ХХ ғасырдағы мәдениет қайраткерлері адамзаттың рухани дамуына қандай ықпал жасады? Дүние жүзі тарихы, 9 сынып, сабақ жоспары.
Мектеп | 10-бөлім. ХХ ғасырдың екінші жартысындағы- ХХI ғасырдың басындағы мәдениет ХХ ғасырдағы мәдениет қайраткерлері адамзаттың рухани дамуына қандай ықпал жасады? | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 9 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 9.2.2.1 танымал өнер қайраткерлерінің қоғамның дамуына ықпалын талдау және олардың қызметіне дүниежүзілік тарих контекстінде өзіндік баға беру; 9.2.2.3 ақпараттық қоғам жағдайындағы көркем шығармашылықтың жаңа түрлерінің қалыптасуын талдау; 9.2.3.1 түрлі философиялық көзқарастардың қазіргі қоғамдық өмірге ықпалын бағалау; 9.3.1.4 тұлғаның тарихтағы рөлін бағалау | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | ХХ ғасырдағы бейнелеу өнерінің негізгі тенденциялары мен олардың өкілдерін анықтап, қоғамға әсер ету дәрежесін анықтау. ХХ ғасырдың екінші жартысындағы философия мен бейнелеу өнерінің бүкіл адамзат үшін дүниетанымдағы, аксиологиялық аспектіндегі орнын анықтау. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Айтылым және оқу дағдыларын дамыту Оқушылар: - келесі бейнелеу өнері терминдерінің қысқаша анықтамасын жасайалады: - реализм, - модернизм, - постмодернизм - ХХ ғасырдағы келесі философиялық ағымдардың қысқаша анықтамасын жасайды: - Сциентизм: неопозитивизм мен постпозитивизм, прагматизм, аналитикалық философия және т.б. - Антисциентизм: психоанализ, феноменология, өмір философиясы, герменевтика, феноменология, экзистенциализм және т.б. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дамыту
| Бұл сабақ оқушылары өздерінің және басқа ұлттардың тарихи өткенін құрметтеу, тәжірибелік тапсырмалармен жұмыс жасағанда, адами құндылықтарды құрметтеу кезінде бір-бірлеріне құрмет көрсету сияқты құндылықтарды тәрбиелейді. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байбайланыстар | Бұл сабақ Бейнелеу өнері, адам және қоғам сабақтармен қатысты. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Интерактивті тақта зерттеулер барысында материалды визуализация үшін пайдалану. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тарихи концепт | маңыздылық | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім
| Қазіргі әлемдегі білімнің маңызы неде? | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың түрі | Жаңа материалды оқып үйрену | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарлан ған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 5 мин 20 мин 10 мин 5 мин | Актуализациялау Слайдта 20 ғасырдың суретшілерін, музыканттарын, философтарын көрсетініз Оларды не біріктіреді? Оқушылар суретшінің туындысы қай ағымға жататыны туралы ақпарат бар карточкалар жиынтығын жіктейді. Оқушыла ХХ ғасырдың бірінші жартысындағы әр түрлі өнер қозғалыстарының бір өкілін және олардың сәйкес стильдегі шығармаларын алыңыз. Мұғалім оқушыларды ХХ ғасырдың екінші жартысындағы негізгі көркемдік қозғалыстармен таныстырады: реализм, модернизм және постмодернизм, сонымен қатар олардың негізгі ерекшеліктерін қысқаша сипаттайды. Бұл танысу әр тренд үшін жетекші суретшілердің жұмысының мысалдарын қамтуы керек. оқушылар негізгі өнер қозғалыстары туралы түсініктеме бере алуы керек, осылайша өнер тарихы туралы бұрынғы білімдерін шолу және тереңдету керек. Үздіксіздікті қадағалау үшін оқушыларды түсіндіру кезінде кестені толтыруын сұраңыз
