Неліктен XX ғасырдың екінші жартысында «әл-ауқатты мемлекеттер» экономикалық дағдарысқа ұшырады? Дүние жүзі тарихы, 9 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 8-бөлім. ХХ ғасырдың бірінші жартысындағы мәдениет және ғылым_ ХХ ғасырдың бірінші жартысында ғылым қалай дамыды?
| Мектеп: | ||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||
Сынып: | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | ||||||||
Дүниежүзілік тарих. 9 сынып. Неліктен XX ғасырдың екінші жартысында «әл-ауқатты мемлекеттер» экономикалық дағдарысқа ұшырады? | |||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 1970-1980 жылдардағы әлеуметтік саладағы өзгерістерді сипаттау үшін «әлеуметтік мемлекет» ұғымын қолданыңыз ХХ ғасырдың екінші жартысындағы елдердің экономикалық дамуын «инфляция», «дағдарыс», «тоқырау» ұғымдарын қолдана отырып түсіндіріңіз Экономикалық жүйелердің тиімділігін түсіндіру және негіздеу | ||||||||
Сабақ мақсаттары
| Экономикалық жүйелердің тиімділігін түсіндіріп, дәлелдеу 1970 - 1980 жж 1970 жылдардағы жанармай дағдарысының салдарын түсіну. 20 ғасырдың екінші жартысындағы елдердің экономикалық дамуын: инфляция, дағдарыс, тоқырау, бюджет, капитал ұғымдарын қолдана отырып түсіндіріңіз. | ||||||||
Бағалау критерийлері |
| ||||||||
Тілдік мақсаттар
| Материалды талдап, экономикалық жүйенің тиімділігі туралы дәлелдер келтіріңіз (сөйлеу және жазу дағдылары). Азия мен Еуропаның экономикасын салыстыра отырып, пікірталас жүргізіңіз Пәндік лексика және терминология Инфляция, тоқырау, бюджет капитал, тауарлар, рецессия сұраныс пен ұсыныс капиталистік социалистік | ||||||||
Құндылықтарды дарыту
| - оқуға, өз бетімен ақпарат алуға, жағдайды талдауға, жаңа жағдайларға бейімделуге, проблемалар қоюға және шешім қабылдауға, топта жұмыс істеуге, өз жұмысының сапасына жауапкершілікпен қарауға, өз уақытын ұйымдастыра білуге қабілеттілік; - басқалардың проблемаларын, басқа көзқарастарды көру және түсіну қабілеті; сынға дұрыс жауап беру мүмкіндігі; топта жұмыс істеу дағдыларына ие болу, командада әр түрлі рөлдерді орындау; | ||||||||
Пәнаралық байланыстар | География мен экономикаға сілтемелер бар. Оқушылар КСРО-ның экономикалық картасымен жұмыс жасайды, сабақ сұрақтарына жауап беру кезінде «нарықтық, жоспарлы, дәстүрлі экономика» терминдерін қолданады. | ||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Оқушылар Интернетті сабақ сұрақтарына жауап іздеу үшін пайдаланады. | ||||||||
Бастапқы білім | Ұсынылатын негізгі білімге 8 және 9 сыныптардағы Батыс пен Шығыстағы экономикалық даму курстарындағы білімдер кіреді. Батыс Еуропа мен Жапониядағы феодалдық жүйеден капиталистік экономикаға көшу бойынша 8-сыныптан бастап жұмыс жүргізу орынды, өйткені бұл экономикалық даму модельдері мен экономикалық жүйелер. Сонымен қатар, кейбір жағынан Маркс шығармашылығы осы бөлімге сәйкес келеді. 9-сынып, 9.3-бөлім жұмысы, әсіресе, Ұлы депрессияның себептері мен салдары үшін өте маңызды. Студенттер сонымен бірге экономиканы тоталитарлық режимдермен қамтыған 9.3В және 9.3C бөлімдерінен білімдерін пайдаланады. | ||||||||
Сабақ барысы | |||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтың жоспарланған кезеңдері | |||||||
Сабақтың басталуы 3 мин 2-3 минут | Оқушылар видео көреді: Кейнс кім? 1950-60 жж.: Кейнсиандық және экономикалық өсу 40-шы жылдардан бастап Батыс үкіметтері өз экономикаларын негізінен кейнсиандық макроэкономикалық модельге сүйеніп дамытып келеді, осыған сәйкес мемлекет халықтың экономикалық белсенділігін ынталандырып, экономикаға белсенді араласуы керек. Тапсырма №1. Термин құрыңыз Әлеуметтік мемлекет дегеніміз - бұл өз азаматтарына нарықтық экономиканы сақтай отырып, белгілі бір деңгейдегі әлеуметтік қауіпсіздік пен әл-ауқатқа кепілдік беретін демократиялық мемлекет.
| https://youtu.be/_MhMn_CyK-c 1.15 с. Слайд Power Point | |||||||
| Терминдерді түсіндіру: инфляция, тоқырау, экономикалық дағдарыс Мұғалім бүкіл сыныпқа жанармай бағасының маңыздылығына тоқтала отырып, 1970 жылдардағы әлемдегі экономикалық проблемаларды түсіндіреді. Тапсырма 2. Әлеуметтік жағдайдағы дағдарыс мәтінін оқып, әрқайсысы «инфляция», «дағдарыс», «тоқырау» ТЕРМИНДЕРІН ҚОЛДАНЫП 3 қалың сұрақ қойыңыз: Неліктен 3 түсініктеме беріңіз ...? Неге түсіндіріңіз ...? Неліктен ... деп ойлайсыз? Неліктен ... деп ойлайсыз? Айырмашылығы неде ...? Егер ... болса, не болатынын елестетіп көріңізші? Болса не ... ? | Дидактикалық материал Microsoft Word құжатындағы қолдану
| |||||||
Конец урока
1мин 1мин | Домашнее задание ДЗ. Мини-эссе Ответить на один, по выбору вопрос: 1.Почему президент США Ричард Никсон призывает американцев к экономии? 2.Почему СССР переживали экономический кризис в 1970-1980гг? Рефлексия: продолжи мысль Я сегодня на уроке узнал…… | http://interneturok.ru/obshestvoznanie/8-klass/ekonomika/ekonomicheskaya-sistema - видеоурок | |||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта дифференциялау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақытша этаптары сақталған ба? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||
Жалпы бағалау Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстандықтар шетелге қай мезгілде жиірек шығады
» Freedom bank-те керемет акция! 1000 ₸ кэшбек сыйлайды
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?