Тәуелсіз Үндістанның отаршылдық өткенімен байланысты қандай проблемалары бар? Дүние жүзі тарихы, 9 сынып, сабақ жоспары.


Дүниежүзі тарихы 9 сынып.

Бөлім

ХХ ғасырдың екінші жартысындағы Азия елдерінің даму ерекшеліктері

Сабақтың тақырыбы

Тәуелсіз Үндістанның отаршылдық өткенімен байланысты қандай проблемалары бар?

Оқу мақсаты

9.2.1.2 қазіргі заманғы қоғамдық-саяси мәселелерді түсіну және түсіндіру үшін дін туралы білімді пайдалану;

9.3.1.3 мемлекеттердің тарихи даму заңдылықтарын анықтау;

9.3.1.4 тұлғаның тарихтағы рөлін бағалау

Тарихи тұжырымдама

өзгеріс және сабақтастық

Пәндік мақсаттар

ХХ ғасырдың екінші жартысындағы Үндістанның даму ерекшеліктерін анықтау, отаршылдық өткенге байланысты негізгі мәселелерді сипаттау.

Бағалау критерийлері

  • ХХ ғасырдың екінші жартысындағы Үндістанның даму ерекшеліктерін анықтайды.
  • XX ғасырдың екінші жартысындағы Үндістанның жағдайына РЕЅТ-талдау жасайды.
  • "Отарлық өткеннің қазіргі Үндістанның дамуына әсері туралы қорытынды жасайды.

Тіл мақсаттары

ХХ ғасырдың екінші жартысындағы Үндістанның дамуы туралы ақпаратты тәуелсіз Үндістанның отаршылдық өткенімен байланысты мәселелерді анықтау үшін пайдаланады Өз жұмысын сыныпқа таныстырады (оқу, жазу, сөйлеу және тыңдау дағдылары)

Құндылықтарды дарыту

бостандық, теңдік, ұлттық сана, патриотизм.

IT-дағдыларды қалыптастыру

Бұл сабақта интерактивті тақта және сабақ тақырыбы бойынша презентация қолданылады.

Пәнаралық байланыс

География және экономикамен пәнаралық байланыс болуы мүмкін

Алдыңғы білімі

Оқушылар 8-ші сыныптың Дүниежүзілік тарихынан империализм туралы білімдеріне және империяның деколонизациясы мен ыдырауының салдарына сүйенеді. Атап айтқанда, олардың Үндістанның Британ империясынан қалай тәуелсіздік алғаны туралы білімі маңызды, бұл Үндістанды зерттеуге негіз болады.

Саралап оқыту

Сабақтың әр кезеңінде жасырын саралау бар. Талқылау кезінде оқушылардың сұрақтарды түсіну деңгейі, аналитикалық дағдыларды дамыту, ақпаратты жалпылау дағдылары анықталады. Саралау белгілі бір оқушыдан күтілетін нәтижедегі тапсырмаларды таңдауда, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып, Оқу материалдары мен ресурстарын таңдауда (Гарднер бойынша бірнеше интеллект теориясы) көрініс табуы мүмкін. Саралауды уақытты ұтымды пайдалануды ескере отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолдануға болады.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Жоспарланған іс-шаралар (мұғалім мен оқушылардың қызметі)

Ресурстар

Сабақтың басталуы

  • Оқушылардың амандасу

2. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. 3.Оқушылардың парталарындағы тәртіп, оқу құралдарының болуы.

Оқу құралдары

1.PSM / K мұғалімі қазіргі Үндістанның жағдайы туралы бейне ролик көрсетеді Бейне роликті көргеннен кейін оқушылармен бірге мемлекеттің осындай жағдайының ықтимал себептерін талқылайды.

2. Сабақтың тақырыбымен танысу, дәптерге жазу. Мұғалім сабақтың тақырыбын жазып, зерттеу сұрағына жауап беру үшін жасалатын әрекеттер туралы ойлануды ұсынады

3. Мақсат қою: зерттеу бағытын әзірлеу; оқыту мақсаттарымен, бағалау критерийлерімен, тақырыптың Тарихи тұжырымдамасымен танысу. Оқушылармен бірге зерттеу бағыты анықталады:

ХХ ғасырдың екінші жартысындағы Үндістанның даму ерекшеліктерін қарастырыңыз.

