Уолл стриттің құлдырауының себептері мен салдары қандай? Себеп пен салдары. Дүние жүзі тархы, 9 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Ұлы депрессия. | Күні: Сынып: 9 Қатысқандар: Қатыспағандар: | Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні: | ||||
Сабақ тақырыбы Тарихи концепт | Уолл стриттің құлдырауының себептері мен салдары қандай? Себеп пен салдары | |||||
Оқу мақсаттары |
| |||||
Оқыту мақсаты |
| |||||
Бағалау критерийлері «қаржы нарығы» терминді түсінеді; жаһандық экономикалық дағдарыстың дамыған және дамушы елдерге тигізген әсерін салыстырады; ХХ ғасырдың бірінші жартысында капитализмнің және социализмнің экономикалық дамуын сипаттайтын «экономикалық жүйе» тұжырымдамасын қолдану. | Дескрипторлар:
| |||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: Құрама Штаттардағы Ұлы Депрессияның зардаптары туралы көрмені дайындауға қажетті түрлі куәліктермен ресурстарды пайдаланып, топта жұмыс жасай алады; дамушы және дамыған елдер үшін де жаһандық экономикалық дағдарыстың салдары туралы ойлану (айтылым, тыңдалым, оқылым дағдылары) Пәндік лексика мен терминология: күрт өсу, капитализм, қорлар мен акциялар, спекуляция, қор биржасы, несие, банкроттық, Уолл-стрит құлдырауы, Ұлы Депрессия, жәрдемақы , «Жаңа бағыт» Диалог/жазылым үшін пайдалы сөз тіркестері: 1920 жылдары АҚШ-тың экономикасында болашақ проблемалардың бірнеше мысалын қоса алғанда... Уолл-стрит құлауының негізгі себептері … Уолл-стрит құлауының бірнеше салдары … Ұлы Депрессия кезінде қарапайым адамдарға мынадай қиындықтар болды … | |||||
Пәнаралық байланыстар | География, Қазақстан тарихы, экономика, құқық пәндері | |||||
Бастапқы білім | Оқушылар Америкадағы өркендеу кезеңі, экономиканың қарқынды өсу себептері туралы өздерінің білімдерін пайдалана алады. | |||||
Сабақ барысы | ||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||
Сабақтың басы | Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу. 2. Ой шақыру. (Ж) (ҚБ) Терминдер мен анықтамаларды сәйкестендіру. Слайдпен өзін-өзі бағалау. Бүгінгі сабақта біз 1920-1930 жылдардағы Құрама Штаттардың тарихын осы кезеңге тән жаңа сипаттамаларымен зерттеуді жалғастырамыз. Америка Құрама Штаттарында 1920-шы жылдар «Гүлдену» дәуірі деп аталды. Сұрақтар: - АҚШ-тағы гүлдену дәуірінің негізгі белгілерін атаңыз. (экономиканың жылдам өсуі, жаңа технологиялар, индустрияландыру, жаңғырту, сән, жарнама, несие). Презентациямен жұмыс жасау. Слайдта көрсетілген адамды сипаттаңыз. Қалай ойлайсыздар – мойнындағы планшетінде не жазылып тұр? Бүгін сабақта қандай тақырып өтеміз? Оқушылар сабақ тақырыбын және мақсаттарын слайдтан анықтайды. Бағалау критерийлерімен танысу. | Презентация Крах Уолл-Стрит – фильм реконструкция http://www.bbc.co.uk/learningzone/clips/the-wall-street-crash/11151.html Последствия краха Уолл-Стрит на различные страны http://en.wikipedia.org/wiki/Great_Depression# Какое воздействие оказала Великая депрессия на небольшие города? Фильм реконструкция http://www.bbc.co.uk/learningzone/clips/how-the-wall-street-crash-affected-local-communities/11152.html Последствия депрессии для афроамериканцев http://www.bbc.co.uk/learningzone/clips/did-unemployment-divide-america/11179.html http://www.bbc.co.uk/learningzone/clips/did-the-depression-bring-blacks-and-whites-together/11181.html http://www.bbc.co.uk/learningzone/clips/was-life-any-better-in-the-north-for-black-people-in-early-20th-century-usa/11177.html Фотографии и музыка эпохи Великой депрессии http://www.bbc.co.uk/learningzone/clips/depression-photographs/11159.html Стейнбек «О мышах и людях» http://www.bbc.co.uk/learningzone/clips/john-steinbecks-of-mice-and-men-historical-context-pt-2-4/8169.html http://www.bbc.co.uk/learningzone/clips/john-steinbecks-of-mice-and-men-historical-context-pt-3-4/8170.html Крах на Уолл-стрит. 1929г. http://www.forextimes.ru/foreks-stati/krax-na-uoll-strit-1929-g
| ||||
Сабақтың ортасы
| (Жеке) «Ұлы депрессия» атты видеоны көру. Мұғалімнің түсініктемесі. (Жұп) Қ/Б Тапсырма: Бейнефильмді пайдаланып, себептерді анықтап, дағдарыстың салдары бойынша кестені толтырыңыз. Өзін-өзі бағалау. (Жұп) Қ/Б Тапсырма: 1929-1932 жылдардағы дағдарыс көріністерінің қоғам өмірінің салаларына бөліп орналастырыңыз. Оқушылар қосымша көздерді пайдалана отырып, 6 қалпақ әдісімен материалдармен жұмыс істейді: суреттер, дағдарыс туралы уақыт суретшілерінің кескіндері, жазушылар шығармаларынан үзінділер. Бірін бірі бағалау. Ұлы депрессияның белгілерін тұжырымдаңыз. «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісімен бірін бірі бағалау. | |||||
Сабақтың соңы | Рефлексия «Бағдаршам» Мұғалімнің оқушылардың жауаптарын қысқаша қорытындылауы. Үй тапсырмасы: Рузвельттің «Жаңа бағытының» мазмуны. Ф.Рузвельттің өмірбаяны. | |||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін. Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады | Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз Сабақта бағалаудың түрлері қолданады: өзін өзі, бірін бірі, топтық және мұғалімнің бағалауы. | Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары | ||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?