«Неліктен Ұлыбританияда консерватизм жаңа консерватизммен ауысты?» Дүние жүзі тарихы, 9 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспарыБекітемін: ӘБ меңгерушісі ______________
6-бөлім. ХХ ғасырдың ІІ жарт. батыс елдерінің даму ерекшеліктері | Мектеп: Алматы қ., ХББ NIS | ||||||||||||||||||||
Мерзім: | Мұғалімнің аты-жөні: Куликенова Г.Х. | ||||||||||||||||||||
Сынып: 9 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | «Неліктен Ұлыбританияда консерватизм жаңа консерватизммен ауысты?» | ||||||||||||||||||||
Оқу мақсаттары | 9.3.1.3 мемлекеттердің тарихи даму заңдылықтарын анықтау; 9.1.2.2 әлемнің жетекші және дамушы мемлекеттеріндегі халықтың өмір сүру деңгейіне әсер ететін факторларды анықтау; 9.3.1.4 тұлғаның тарихтағы рөлін бағалау | ||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаты | жеке тұлғаның тарихтағы рөлін бағалай отырып, мемлекеттердің тарихи даму заңдылықтарын анықтау | ||||||||||||||||||||
Бағалау критерилері |
| ||||||||||||||||||||
Тілдік дағдылар | Топтық жұмыс (сөйлеу, тыңдау, оқу және жазу дағдылары) CLIL әдістерін қолдану (скаффолдинг) Саяси партиялар, вигилер, торилер, лейбористер, консерваторлар, неоконсерваторлар, парламент, инфляция, тэтчеризм, «темір ханым» Ұлыбританияның мәртебесі Екінші дүниежүзілік соғыстан кейін өзгерді, өйткені ... Консерватизм әлеуметтік құрылымдарға әсер етті, өйткені ... | ||||||||||||||||||||
Құндылықтар | Бостандық, теңдік, ұлттық бірегейлік, патриотизм, рухани жаңғыру. Толеранттылық, ғаламдық азаматтық - бұл біздің бәріміз бір әлемнің бөлігі екендігіміз және әлемде болып жатқан оқиғаларға әрқайсымыз бірдей жауаптымыз деген идея. | ||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Экономика, география, елдің аймақтық байланыстары мен сыртқы байланыстарын ескере отырып, саясаттанумен бірге партияның ішкі саяси күресі мен елдің сыртқы саясаты қарастырылады | ||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | оқушылардың ақпаратты іздеуге, оны таңдауға байланысты өзіндік жұмыс дағдыларын дамыту; фактілер мен құбылыстар арасындағы байланыстар мен айырмашылықтарды салыстыру және орнату | ||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім | Оқушылар ХХ ғасырдың екінші жартысында өзгерді қалай әлеуметтік құрылымдар туралы біле алады. Олар елдердің, әсіресе батыстағы жағдайдың өзгеру салдарын байқайтын болады. Сонымен қатар олар дүниежүзілік отарлық жүйенің күйреуі мен Кеңес Одағының күйреуіне әкелген өзгерістерді зерттейді. Олар әлеуметтік құрылымдардың өзгеруіне барынша әсер еткен факторларға қорытынды жасайды. Соңында студенттер Ұлыбританияның саяси, әлеуметтік, экономикалық құрылымын өзгерту мәселелеріне талдау жасайды. | ||||||||||||||||||||
Тарихи концепт | Ұқсастықтары мен айырмашылықтары | ||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Запланированная деятельность на уроке | Ресурс | |||||||||||||||||||
Сабақтың басталуы 5 мин | А) слайдта берілген иллюстрациялар негізінде сабақтың тақырыбын және зерттеу сұрағын анықтау сұрақтар:
Топтастыру + білімдерін жаңарту. Тақырыпты анықтау және түсіндіру, мақсаттары және БК. Терминдермен жұмыс. | Тақырып бойынша үлестірме материал Қосымша № 3-4 | |||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 5 мин 7 мин 3 мин 5 мин 5 мин 6 мин 3 мин 5 мин 1-2 мин | (К) Оқушылар саяси партиялар мен азаматтар арасында ықпал ету үшін, олардың күрес туралы, Екінші дүниежүзілік соғыстан кейін Ұлыбритания экономикасының дамуы туралы толық ақпарат ұсынылады. Терминдерді анықтаумен жұмыс жүргізілуде. Оқушылар жұппен немесе топпен жұмыс жасайды. Содан кейін сынып практикалық жұмысқа көшеді. Тапсырма №1. Ұлыбританияның саяси ағымдарының айырмашылығ нажыратуға арналған Венн диаграммасын толтырыңыз Бағалау критерийлері: Ұлыбританиядағы лейбористік және консервативті партиялардың 3 жалпы және 3 ерекше белгілерін анықтайды Б) Студенттер жұмысты тек жағымды жақтарымен ғана емес, сонымен бірге қауіп-қатерлер бойынша бағалайды. М) мұғалім елдің әр түрлі даму сферасындағы жағдайын түсіндіреді, неоконсерватизмге өту белгісін және ел ішіндегі өзгерістердегі жеке тұлғаның рөлін сипаттайды. Содан кейін «Джигсо» стратегиясы бойынша тапсырма беріледі. Әрбір қосымша топ келесі бағыттарда жұмыс істейді: 1. Экономика 2. Саясат 3. Қоғам 4. Ғылым, мәдениет студенттер «Ұлыбританияның неоконсерватизмге көшуінің 5 себебі» тақырыбында постер жасау. Оқушылар постерді бағалайтын критерийлер әзірлейді, мысалы ресурстарды пайдалану, дәлелдер саны: кем дегенде 3, экономика, саясат, қоғам, сапалы қорытынды, постерді қорғау, сөйлеу уақыты. Олар материалды оқиды, оларға сарапшылар ретінде материалды жақсы түсініп, оқыған материалды сыныптастарына сапалы түрде қалай түсіндіруге болатындығы туралы ойлануға уақыт беріледі. Тапсырма №2. «Ұлыбританияның неоконсерватизмге көшуінің 5 себебі» тақырыбында постер жасаңыз Критерийлер:
Б) Студенттер жұмысты тек жағымды жақтарымен ғана емес, сонымен бірге қауіп-қатерлер бойынша бағалайды. У) тақырыптың келесі кезеңіне ауыса отырып, мұғалім М.Тэтчердің қызметі туралы бейнебаянды көруге мүмкіндік береді. М.Тэтчердің экономика, саясат және әлеуметтік салалардағы қызметін, әлемдік саясаткерлердің Ұлыбританияның премьер-министрі ретіндегі М.Тэтчер туралы көзқарастары мен пікірлерін сипаттайды. Г) оқушылар 1979-1990 жылдар аралығында «Темір ханым - саясат ханшайымы» тақырыбында постер-хронологиялық кесте жасайды. Ұлыбритания тарихында М.Тэтчер кабинетінің ішкі және сыртқы саясатындағы маңызды оқиғаларды атап өтіп, осы оқиғалардың әлеуметтік маңыздылығын бағалады. 1. М.Тэтчер - партия жетекшісі 2. М.Тэтчер - елдің көшбасшысы 3. М.Тэтчер және әлемнің жетекшілері Бағалау критерилері:
Б) Студенттер жұмысты тек жағымды жақтарымен ғана емес, сонымен бірге қауіп-қатерлер бойынша бағалайды. (K) Бірлескен талқылау. Қорытындылау. | Консервативная партия https://ria.ru/spravka/20170608/1495925340.html Неконсервативная идеология http://www.politicalmind.ru/minsos-855-1.html хронология истории Британии http://hrono.ru/land/landa/1900gb.php История Великобритании http://ilmk.khspu.ru/?wpfb_dl=173 Маргарет Тэтчер http://redstory.ru/world/world_history/110.html https://radiovesti.ru/brand/61178/episode/1405619/ Путь "Железной леди" | |||||||||||||||||||
Сабақтың соңы Рефлексия 3 мин | Рефлексия «Пайдалы етістіктер»
| ||||||||||||||||||||
Үй жұмысы | ПОПС-анализ. М.Тэтчер үшін «темір ханым» лақап аты әділ деп ойлайсыз ба? P - позиция (менің ойымша ... ..) O - негіздеме (өйткені ....) P - мысалдар (мен келесі мысалдарды келтіре аламын ...) C - салдары (осылайша ....) |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?