XX ғасырда ХХI ғасырдың бірінші жартысында мәдениет саласы қалай өзгерді? Дүние жүзі тарихы, 9 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Мектеп: | ||||||||
Күні: | Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі | |||||||
Сынып: | 9 | ФИО учителя: | ||||||
Қатысқандар саны | Қатыспағанадар саны | |||||||
Сабақ тақырыбы | XX ғасырда ХХI ғасырдың бірінші жартысында мәдениет саласы қалай өзгерді? | |||||||
Осы сабақ арқылы (оқулыққа сүйене отырып) жүзеге асырылатын оқу мақсаттары | 9.2.2.2 –ХХ ғасырдың екінші - ХХІ ғасырдың басындағы бұқаралық мәдениеттің қоғамның рухани дамуына ықпалын бағалау; 9.1.2.4 – қоғамдық сананы қалыптастыруда БАҚ рөлін анықтау; 9.2.3.3 – жаһандану жағдайында ұлттық мәдени құндылықтарды сақтаудың маңыздылығын дәлелдеу | |||||||
Сабақ мақсаты | 1. ХХ ғасырда - XXI ғасырдың бірінші жартысында мәдени даму үдерісін қарастырайық 2. NIS Programда қарастырылған жалпы білім беру дағдыларын қалыптастыру | |||||||
Бағалау критерийі | 1.ХХ ғасырдың екінші жартысында - XXI ғасырдың бірінші жартысында қоғамның рухани дамуына жаппай мәдениеттің әсерін бағалау; 2. Қоғамдық сананы қалыптастырудағы бұқаралық ақпарат құралдарының рөлін анықтайды; 3. Жаһандану жағдайында ұлттық мәдени құндылықтарды сақтаудың маңыздылығын айқындайды. | |||||||
Тілдік мақсаттар
| Тілдік мақсаттарды, оның ішінде лексика мен сөз тіркестерін анықтаңыз. Оқушылар біледі: - ХХ ғасырдағы - XXI ғасырдың бірінші жартысында мәдени даму үдерісі туралы ойлану - топтарда жұмыс істеу, заманауи қоғамдағы мәдениеттің рөлін түсіну үшін қажетті түрлі деректермен ресурстарды пайдалану Тақырыпқа қатысты сөздік және терминология: Мәдениет, БАҚ, халықты ақпараттандыру, мәдени құндылықтар, танымал мәдениет Сөйлесулер мен жазу үшін пайдалы өрнектер: Халықты ақпараттандыруды қалыптастырудағы бұқаралық ақпарат құралдарының рөлі ... Жаһандану жағдайында ұлттық-мәдени құндылықтарды сақтау өте маңызды, себебі ... | |||||||
Құндылықтарды дарыту | төзімділік, бейбітшілік, гуманизм, өмір бойы оқыту, ынтымақтастық, өзіңді және басқаларды құрметтеу | |||||||
Пәнаралық байланыс | География, әлеуметтік зерттеулер (сабаққа пәнаралық интеграция материалдардың мазмұны арқылы жүзеге асырылады) | |||||||
Ақпараттық технологияны қолдану дағдысы | Интерактивті тақтаны сыныпта қолдану | |||||||
Алдыңғы білім
| Ұсынылған алдын-ала білімге ХХ ғасырдың бірінші жартысында мәдениеттің дамуы - 9 сынып оқушылары үшін әлемдік тарихты білу кіреді. | |||||||
Сабақ барысы | ||||||||
Жоспарланған сабақ бөлімдері | Сабақта жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||
2 мин | Ұйымдастыру кезеңі – Студенттердің эмоционалдық көңіл-күйін қалыптастыру, әріптестік пен ынтымақтастықтың достық және достық ахуалы Мұғалім студенттермен бірге диалогтық әңгіме арқылы сабақтың тақырыбын анықтайды. Мұғалім оқушылармен бірге сабақтың мақсаттарын анықтайды және оларға қол жеткізу жолдары (бағалау критерийлері) | Слайд | ||||||
35 мин
| Тарихи тұжырымдамасы: себеп-салдары Сабақтың мақсатына байланысты білімді қалыптастыру және дағдыларды дамытуға бағытталған іс-шаралар (Y) Мұғалім қысқаша түсіндіреді: Мәдениет - бұл тек тірі адамдық қызмет және оның нақты іске асуы ғана емес, сонымен қатар оның құрушылар ретінде өзара қарым-қатынасы. Мәдениет - жаңа мәдени құбылыстарға жол ашып, туып, өмір сүріп, өліп кететін ең күрделі әлеуметтік ағзалар. Мәдени құндылықтарды өндіру мен тұтыну ерекшелігі мәдениет саласының ғалымдарына мәдениеттің екі әлеуметтік формасын: бұқаралық мәдениет пен элиталық мәдениетті анықтауға мүмкіндік берді Танымал мәдениет - күнделікті өмір мәдениеті, ол әр түрлі арналар арқылы, соның ішінде бұқаралық ақпарат құралдары мен коммуникациялар арқылы кең аудиторияға ұсынылады. Диалог сұхбат. 1. Қандай мәдениетті «масс» деп атадыңыз? 