Қырғиқабақ соғыстың кезеңдері мен негізгі оқиғалары қандай? Дүние жүзі тарихы, 9 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: ХХ ғасырдың екінші жартысында әлемнің саяси дамуы | Мектеп: Атырау қ. ХББ НЗМ | |||||
Күні : | Мұғалімнің аты-жөні: Гончарова К.В. | |||||
Сынып: 9 | Қатысқандардың саны: | Қатыспағандар: | ||||
Сабақ тақырыбы | Қырғиқабақ соғыстың кезеңдері мен негізгі оқиғалары қандай? | |||||
!Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | • 9.3.2.3 - тарихи фактілер мен карталарды білу негізінде НАТО мен «Варшава келісімі» екі әскери-саяси блогы арасындағы қарама-қарсылықты сипаттау. • 9.3.2.2 - «қырғиқабақ соғысы» түсінігін түсіндіру үшін тарихи оқиғаларды талдау. • 9.3.1.4 тарихтағы тұлғаның рөлін бағалау. | |||||
Сабақ мақсаттары | Саяси блоктардың әлем дамуына ықпалын анықтау | |||||
Бағалау критерийлері | Оқушы қырғи-қабақ соғыс» кезеңіндегі НАТО-ның әскери-саяси блоктары мен Вашава келісімі ұйымы қарсыласуын сипаттайды. Қырғиқабақ соғыстың мағынасын түсіндіреді. В. Черчилльдің қырғиқабақ соғысындағы рөлін анықтайды. | |||||
Тілдік мақсаттар
| Оқушы: мәтіндік материалды және ақпараттық карталарды талдау арқылы, әлемдік оппозицияның себептері туралы қорытынды жасай алады (оқу, жазу, сөйлеу дағдылары). | |||||
Тарихи концепт | Себеп-салдары | |||||
Құндылықтарды дарыту | Теңдік, толеранттылық | |||||
Пәнаралық бОл «қырғи-қабақ соғыс» кезеңіндегі НАТО-ның әскери-саяси блоктары мен АТС-ның қарсыласуын сипаттайды. Суық соғыс мағынасын түсіндіреді. В. Черчилльдің қырғиқабақ соғысындағы рөлін анықтайды. айланыстар | География мен экономика | |||||
Бастапқы білім | Ұсынылған алдын-ала білім 8 және 9 сыныптардың «Әлемдік тарих» пәнінің мазмұнын қамтиды. Атап айтқанда, ұлттық мемлекеттердің қалыптасу үдерістерін, империализмді және отаршылдықты кеңейтуді білу ұсынылады. Оқушылар Бірінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі бейбіт шарттарға, екінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі колониялар мен империялардың тағдырына байланысты ұлттық шекараларда өзгерістер туралы хабардар болуы керек. | |||||
Сабақ типі | Жаңа материалды түсіндіру | |||||
Сабақ барысы | ||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||
Сабақтың басы 5 мин 20 мин 10 мин | Мұғалім бірінші слайдта қырғиқабақ соғыс кезеңдегі әлем картасын көрсетеді. Оқушылар сұрақтарға жауап береді:
Оқушылар 2 лагерьге әлемнің бөліну мағынасын түсіндіреді. Оқушылармен бірге сабақтың тақырыбын аңықтау. Оқу мақсаттарын және бағалау критерийлерін қарастыру Оқушыларды жаңа терминдермен таныстыру: НАТО ,Варшава келесімі. Бұл ұйымдардың құрылуы туралы қысқаша ақпарат беру. Кейбір оқушылар, НАТО-ға - капиталисттік, ал Варшава келісіміне- коммунистік елдер кіретінің байқау мүмкін. Соған байланысты, оқушыларға бұл ұғымдарды түсіндіру керек. Капитализм - жеке меншікке негізделген өндіріс пен таратудың экономикалық жүйесі, әмбебап құқық теңдігі және еркін кәсіпкерлік. Коммунизм - бұл әлеуметтік теңдікке, өндіріс құралдарына мемлекеттік меншікке негізделген әлеуметтік-экономикалық жүйе. Үшінші әлем елдері- екінші жыныстың географиялық термині. ХХ ғасыр, елге көрсетіп, «қырғи-қабақ соғыс» мен оның қару-жарақ жарыстарына тікелей қатыспаған. Дереккөзімен жұмыс Кейбір елдер КСРО ның , ал басқалар АҚШ-тың жақтастары болуының факторларың және бейтарап елдердің мақсаттарың аңықтау үшін, жұптық жұмысты ұйымдастыру. Бұл тапсырмада оқушылар алдыңғы білімдеріне, сондай-ақ жаңа дереккөзге сенім артады | Презентация Ресурстар | ||||
Сабақтың соңы 5 мин | Рефлексия Оқушыларға шағын қорытынды жазуды ұсыну: - Әлемнің 2 лагерьге бөлініп кетуі қандай оқиғаға әкелді? Дескриптор: - Оқушы әлемдік саясаттағы өзгерістерді сипаттайды -Оқушы елдердің өзерістерің сипаттайды - Оқушы әлемнің екі лагерьге бөлініп кетуі әкелеген өзгерістерді қорытындылайды. | |||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||
Студенттердің жеке қабілеттерін ескере отырып, студенттің жеке қолдауын көрсету, оқу материалдары мен ресурстарды таңдау кезінде (Гарднер бойынша Көптеген интеллект теориясы) тапсырмаларды іріктеуде, белгілі бір студенттің күтілетін нәтижелерінде саралау көрсетілуі мүмкін. | Сабақ барысында оқушылардың не оқығаны бағалау үшін, қолданылатын әдістерді жазу үшін осы бөлімді пайдаланыңыз. | Денсаулық сақтау технологиялары. Бұл сабақтың қауіпсіздік ережелерінен қолданылатын элементтер. | ||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары шыңайы болды ма? ОМ барлық оқушылар жетті ма? Жоқ болса, неге? Сабақта сарау дұрыс өтті ма? Сабақтың уақыт кезеңдері сақталынды ма? Сабақ жоспарынан қандай шегіну болды, не себептен? |
| |||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?