылған алдын-ала білім әлемнің халықтарының қалыптасу тарихын қамтитын 6-9 сыныптарға (атап айтқанда, 9 сынып) арналған Дүниежүзілік тарихтың мазмұнын қамтиды. | |||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||
Сабақтың басы 5 мин | Оқушыларға Л.Н.Гумилевтің (кім екендігін айтпай) көрсету және оның қызметі туралы ұсыныстарын айту. Тарихқа қызығатын оқушылар мүмкін Гумилевтің өмірбаяны және ғылыми қызметі туралы білетін шығар (қызығушылығы бойынша дифференциация) Гумилевтің өмірбаяны және ғылыми ізденістері жайында қысқаша айтып кету. Сыныпта оқу мақсаттары мен бағалау критерийлерін талқылаңыз. | Слайд №1-5 | ||||||||||||
Сабақтың ортасы 30 мин | 1 тапсырма (жұппен жұмыс, 10 мин)
Өзара тексеру: жұппен дәптерлерімен алмасып, пікір жазу 2. Топта талқылау (10мин) сұрақ бойынша кестені толтыру нәтижесі
Этностардың шығу тегі және дамуы туралы Л.Н.Гумилевтің ғылыми көзқарастарының ерекшеліктері туралы қорытынды жасаңыз. 2 тапсырма (жеке тапсырма, 5 мин) «Л. Гумилёвтің пассионарлы теориясы» тақырыбында синквейн құрастырыңыз 1 жол – синквейннің негізгі тақырыбын білдіретін, бір зат есім. 2 жол – негізгі ойды білдіретін екі сын есім 3 жол – әрекетті білдіретін 3 етістік три 4 жол – белгілі бір мағынаны білдіретін фраза. 5 жол – зат есім формасындағы қорытынды (бірінші сөзбен ассоциация) 2 тапсырма (жеке тапсырма, 5 мин) «Л. Гумилёвтің пассионарлы теориясы» тақырыбында синквейн құрастырыңыз 1 жол – синквейннің негізгі тақырыбын білдіретін, бір зат есім. 2 жол – негізгі ойды білдіретін екі сын есім 3 жол – әрекетті білдіретін 3 етістік три 4 жол – белгілі бір мағынаны білдіретін фраза. 5 жол – зат есім формасындағы қорытынды (бірінші сөзбен ассоциация) | Слайд №6 Қосымша Слайд №7 | ||||||||||||
Сабақтың соңы 5 мин | Рефлексия
| Слайд №8 | ||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||||
1) Тапсырмалар белгілі бір уақыт аралығына беріледі (жасырын дифференциация); 2) Теориялық дайындық деңгейі әртүрлі оқушылар сұрақтарға жауап бергенде өз көзқарастарын ұсынады; 3) Кластер жасай отырып, оқушылар көптеген сұрақтарына жауап ала алады; 4) Студенттердің көпшілігі тарихты зерттеуде өркениеттер мен өркениеттік тәсілдерді жіктей алады; 5) Мықты оқушылар жетекші рөлге шығады («Пікірталас» ойынында); 6) Кейбір оқушылар өркениеттердің өзара тәуелділігі мен өзара әрекеті туралы дербес қорытынды жасай алады | ФБ: мұғалім оқушылар жұмысына пікір айтады, жауаптарын түзетеді, сәтті жауаптарға жағымды пікір білдіреді. Топтық жұмыстарды смайликтермен бағалау Жарайсың! Жақсы! Талпын! | Интерактивті тақтаны және планшеттерді 20 минуттан артық қолданбау Физминутка: Видеоролик https://www.youtube. com/watch?v=x0GksFUDFQ4 Мультимедиялық бөлмеде жқмыс істеудің қауіпсіздік техникасы ережелері
| ||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?