БҰҰ Таяу Шығыс дағдарысын шешудің қандай бейбіт жолдарын қарастыруда? Дүние жүзі тарихы, 9 сынып, сабақ жоспары.
Келісілді "Тарих және география" ӘБ жетекшісі ___________________________________ |
Ұзақ мерзімді жоспардың 5-бөлімі: Халықаралық ұйымдар аймақтық мәселелерді шешуде | Мектеп: | ||||
Мерзімі: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||
Класс: 9 | Қатысқандар: | Қатыспағандар: | |||
Сабақ тақырыбы | БҰҰ Таяу Шығыс дағдарысын шешудің қандай бейбіт жолдарын қарастыруда? | ||||
Сабақ түрі | Сабақта оқушылардың зерттеу қызметі арқылы жаңа тақырыпты зерттеу | ||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме) | 9.3.2.5 жергілікті жанжалдардың себептері мен салдарын қорытындылау; 9.3.2.6 халықаралық қақтығыстарды реттеудегі БҰҰ қызметін бағалау | ||||
Сабақ мақсаты | Араб-Израиль қақтығысының себептерін анықтаңыз, жанжалды шешу жолдарын іздеңіз | ||||
Бағалау критерийлері | Оқушы: Таяу Шығыс дағдарысының негізгі оқиғаларын біледі (кемінде 5); Таяу Шығыс дағдарысының себептерін жіктейді (экономикалық, саяси, мәдени және діни); Жанжалдың Тарихи аспектісін сипаттайды; Таяу Шығыс дағдарысын шешу үшін кедергілерді тізімдейді (кемінде 3); Проблеманы шешудің өз жолдарын әзірлейді және тұжырымдайды (болжамдау); БҰҰ-ның Таяу Шығыс дағдарысын реттеудің күрделілігінің себептері туралы қорытынды жасайды | ||||
Тілдік мақсат
| Таяу шығыс дағдарысы елдерінің бірінде подкастты (аудио файлды) орындау бойынша топтарда жұмыс істеу (сөйлеу, тыңдау, оқу және жазу дағдылары) | ||||
Пәндік лексика | Баспана іздеген босқын, Орта Шығыс, Палестина, қақтығыс, Ислам революциясы, БҰҰ, Бистабильді шешім, Ислам, күрд, ЕҚЫҰ, АӨСШК, Араб көктемі, Семей полигоны, Невада-Семей. Ядролық қарудан бас тарту | ||||
Құндылықтарды дарыту | Жаһандық азаматтық: әлемдік қоғамдастық Таяу Шығыс дағдарысын бейбіт жолмен реттеу жөніндегі шараларды әзірлеп, жүзеге асыруы тиіс Мектептің миссиясы: 10-сынып оқушылары Араб-Израиль қақтығысын бейбіт жолмен шешу жауапкершілігін қабылдай отырып, көшбасшылық қасиеттерді дамытады, қақтығыс тараптары үшін, сондай-ақ БҰҰ өкілдері тұрғысынан шешімдер мен ымыралар ұсынады Пікірталас мәдениетін тәрбиелеу. Саяси таңдау үшін жауапкершілікті тәрбиелеу. Ымыраға жету үшін топта жұмыс істей білу. | ||||
Пәнаралық байланыс | География: сабақта оқушылар Таяу Шығыс аймағын зерттейді: Израиль, Палестина және басқа араб елдері, сондай-ақ араб елдерінің айырмашылықтары (экономикалық, саяси даму деңгейі бойынша) Қазақстан тарихы: ҚР-БҰҰ тең құқылы мүшесі, Халықаралық қақтығысты (атап айтқанда, сириялық) шешуде делдал рөлін атқарады. Хазар қағанаты (Солтүстік-Батыс Қазақстанның бір бөлігі) – билеушілердің бір бөлігі иудаизм дінін қабылдады, билеуші топ – яһудилер | ||||
АКТ қолдану дағдылары | Интернет-ресурстарды, планшеттерді, ноутбуктерді пайдалану. | ||||
Алдыңғы білім | Ұсынылған алдын-ала білімге алдыңғы сыныптардың Орта-шығыс материалдары кіреді. Бұл БҰҰ-ның бұрынғы Ұлттар Лигасының жұмысын қарастырады. | ||||
Сабақ барысы | |||||
Жоспарланған сабақ бөлімдері | Жоспарланған сабақтағы әрекет | Ресурстар | |||
Сабақтың басы 5 минут | Картаны зерттеңіз. Мұнда қай елдер бейнеленген? Бұл мемлекеттердің құрылуы туралы не білесіз? Сабақтың тақырыбымен, КҚО және КҰ танысу | Слайд 1 Слайд 2-4 | |||
