Бірінші дүниежүзілік соғыс әлем картасын қалай өзгертті? Дүние жүзі тарихы, 8 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар

Бөлім

2-бөлім.

Бірінші дүниежүзілік соғыс: себептері мен салдары

Сабақ тақырыбы

Бірінші дүниежүзілік соғыс әлем картасын қалай өзгертті?

Оқу мақсаттары

8.3.2.2 әлемнің саяси картасындағы өзгерістерді сипаттау арқылы империялардың (Австро - Венгрия, Ресей империясы, Осман империясы) ыдырау себептерін тұжырымдау

Сабақ мақсаттары

  • Әлемнің саяси картасындағы негізгі аумақтық өзгерістерді зерттеу.
  • Версаль-Вашингтон жүйесінің негізгі ережелеріне баға беру.

Бағалау критерийлері

Версаль-Вашингтон жүйесінің негізгі ережелерін талдайды.

Бірінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі әлемнің саяси картасындағы негізгі аумақтық өзгерістерді сипаттайды.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

- жаңа пәндік лексикамен танысады және оны сабақ барысында қолдана алады;

- олар мәтінде қажетті ақпаратты бөліп, топтық тапсырманы орындау барысында айтады.

Диалог пен жазуға арналған фразалар:

Бірінші дүниежүзілік соғыс кезінде Германияның одақтас елдері келесі АУМАҚТЫҚ/экономикалық шығындарға/өзгерістерге ұшырады…

Келесі империялар өмір сүруді тоқтатты…

Әлемнің саяси картасында келесі мемлекеттер пайда болды…

Құндылықтарды дарыту

Академиялық адалдық, ынтымақтастық.

Жаһандық азаматтықты тәрбиелеу

Бірінші дүниежүзілік соғыс аяқталғаннан кейін әртүрлі елдермен қол қойылған халықаралық шарттарды талдау бойынша жұмыс атқарылады.

АКТ дағдылары

Мәтінді талдау, картамен жұмыс істеу дағдылары.

Өмірмен байланыс

Оқушылар алған білімдерін география сабақтарында жекелеген мемлекеттердің экономикалық және саяси дамуын зерттеу барысында қолдана алады.

Пәнаралық байланыстар

География (оқушылар Бірінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі әлемнің саяси картасындағы негізгі аумақтық өзгерістерді қарастырады).

Алдыңғы білім

Ұсынылған алдын-ала білімге 9-сыныптың дүниежүзілік тарихының алдыңғы бөлімдері кіреді: себептері мен негізгі оқиғалары, бірінші дүниежүзілік соғыстың нәтижелері. Оқушылар бірінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі оқиғаларды және Ресейдегі 1917 жылғы революцияның салдарын зерттеуі керек.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері, уақыты

Жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

5 минут

Сабақтың ортасы

5 минут

2 минут

8 минут

5 минут

8 минут

4 минут

(М) Ұйымдастыру сәті.

(Б) БЫМ-мен жұмыс: Бірінші дүниежүзілік соғысқа дейінгі және кейінгі Еуропаның слайд карталарында.

Сұрақ: Біздің зерттеуіміз не туралы болмақ? Дәлелде!

Сабақтың зерттеу сұрағына шығу.

Оқушылармен оқу мақсаттары мен бағалау критерийлерін талқылау.

(М/Б) Оқушылардан Бірінші дүниежүзілік соғыстың нәтижелерін айтуды сұраңыз. Одан кейін жалпылау ретінде келесі ақпаратты көрсетіңіз:1. Антанта елдерінің жеңісі.2. Соғысушы елдердің армияларына жұмылдырылған 70 миллионнан астам адамның 9 мен 10 миллионының арасында қайтыс болды. Бейбіт тұрғындар арасындағы шығын саны 7-ден 12 миллионға дейін болды. Соғыс салдарынан аштық пен эпидемия кем дегенде 20 миллион адамның өмірін қиды3. Бірінші дүниежүзілік соғыс жаңа қару-жарақ пен соғыс құралдарының дамуын тездетті.4. Бірінші дүниежүзілік соғыстың нәтижелері Ресейдегі ақпан және қазан төңкерістері және Германиядағы қараша төңкерісі, төрт империяның: Ресей, Германия, Осман империяларының және Австрия-Венгрияның жойылуы болды, соңғы екеуі бөлінді.

(М) Теориялық блок. Мұғалім Версаль-Вашингтон жүйесі туралы ақпарат береді.

(Т/ф) Қарастырылып отырған келісімшарттар саны бойынша сыныпты топтарға бөлу.Тапсырма:Бейбітшілік келісімдері туралы ақпаратты оқып, кестені толтырыңыз:

Мемлекеттер

Бейбітшілік бітімдер

Аумақтық өзгерістер

Экономикалық өзгерістер

Әскери өзгерістер

Германия

Версаль

Австрия

Сен-Жермен

Венгрия

Трианон

Болгария

Нёйя

Османская империя

Севр

Турция

Лозанна

Дескрипторлар.

Білім алушы:

1) бейбіт шартқа қол қойылғаннан кейін мемлекеттегі аумақтық өзгерістердің/талаптардың 2 мысалын айқындайды.

2) бейбіт шартқа қол қойылғаннан кейін мемлекеттегі экономикалық өзгерістердің/талаптардың 2 мысалын айқындайды.

3) бейбіт шартқа қол қойылғаннан кейін мемлекеттегі әскери өзгерістердің/талаптардың 2 мысалын айқындайды.

4) қол қойылған шарттардың әділеттілік дәрежесі туралы негізделген қорытынды тұжырымдайды.

(Б) Жалпы талқылау мен өзара бағалауды ұйымдастыру.

(Т/ф) Оқушылар саяси картамен жұмыс істейді және тапсырманы орындайды: алдыңғы тапсырма мен картаның ақпаратына сүйене отырып, Бірінші дүниежүзілік соғыстан кейін әлем картасында пайда болған елдердің тізімін жасаңыз.

Дескрипторлар.

Білім алушы:

Бірінші дүниежүзілік соғыс кезінде немесе одан кейін әлем картасында пайда болған 10 елді атап, көрсетеді.

(Б) Сабақты қорытындылау: Версаль-Вашингтон жүйесі қаншалықты берік болды деп ойлайсыз?

- Версаль-Вашингтон жүйесі әділ болды;

- Версаль-Вашингтон жүйесі әділетсіз болды және жаңа халықаралық қақтығыстардың негізін қалады.

Презентация слайдтары

Версаль-Вашингтон жүйесі

https://fictionbook.ru/author/guljauhar_kokebaeva/europa_j_ne_amerika_elderinin_k_azirgi_z/read_online.html?page=2

http://ulagat.com/2020/09/27/%D0%B2%D0%B5%D1%80%D1%81%D0%B0%D0%BB%D1%8C-%D0%B2%D0%B0%D1%88%D0%B8%D0%BD%D0%B3%D1%82%D0%BE%D0%BD-%D0%B6%D2%AF%D0%B9%D0%B5%D1%81%D1%96/

1914 және 1923 жылдардағы Еуропа картасы

http://vremenynet.ru/1443926687_1848665932.jpg

Бірінші дүниежүзілік соғыс және Қазақстан

https://e-history.kz/kz/history-of-kazakhstan/show/8945/

Сабақтың аяғы

3 минут

Сабақ рефлексиясы:

А) мен мақсатқа жеттім, өйткені…

Б) маған әлі де жұмыс істеу керек…



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу