Кеңес Одағының фашистік Германияға қарсы соғысы неге Ұлы Отан соғысы деп аталады? Дүние жүзі тарихы, 8 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Бөлім | Екінші дүниежүзілік соғыстың себептері мен салдары | ||||
Сабақ тақырыбы | Кеңес Одағының фашистік Германияға қарсы соғысы неге Ұлы Отан соғысы деп аталады? | ||||
Оқу мақсаттары | 8.3.2.3 Екінші дүниежүзілік соғыстың себептерін, сипатын және салдарын талдау; 8.2.4.3 тарихи оқиғаларды түсіндіру арқылы әскери ғылым мен техниканың және әскери стратегияның рөлін бағалау | ||||
Бағалау критерийлері | Студент
| ||||
Тілдік мақсаттары | Сабақ барысында оқушылар кестелер мен мәтіндерді талдау негізінде тапсырмаларды орындайды. Олар ақпаратты ұйымдастырушылармен жұмыс жасайды, материалды қорытады, дәлелді қорытынды жасайды. | ||||
Пәнаралық байланыс | «Барбаросса» жоспары, Ленинградты қоршау, тапсыру, Екінші дүниежүзілік соғыс, Брест қамалы, батыр, «Павлов үйі», «Лейтенант Заболотный үйі», «Цитадель» жоспары, тауарларды мәжбүрлеп өндіру, жаппай ерлік. | ||||
Алдынала білім | Бұл бөлім оқушылардың Екінші Дүниежүзілік соғыс қарсаңындағы әлемдегі жағдайды, қолданыстағы саяси және экономикалық жүйелердің түрлері туралы түсінуіне ықпал етеді, сонымен қатар олардың арасында қайшылықтардың туындау мүмкіндігі болғанын түсіндіреді. Бұл бөлім географиямен, сондай-ақ өнермен және әдебиетпен пәнаралық байланыстармен байланысты. Бұл бөлімнің алдыңғы сабақтарындағы оқушылар Екінші дүниежүзілік соғыс хронологиясын, себептерін, табиғатын және қатысушылары туралы біледі. | ||||
Сабақ барысы | |||||
Жоспарланған сабақ кезеңдері | Сабақ жоспарланған іс-шаралар | Ресурстар | |||
Сабақтың басы 3 минут | Сыныптан сәлемдесу және сыныпта жоқтардың бар-жоғын тексеру. PSM. Ұсынылған слайд-иллюстрациялар негізінде оқушыларға сұрақ қойылады: Сізде қандай сезім бар? Бүгінгі сабақта не талқыланады? Сіз не білесіз? Сіз не білгіңіз келеді? Сабақтың тақырыбын, оқу мақсаттарын анықтау. Сабақтың мақсаттарын, бағалау критерийін және тарихи түсінігін талқылау. | Слайды 1-2 | |||
Сабақтың 30минут
| Тапсырма 1. (5 минут) Мәтінді оқып, неге «Барбаросса жоспары» Гитлердің басты сәтсіздігі деп аталатынын ойлаңыз. Жұптасып талқылау. Оқушылар жұппен танысады Барбаросса жоспарының фрагменттері және «фашистік армия КСРО-ға қарсы соғысты қандай мақсатпен бастады?» деген сұраққа жауап береді. Жұптық жұмыс кезінде мұғалім сынып ішінде жүріп, қажет болған жағдайда сот үкімін жүргізеді. Тапсырма 2. (5 минут) Екінші дүниежүзілік соғыс қарсыластарының күштерінің тепе-теңдігін талдаңыз. Қарсылас тараптардың күшті және әлсіз жақтарын көрсетіңіз. Жұптасып талқылау. Мұғалім жұпта жұмыс жасай отырып, сынып ішінде жүріп, қажет болған жағдайда сот үкімін жүргізеді. Тапсырма 3. (10 минут) Сыныпты кездейсоқ топтарға бөліп, жауапкершілікті жүктеңіз (спикер, хатшы, уақыт сақшысы, редактор) ҰОС шайқастары туралы ақпаратты ұйымдастырушы жасаңыз, онда мыналарды көрсетіңіз: Ұрыс уақыты Қарсыластар күшінің теңдігін нітиже мәні Галерея: (10 минут) ҰОС ұлы шайқастары. Топтар өз жұмыстарын ұсынады (2 минуттық ереже). Жұмыстарды бағалау. (3 минут) Тұсаукесерден кейін топтар критерийлер бойынша кері байланыс жасайды. Ұжымдық талқылау. | Слайд 3. https://tvzvezda.ru/news/qhistory/content/201606220804-cso3.htm Слайд 4 https://castlots.org/razdelit-na-gruppy/ Информационные листы. Слайд 5-6 Слайд 7-9 | |||
Сабақтың соңы 38-40 | Сабақтың қысқаша мазмұны Мақсатқа бағалау критерийлері бойынша қол жеткізе алдыңыз ба? Сабақ соңында «Есте сақта ..» бейнежазбасын көру. | Слайд 10 https://www.youtube.com/watch?v=6PfH3A2vUqg&t=2s | |||
Қосымша ақпарат | |||||
Саралау - сіз көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау - сіз оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Meтапәндық сілтемелері Денсаулық және қауіпсіздік АКТ сілтемелері Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент) | |||
Сабақтың әр кезеңінде жасырын дифференциация бар. Жұппен, топпен немесе жеке жұмыс жасай отырып, барлық оқушылар ұсынылған тапсырмаларды әрқайсысы өз деңгейінде жеңе алады. Неғұрлым қабілетті студенттер әр кезеңде 3-тапсырманы қорытып, дәлелді түрде орындай алады. | Оқушы Білім және түсінік * Екінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі кем дегенде 3 оқиғаны бөлектейді; * Екінші дүниежүзілік соғыс сабақтарын бөліп көрсетеді; * кем дегенде 3 әлеуметтік, саяси және экономикалық салдарды көрсетеді Талдау Қоғамдық-саяси, идеологиялық және геосаяси қайшылықтар нәтижесінде Екінші дүниежүзілік соғыстың нәтижелері туралы қорытынды жасайды. | ||||
Рефлексия: Сабақ мақсаттары / оқу мақсаттары шынайы болды ма? Оқушылар бүгін не білді? Сыныпта қандай атмосфера болды? Мен жасаған саралау нәтиже берді ме? Мен белгіленген мерзімге жеттім бе? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды және неге? | |||||
Жалпы ұпай Сабақтың қандай екі жағы жақсы өтті (оқытуды да, оқуды да ойлаңыз)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ойлаңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып немесе жекелеген оқушылар туралы келесі сабаққа дайындалуға көмектесетін не білдім? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?