Әлемнің екі полюсті жүйесінің күйреу себептері мен салдары қандай? Дүние жүзі тарихы, 9 сынып, сабақ жоспары,
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: | 6 Бөлім 20 ғасырдың екінші жартысындағы әлемнің саяси дамуы | |||||||||||
Мектеп: | ФМБ НЗМ Астана қаласы | |||||||||||
Күні | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||||
Сынып: 9 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||
Сабақ тақырыбы | Әлемнің екі полюсті жүйесінің күйреу себептері мен салдары қандай? | |||||||||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары | 9.3.2.4 –«қырғи қабақ соғыстан» кейін әлемдегі интеграциялық және дезинтеграциялық процесдерді айқындау; 9.3.1.4 –тұлғаның тарихтағы рөлін анықтау | |||||||||||
Сабақ мақсаты | Биполярлық жүйенің құлауының себептері мен салдарын анықтау | |||||||||||
Тарихи концепт | Себебі және әсері | |||||||||||
Сабақ түрі | Жаңа тақырыпты өту | |||||||||||
Бағалау критерийі |
| |||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар:
Пәндік лексика мен терминология Биполярдық жүйе, әсер ету саласы, коммунизмді сақтап қалу, супердержава, Берлин қабырғасы, қарулар жарысы, бейбітшілдік өмір сүру, қайта құру, жариялалық, Нобель сыйлығы Диалог пен жазуға арналған сөдер қоры Менің ойымша, 1990 жылы Михаил Горбачев Нобель сыйлығына лайық болды, сеебебі… Менің ойымша, 1990 жылы Михаил Горбачев Нобель сыйлығына лайықты емес болды, сеебебі… Менің аргументтерім, менің ойлауыма сәйкес, сол себепті… Басқа маңызды оқиғалар келесідей … | |||||||||||
Құндылықтарды дарыту
| - өздігінен оқуды үйрену, өздігінен ақпарат алу, жағдайды талдау, жаңа жағдайларға бейімделу, проблемалар тудырып, шешімдер қабылдау, командамен жұмыс істеу, олардың жұмыс сапасына жауапты болу, өз уақыттарын ұйымдастыру қабілеті; - басқалардың мәселелерін көру және түсіну қабілеті, басқа көзқарастар; сынға дұрыс жауап беру қабілеті; топта жұмыс істеу, командада әртүрлі рөлдерді атқару дағдысын меңгеру; | |||||||||||
Пәнаралық байланыс | География, экономика, құқық | |||||||||||
Адыңғы білім | Дүние жүзі тарихты екінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі әлемнің саяси картасының қалай өзгерткені туралы бөлімінен білу. Оқушылар сондай-ақ 9 сынып үшін Дүниежүзілік тарих курстарымен таныс болуы керек. Атап айтқанда, олар Екінші дүниежүзілік соғыстың салдарын қарастыру және неліктен суық соғыс басталғаны туралы 9.4А бөліміне сүйенуі керек. | |||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||
Сабақтың қезеңдері | Сабақта орындалатын іс - әрекеттер | Оқыту ресурстары | ||||||||||
Сабақтың басы 5 минут | Бірлескен ортаны құру (БЫМ - бастапқыда ынталандыру материал) Әлемдік саяси көшбасшылардың суреттерін көрсету: М.Тэтчер, Р.Рейган, М.Горбачев, Г.Коль. Оқушылар көшбасшыларың аттары мен басқарып отырған елдерін атайды. Оқытушы саяси көшбасшылардың қандай тарихи оқиғалармен байланысты екенін анықтауды сұрайды. | Презентация слайд 1 | ||||||||||
Сабақтың ортасы 35 минут | (С) АҚШ-тың президенті Рональд Рейган, КСРО-ның бірінші президенті Михаил Горбачев, Ұлыбританияның премьер-министрі М.Тэтчер, Германия Федеративтік Республикасының Канцлері Г.Коля туралы қысқаша мәліметті таратады. (С)(Ф) Сынып 1985-1991 жылдардағы саяси көшбасшылардың күшті және әлсіз жақтарын талқылайды. Оқушылар «қырғи қабақ соғыстын» аяқталуына басты әсер еткен тұлғаға дауыс береді. Кейбір оқушыларға өз таңдауларын айқындауды сұрау. Дескрипторлар: -тұлғаның мықты жақтарын анықтау; -тұлғаның әлсіз жақтарын анықтайды; - «қырғи қабақ соғыстын» аяқталуына басты әсер еткен тұлғаны айқындайды және бағалайды. (Д) Оқушыларға КСРО-дағы қайта құру мен жаңғыру саясаты аясында болған өзгерістер туралы ақпарат беріңіз. (М) «қырғи қабақ соғыстын» аяқталу себептерін түсіндіру. (Ж)(Ф) Жүппен жұмыс. Оқушыларға «қырғи қабақ соғыстын» аяқталу себептері туралы карточкаларды беріңіз. Оқушылар карточкаларды саяси, әлеуметтік және экономикалық сұрыптайды. Олар бұл ақпаратты Венн диаграммасына орналастырады, оның қай жағдайда классификация себептері сәйкес келетінін көрсетеді. Дескрипторлар: -экономикалық себептерді айқындайды; -саяси себептерді айқындайды; -әлеуметтік себептерді айқындайды; -ортақ белгілерлді табады. (Г) Оқушылар 1985-1990 жылдардағы «қырғи қабақ соғыстан» уақыт сызбасын салады, сызбаға осы жылдары болған оқиғаларды орналастырады. Одан соң оқушылар осы оқиға салдарынан болған уақыттық шкаланы толтырады. Олар әртүрлі елдер үшін осы салдардың зардаптары туралы талқылау жүргізеді. (Т)(Ф) Топтық жұмыс. Оқушылардан М. Горбачевтің 1990 жылғы Нобель бейбітшілік сыйлығына берілуіне ықпал етілген себептерді зерттеуге кеңес беріңіз. Нобельдік бейбітшілік сыйлығын тағайындау критерийлеріне сүйене отырып, мәселе бойынша: «М.Горбачев «қырғи қабақ соғыстын» аяқталуында маңызды рөл атқарады ма? Студенттер қолдайтын немесе қолдамайтын таңдауларын түсіндіруі керек. Топтар қырғи қабақ соғыс пен Кеңес Одағы ыдырағаннан кейін Берлин қабырғасының құлауының әсерін зерттейді. Олар 1990 жылы Михаил Горбачевті Нобель бейбітшілік сыйлығымен марапаттаудың артықшылығын және кемшіліктерін таңдау үшін пайдаланады. Олар марапатты алғаннан кейінгі әлемдегі жағдайды ескеруі керек. (С) (Ф) (П) Сынып келесі сұрақ бойынша пікірталас өткізеді: 1990 ж. Михаил Горбачев Нобель сыйлығын алғаны лайықпа? Дескрипторлар: -сол уақыттағы оқиғаларды зерттейді; - оқиғалардың себептерін талдайды; - даттау немесе қаралауға дәлелдер береді; Қосымша тапсырма: пікірталас алдында немесе кейін дауыс беруге болады. Пікірталас нәтижесінде ойларын өзгерткен оқушылар неге ойларын өзгерткендігін түсіндіруі керек. | Президент Рональд Рейганнің суреті http://www.bbc.co.uk/learningzone/clips/president-ronald-reagan-a-profile/13878.html Михаил Горбачев суреті http://www.biography.com/people/mikhail-sergeyevich-gorbachev-9315721 Маргарет Тэтчер https://kk.wikipedia.org/wiki/ Коль, Гельмут https://ru.wikipedia.org/wiki/ Ресейде 1991 ж. Коммунистік тонкерістің құлауы http://www.bbc.co.uk/learningzone/clips/the-failure-of-the-communist-coup-in-russia-in-1991/2135.html Жариялық пен қайта құру http://e-history.kz/kz/contents/view/1552 Борис Ельцин суреті http://news.bbc.co.uk/1/hi/world/europe/6584481.stm Берлин қабырғасының құлау http://www.bbc.co.uk/learningzone/clips/the-fall-of-the-berlin-wall/2130.html Шығыс Еуропада социалистік жүйенің құлауы http://www.bbc.co.uk/learningzone/clips/the-fall-of-communism-in-eastern-europe/2131.html Горбачевтың Кеңес Одағының құлауына әсері http://www.bbc.co.uk/learningzone/clips/gorbachevs-impact-on-the-fall-of-the-ussr/2121.html 43-шіБҰҰ Ассамблеясында Горбачевтың сөзі (7 желтоқсан 1988)https://news.un.org/ru/audio/2013/02/1002831 | ||||||||||
Сабақ соңы 5 минут | Рефлексия: Тақтадағы үш қадаммен баспалдақтың суреті бар, онда өзін-өзі бағалау критерийлері жазылған: 1.Сабақ материалы қиын, қызықсыз, нашар меңгерілді. 2.Сабақ материалы қиын, бірақ қызықты, жақсы меңгерілген. 3. Сабақ материалы өте жақсы, қызықты, «өте жақсы» меңгерілді. Оқушылар өздерінің жапсырмаларын тиісті қадамдарға қояды, ал мұғалім сабақтың тиімділігі, оқу мақсаттарына қол жеткізу туралы қорытынды жасайды, сондай-ақ осы тақырыптағы оқу жетістіктерінің деңгейі бойынша оқушылар топтарын белгілейді. Көрсетілім нәтижесі мұғалімге келешекте дифференциалданған тәсілді ұйымдастыруға мүмкіндік береді. | |||||||||||
Қосымша ақпарат | ||||||||||||
Дифференциациялап оқыту – Оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндеттер қоюды жоспарлайсыз? | Бағалау – Оқушылардың білімін қалай тексересіз? | Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-ны қолдану Құндылықтарменбайланыс (тәрбие элементі) | ||||||||||
Дифференциация тапсырмаларды іріктеуде нақты оқушыға жеке қолдау көрсетуде қажеттіліктерін, қабілеттерін ескере отырып,(Гарднер теориясы бойынша ) ресурстар мен оқу материалын таңдау арқылы тапсырмалар құрастыру, күтілетін нәтижелерді анықтау Дифференциация сабақтың әр кезеңінде , уақытты тиімді пайдалана отырып жүзеге асырылады. | Сабақта оқушылар нені үйренді, қандай әдістер тиімді болғандығын осы бөлімде толтыруға болады.. | Денсаулық сақтау технологиясы Сергіту жаттығулары ,белсенді әдістер ,техникалық қауіпсіздік сақтау қалай жүргізілгенін анықталады. | ||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?