Оқушылардан 20 ғасырдың соңындағы өнердегі негізгі қозғалыстарды анықтауды сұраңыз, мысалы: - Абстрактілі дерексіз экспрессионизм - Оп -өнер - Концептуалды өнер (граффити, инсталляция) - Кинетикалық өнер. 1 нұсқа. Оқушылар ХХ ғасырдың ірі суретшілерінің бірін немесе бірнеше суретшілердің бір картинасын таңдайды және оның негізгі деп санайтын бес туындысын анықтайды. Оқушылар бұл жұмысты орындау критерийлерімен келісуі керек, мысалы: - Көптеген адамдарға үлкен әсер еткен шығармалар - Ең танымал және танымал шығармалар - Өнер әлемін өзгерткен туындылар - Дүниені қабылдау тәсілін өзгерткен шығармалар. - Автордың философиясын барынша терең көрсететін шығармалар. (D) (F) Оқушылар көрмеге жоспар құрады. Ол мыналарды қамтуы керек: • Қолданылатын шығармашылық жұмыстардың суреттері. • Бұл шығармаларды таңдаудың ұтымдылығын түсіндіру. • Неліктен бұл жұмыстар маңызды екенін түсіндіру. 2 -нұсқа. Оқушылардан ХХ ғасырда әр түрлі мәдени салаларда қоғамның дамуына әсер еткен ең әйгілі мәдениет қайраткерлерінің жоғарғы тізімін анықтайтын комитетте екенін елестетуді сұраңыз. Мұның бәрі оқушылардың талғамына байланысты. • Оқушылар анықтайтын номинацияларды анықтауы керек, мысалы: әдебиет, философия, кескіндеме, кино, музыка, журналистика және т.б. • Содан кейін олар келісіп, ХХ ғасырдың ең ықпалды мәдениет қайраткерлерін анықтайтын критерийлерді құруы керек. • Оқушылар мәдени өрісті таңдайды және оны кандидат ретінде ұсыну үшін сол саладан бір адамды таңдайды. Бұл үшін олар оның әлемдік мәдениетке қосқан үлесі мен шығармашылығын және оның маңыздылығын көрсетуі қажет.
Мұғалім ХХ ғасырдың екінші жартысындағы негізгі философиялық бағыттармен таныстырады Мұғалім ми шабуылын жүргізеді, сіздің ойыңызша, ХХ ғасырдың екінші жартысында рухани мәдениеттің дамуына кім әсер етті (музыканттар, суретшілер, жазушылар, философтар) Содан кейін жалпы талқылауды қорытындылай отырып, ең жалпылама сөйлем жарыққа шығады. Сабақ соңында оқушыларына: 1) келесі сабақтың мақсаттарын анықтау ұсыныстар ұсынады. 2) бүгінгі тарихтан не білетіндерін сұраңыз? 3) Сіздің жұмысыңызды және басқалардың жұмысын бағалаңыз. | История развития направлений в современном искусстве http://artyfactory.com/art_appreciation/timelines/modern_art_timeline.htm http://www.theartstory.org/section_movements_timeline.htm# Искусство европейских стран и Америки конца 19 века Пикассо: экранизированная биография http://www.bbc.co.uk/learningzone/clips/pablo-picasso/9071.html
Ван Гог: экранизированная биография http://www.bbc.co.uk/learningzone/clips/vincent-van-gogh/9079.html http://www.bbc.co.uk/learningzone/clips/l-s-lowry-in-his-own-words/9321.html Гауди: http://www.bbc.co.uk/learningzone/clips/life-and-works-of-antoni-gaudi-in-barcelona/9314.html Модерн http://exhibitions.europeana.eu/exhibits/show/art-nouveau-en Сайт, доступно рассказывающий о модерне http://www.artnouveau-net.eu/Network/Actions/Children/tabid/827/language/en-GB/Default.aspx Модернизм: расцвет и упадок в 20 в http://di-mat.ru/gegel-252/modernizm-rascvet-upadok-hh-veka Модернизм – этот сайт посвящен выставке модернизма прошедшей в 2006 году, в Музее Виктории и Альберта http://www.vam.ac.uk/vastatic/microsites/1331_modernism/home.html Философия https://arzamas.academy/materials/411 https://studme.org/1081080625826/filosofiya/filosofiya_veka_osnovnye_napravleniya_problemy | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
қосымша ақпарат | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудең кейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуыСабақ бойы интербелсенді тақта 10 минут көлемінде пайдаланылды. АКТ тек бейнебаян, презентация | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралап оқытуды әр түрлі тапсырмалар арқылы еңгізу. Қабілеті жоғары оқушыларға бағалау критерийлерді құрастыру тапсырмасын беру. | Формативті бағалау тапсырмалар арқылы беріледі. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1. 2. Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1. 2. Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?