2. Танымал мәдениеттің мысалдарын келтіріңіз. Сыныптық талқылау. (П) жұппен жұмыс істеу. Оқытушы шағын-зерттеу жүргізуді ұсынады: «Танымал мәдениеттің қайшылықты екенін дәлелдеңіз және оны бірегей жақсы немесе жаман деп атауға болмайды» (1-қосымша). Бағалау критерийлері: 1. Бұқаралық мәдениеттің артықшылықтарын анықтаңыз. 2. Бұқаралық мәдениеттің кемшіліктерін анықтаңыз 3. Деректерді қорытындылау, қорытындылау Сыныптық талқылау. Алдын ала анықталған критерийлер бойынша өзара бағалау. (D) Мұғалім 2-шағын зерттеу сабағын өткізуді ұсынады «ХХ ғасырдың екінші жартысында - ХХІ ғасырдың бірінші жартысында қоғамдағы жаппай сана-сезім қалыптасты?» (2-қосымша). Бағалау критерийлері: 1. XX ғасырдың екінші жартысы - XXI ғасырдың басындағы мәдениеттің ерекшеліктері мен құбылыстарын анықтаңыз. 2.XXI ғасырдың екінші жартысында - ХХІ ғасырдың бірінші жартысында қоғамның рухани дамуына жаппай мәдениеттің әсер ету дәрежесін анықтаңыз. 3. Деректерді жинақтап, зерттеу сұрағына жауап береді, №2 зерттеу нәтижесі «Фишбоун» түрінде жасалады. Сөйлеу топтарының сөйлеушілері. Сыныптық талқылау. Алдын ала анықталған критерийлер бойынша өзара бағалау. (П) Мұғалім «Телевизиялық медианың сана-сезімге әсері» атты бейнежазбаны көруді ұсынады және тапсырманы жұппен орындайды. Бағалау критерийі: 1. Теледидардың тән ерекшеліктерін анықтаңыз 2. Қоғамдық сана қалыптастырудағы теледидардың рөлін анықтау. 3. Деректерді қорытындылау, қорытындылау Сыныптық талқылау. Алдын ала анықталған критерийлер бойынша өзара бағалау.
(М) Мұғалім студенттерге заманауи әлемде адамдар, ұйымдар мен мемлекеттер арасындағы байланыстарды айтарлықтай нығайтатыны туралы қысқаша түсіндіреді және олардың өзара байланысы өсуде. Адамзат дамып, байланыстары мен байланыстарын кеңейтеді. Адамдар өздерін өздерін біртұтас қоғамдастық ретінде біледі, олар әрқайсысы Жердің барлық бөліктеріндегі мыңдаған адамдармен байланысады. Осылайша, жаһандану үдерісі жалғасуда - мемлекеттер мен халықтардың әртүрлі салалардағы интеграциясы. Бұл процесс оң және теріс жағы бар. Жаһандану жағдайындағы ең маңызды және даулы мәселелердің бірі ұлттық мәдениетті сақтау болып табылады.
(К) Оқытушы студенттерді «Жаһандану дәуірінде ұлттық мәдениеттің болашағы: мәдениет пен империализмге ИӘ» деген тақырыпта мини-эссе жазуға шақырады. Мұғалім эссе жазған кезде ПОПС формуласын пайдалануды ұсынады: 1. Позиция 2. О- позиции негіздемесі 3. П-мысалдар (3-тен аз болмау керек) 4. С-тергеу, зерттеу (қорытынды) Ороындалған жұмыс презентация. Сыныпта талқылау. Қызмет барысында студенттер ақпаратты, зерттеулерді, тәжірибелік жұмыстарды талдау және өңдеу және проблемалық жағдайларды шешу арқылы білім мен дағдыларды қалыптастырады және дамытады. | Слайд Таратпа материал (қосымша 1.) https://plusiminusi.ru/plyusy-i-minusy-massovoj-kultury/ Слайд Таратпа материал (қосымша 2.) https://knowhistory.ru/history/xx-xxi/razvitie-kultury-vo-vtoroy-polovine-xx-nachale-xxi-veka Слайд Бейнеролик https://www.youtube.com/watch?v=ptp9UMv5FS0 «Телевизиялық БАҚ тың адам санасына әсері» Слайд http://anthropology.ru/ru/text/kulidzhanishvili-ae/globalizaciya-i-nacionalnye-kultury Слайд
| ||||||
3 мин | Сабақты қорытындылайық (CO-ға оралу) «Мақсатты» рефлексия | Слайд | ||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||
Топтық жұмыста қабілеті С деңгейдегі оқушы, А деңгейдегі оқушыға көмек көрсетеді және мұғалімнің бақылауында болады. Оқушылардың коммуникативтік дағдылары анықталады.Ұсынылған тапсырмалар мен дидактикалық материалдар оқушылардың оқу әрекетін ұйымдастыру үшін арнайы оқыту әдістерін және іс-әрекеттерді саралау тәсілдерін кіріктіреді. | Бағалау критерийлеріне сәйкес оқушылардың жаңа материалды меңгеру кезінде тапсырманы орындау, оқу мақсаттары мен күтілетін нәтижелеріне қаншалықты дұрыс жеткендігі бағаланады. | Партада дұрыс отыру ережелері еске салынады. Мойынға жаттығулар жүргізіледі. | ||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | |||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?