Сабақты ортасы 30 минут | (У) схеманың көмегімен БҰҰ-ның ұйымдық құрылымын және оның мақсаттарын түсіндіріңіз. Біріккен Ұлттар Ұйымының құрылымы мен жұмысына қысқаша сипаттама беріңіз. Тапсырма 1 (5 мин) Топтарда оқушылар БҰҰ – ның халықаралық қақтығыстарды шешудегі рөлін, атап айтқанда 1947 жылы екі мемлекет-Израиль мен Палестина құру туралы БҰҰ қарарын қабылдағаннан кейін Таяу Шығыс дағдарысын зерттейді. Кесте жасаңыз (уақыт таспасы) – оқиғалар хроникасы. Ең маңызды 3 оқиғаны анықтаңыз. Шежіре топтарында талқылап, қорытынды жасаңыз. Дескрипторлар, оқушы: Оқиғалар хроникасын график түрінде жасайды Ең маңызды 3 оқиғаны анықтайды, оның таңдауы дәлелденеді БҰҰ рөлі туралы қорытынды жасайды Тапсырма 2 (5 мин) "Өрмекші" схемасы түрінде Араб-Израиль қақтығысының (экономикалық, саяси, мәдени және діни) себептерінің тізімін жасаңыз Дескрипторлар, оқушы: Араб-Израиль қақтығысының себептерін сипаттайды (экономикалық 1-2, саяси 1-2, мәдени-діни 1-2) 3-тапсырма (10 мин) "Араб-Израиль қақтығысын реттеу жөніндегі халықаралық конференция"рөлдік ойыны Сынып 5 топқа бөлінеді (Израиль делегациясы, Палестина делегациясы, БҰҰ делегациясы, Ресей делегациясы, АҚШ делегациясы) және келесі тапсырмаларды орындайды: 1) ақпарат жинаңыз (қақтығыстың жағдайын/Тарихи аспектісін сипаттаңыз); 2) Израиль мен араб елдері арасындағы қарым-қатынастағы мәселенің мәнін тұжырымдаңыз; 3) осы жанжалды шешудің кедергілерін анықтаңыз 4) өз ұстанымыңызды тұжырымдаңыз (мәселені шешуді ұсыныңыз) Сыныпта: Араб-Израиль қақтығысын шешу идеяларын талқылау. Мәселенің жалпы шешімін шығарыңыз. | Слайд 5 Слайд 6-7 http://xn----7sbkbh2ej4fm.xn--p1ai/vsemirnya/arabo-izrail-konf.html Қосымша «Хронология» http://fb.ru/article/32682/arabo-izrailskiy-konflikt Қосымша «Өрмекші шаблоны», «конфликттер себебі» Слайд 8 "Тарихи аспект" қосымшасы Планшеттер, интернет-ресурстар | |||
Сабақ соңы 5 минут | Бірінші нұсқа: сұраққа жауап беріңіз (жеке): "БҰҰ үшін Таяу Шығыста бейбіт шешім қабылдау неге қиын болды?» Екінші нұсқа: Таяу Шығыс дағдарысын шешуде БҰҰ-ның тиімсіздігінің 3-4 себебін тұжырымдаңыз | Слайд 10 | |||
Дифференциация - сіз көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау - оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік | |||
ФО: мұғалім түсініктеме береді, оқушылардың жауаптарын түзетеді Топтағы жұмысты смайликтер арқылы бағалау: Жарайсың Жақсы Тырысу | Интерактивті тақта мен планшетті 20 минуттан аз уақыт ішінде пайдалану Физикалық минуттар: Бейне https://www.youtube.com/watch?v=x0GksFUDFQ4 Мультимедиялық шкафта жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік ережелері • Тәртіп пен тәртіпті, қауіпсіздік ережелері мен тазалықты сақтау; • Нұсқаушының нұсқауы бойынша жұмысқа орналасуға және оларды ерікті түрде өзгертпеуге; • Мұғалім анықтаған әрекет түрімен ғана айналысу; • байқалған аппараттық ақаулар немесе бағдарламалық қамтамасыз ету ақаулары туралы мұғалімге дереу хабарлау;
| ||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы болды ма? Барлық студенттер AC -ға қол жеткізді ме? Егер жоқ болса, неге? Сабақта дифференциация дұрыс па? Сабақтың уақытша кезеңдеріне төтеп берілді ме? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды және неге? |
| ||||
Жалпы балл Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (оқыту мен оқу туралы ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты не жақсартуы мүмкін (оқыту мен оқу туралы ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері / қиындықтары туралы не таптым, келесі сабақтарда неге назар аудару қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?