1. ХХ ғасырдың екінші жартысындағы Үндістанның жағдайына РЕЅТ-талдау жасаңыз.

2. Үндістанның отаршылдық өткенімен байланысты мәселелерін анықтаңыз

Индия: касты, контрасты, страшная правда о стране

https://www.youtube.com/watch?v=RGF4A5uVVik

Сабақ ортасы

К/К Мұғалім келесі сұрақтар бойынша оқушыларға жаппай сауалнама жүргізеді: Үндістан қандай мемлекет болды? Үндістан қашан тәуелсіздік алды? Үндістан тәуелсіздік алу процесін қандай тарихи тұлға байланыстырады? Тәуелсіздік алғаннан кейін Үндістан қандай мәселелерді шешуі керек?

Мұғалім оқушыларды 4 адамнан тұратын топтарға бөледі. Үндістанның қазіргі жағдайына қысқаша шолу жасайды және студенттерге мәтінді оқып, ХХ ғасырдың екінші жартысындағы Үндістанның жағдайына РЕЅТ-талдау жасауды ұсынады.

мәтінді оқып, РЕЅТ талдауын жасағаннан кейін оқушылар атқарылған жұмыстарға қысқаша шолу жасайды және Үндістанның отаршылдық өткенімен байланысты мәселелерінің тізімін жасайды. Әр мәселеге оқушылар Үндістан үкіметі белгілі бір жылдары қабылдаған нақты шешімді ұсынады.

Презентация

Дидактикалық материалдар

К Талқылау сұрақтары:

1. Соғыстан кейінгі кезеңдегі Үндістанның экономикалық дамуының ерекшеліктері қандай болды? "Неру курсын" және Индира мен Раджив Гандидің экономикалық саясатын сипаттаңыз. Қазіргі кезеңдегі Үндістанның экономикалық дамуын не сипаттайды?

2. Үндістанның саяси жүйесін сипаттаңыз. Саясатта қандай партиялар жетекші рөл атқарады? Сіздің ойыңызша, Үндістанның ең маңызды саяси қайраткерлерін атаңыз. Олардың қызметіне баға беріңіз.

3.Үндістанда қандай әлеуметтік және ұлттық проблемалар бар? Үндістанның саяси картасын сипаттаңыз.

4. Үндістанның сыртқы саясатының негізгі мақсаттары мен бағыттары қандай? Үндістанның алдында қандай шешілмеген сыртқы саяси мәселелер тұр? Үндістанның қалыптасуында адамдар қандай рөл атқарды?

Дидактикалық материалдар

Сабықтың аяғы

Мәселені талқылау: тәуелсіз Үндістанның отаршылдық өткенімен байланысты қандай мәселелері бар? Рефлексия сөйлемді жалғастырыңыз:

Презентация

Саралау-сіз қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлап отырсыз? Неғұрлым қабілетті оқушыларды алдына қандай міндеттер қоюды жоспарлап отырсыз?

БағалауОқушылардың білімін тексеру үшін қандай жоспар құрасыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Сабақта ақпаратты қабылдаудың әртүрлі түрлерін ескере отырып, оқу ақпараты қолданылады. Бекіту кезеңінде аз қабілетті оқушыларға әртүрлі сахналар ұсынылады.

Келесі мақсаттар бойынша Қалыптастырушы бағалау:

9.2.1.2 қазіргі заманғы қоғамдық-саяси мәселелерді түсіну және түсіндіру үшін дін туралы білімді пайдалану;

9.3.1.3 мемлекеттердің тарихи даму заңдылықтарын анықтау;

9.3.1.4 оценивать роль личности в истории

Бағалау кезінде даму аймағын анықтай отырып, сынақ кезеңіндегі диагностикалық бағалау.

Рефлексия кезеңінде оқушылар отарлық өткеннің қазіргі Үндістанның дамуына әсерін түсіндіру мүмкіндігін бағалайтын критерийлер бойынша бағаланады.

Сабақта ақпаратты қабылдаудың әртүрлі түрлерін ескере отырып, оқу ақпараты қолданылады. Бекіту кезеңінде аз қабілетті студенттерге әртүрлі сахналар ұсынылады.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу