ХХ ғасырдың басында әлем бейнесі қандай болды? Дүние жүзі тарихы, 8 сынып, сабақ жоспары.
Күні: | ұсынылатын сағат саны - 1 | |
Мектеп: | ||
Мұғалімнің аты-жөні: | ||
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: | 1-бөлім. ХХ ғасырдың басындағы әлем | |
Сынып: 11 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақ тақырыбы: |
| |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаты (оқу бағдарламасына сілтеме) |
| |
Сабақтың мақсаты мен міндеттері: | - бұрын зерттелген материалды қайталайды жетекші державалардың отарлық басып алуын, ХХ ғасырдың басындағы басқару формаларын анықтайды. | |
Тілдік мақсаттар: | Оқушылар: - Мәтіннен ақпараттарды алу арқылы:
жасайды (оқылым, жазылым, айтылым және тыңдалым дағдылары,
Пәндік лексика және терминология: империя монархия автократия империализм отарлау саясаты демократия пацифизм милитаризм ұлтшылдық альянстар антогонизм феминизм Диалог / хат үшін пайдалы фразалар:Расовая дискриминация…
| |
Құндылықтарды дарыту: | Коммуникабельность Командалық жұмыста бірлесіп жұмыс істеу және қызметті жоспарлау қажеттілігі оқушылардың достық қарым-қатынасын қамтамасыз етеді және олардың колаборативтік ортада жұмыс істеу үшін коммуникациялық қасиеттерін дамытады: командалық жұмыста басқа оқушылармен әлеуметтік, мәдени, этикалық және қолайлы өзара іс-қимыл жасай білуін дамыту . Мәңгілік ел " жалпыұлттық идеясы» Балалардың академиялық білімге, өмір бойы Отан игілігі үшін оқуға деген қызығушылығын қалыптастыру. Сабақ элементтері сондай-ақ өзін-өзі оқытуға, өзін- өзі жетілдіруге, оқушылардың сын тұрғысынан ойлауын дамытуға және білім беруде үш мағыналы саясатты жүзеге асыруға бағытталған. Сабақтың адамгершілік аспектісі: өз оқуы үшін жауапкершілік сезімін қалыптастыру; айналасындағыларға құрметпен қарау, мәдениетаралық хабардарлықты дамыту. | |
Пән аралық байланыстар: | География, Қазақстан тарихы | |
АКТ пайдалану дағдылары | Акт тақырып бойынша презентациялар мен суреттерді, бейнематериалдарды және олар бойынша диалогтық әңгіме немесе "ми" шабуылдарды өткізу үшін сабақтың әртүрлі кезеңдерінде пайдаланылуы мүмкін. | |
Алдын ала білімі: | Оқушылар алдыңғы білімде өткен 7-сыныптың дүние жүзі тарихының материалын еске түсіреді.Бұл сабақтың өзектілігі тәуелсіз мемлекеттердің құрылуы, халықаралық қатынастар жүйесі, «капитализм», «империализм»,«отарлық экспансия» ұғымдары болып табылады. Оқушылар бұл тарауда сондай-ақ капитализмнің, империализмнің және еуропалық елдер арасындағы бәсекелестіктің даму салдарын білу арқылы ХХ ғасырдың басындағы мемлекеттердің аумақтық бөлінуінің және саяси құрылымдарының себептерін зерттеу үшін негіз ретінде пайдаланылатын болады. |
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Жоспарланған сабақтағы іс-әрекет | Ресурстар | ||
Сабақтың басталуы 10 мин. | ХХ ғасырдың басында әлем бейнесі қандай болды? - оқушылардың назарын аудару - оқушылармен бірге сабақтың мақсатын анықтау - оқушылардың "жақын даму аймағын" анықтайды. Тарихи концепт: өзгеріс пен сабақтастық Оқушыларға Ұлт Көшбасшысы Н.Ә.Назарбаевтың "Көршілік мәртебесі мүдделердің ортақтығын болжайды"атты көзқарасын көрсетіңіз. Оқушыларға осы көзқарасқа өз пікірлерін білдіруді сұраңыз. Олар осы пікірді қалай түсінеді?Берілген оқушылардың жауап нұсқаларын негізге ала отырып, оқушылармен бірлесе «бейне» ұғымы мен оның қандай мағына беретіндігін (мысалы, билік формасы, экономика, ғылым, т.б.) қарастырып, анықтайсыздар. Оқушыларды ХХ ғасыр басындағы әлемнің саяси картасы бейнесінің құрылымы ұғымына бағыттайсыз. | «Временаидумы» с.222. Видеоурок «МирвначалеXX века» https://www.youtube.co m/watch?v=_OJZsJ6i6Q 0 Информация о мире в 1900 году http://library.thinkquest.o rg/27629/w1900text.html Картыитекстыс описанием геополитических изменений в XXвеке http://www.nationalarchi ves.gov.uk/cabinetpapers /maps-in-time.htm Карта политических систем в мире в 1900 - 1914 гг. http://users.erols.com/m white28/govt1900.htm | ||
Сабақ ортасы 20 мин. | (Ж) Оқушыларға «XX ғасыр басындағы әлемнің саяси бейнесі» атты зерттеу жұмысын тірек-сызба ретінде, кестелер, ментальды карта т.б. ретінде салуларын ұсынасыз. (Ж) Оқушыларға ғасырды толық зерттеп және мемлекеттерді отарлардың санына, деңгейіне байланысты үш топқа біріктіруді ұсынасыз: ірілері, орташа, ұсақ деп. (Т) Оқушылар картаны пайдалана отырып, мемлекеттің әртүрлі басқару формалары бойынша бөледі: абсолютті және конституциялық монархия; Республика, мемлекеттің кескін картасында белгілей отырып, олардың басқару формаларын да жазып белгілейді. (С) Ғылымның дамуына зерттеу жүргізіңіз. Оқушылардан ресустар тізбегіндегі деректерден 3-5 ең маңызды деген басты өнертабыстар мен технологияларды қолдануды саясаткер, әскери адам және қарапайым адам ретінде баға беруін сұраңыз. Оқушылар әлемнің бейнесін толықтырулары қажет. | Таблица 1. «Изменение удельноговеса ведущих индустриальныхстран вмировом промышленном производстве» http://www.gumer.info/bi bliotek_Buks/History/zag l_vsemist/02.php 7 великих научных открытийПервой мировой войны http://xexe.club/104059- 7-velikih-nauchnyh- otkrytiy-pervoy-mirovoy- voyny.html | ||
Сабақ соңы 10 мин. | (Қ) Оқушылар сабақты қорытындылау ретінде: "XX ғасырдың басындағы әлем бейнесі қандай болды?" тақырыбы бойынша эссе жазады. Содан кейін Өзара сауалнама жүргізіңіз. Декрипторлар: -Оқушыларжаңатерминдер: (империализм, отарлар, монархия, демократия, милитаризм, модернизация, ғылым, технологиялар) анықтамасын біледі; -Оқушылар әлемдегі кем дегенде 4 өзгерісті атайды және осы өзгеріс деңгейлеріне баға береді; -Оқушылар алған мәліметтері бойынша логикалық қорытынды жасайды; | Данилов Д. Д. Всеобщая история. Новейшее время. XX - начало XXI века. 9 класс. Учебник. Баласс, 2010 Загладин Н. В. Всемирная история. XX век. Учебник для 10-11 кл. Русское слово, 2000 Алексашкина Л. Н. Новейшая история: XX век - начало XXI века. 11 класс. Мнемозина, 2005 | ||
Үй тапсырмасы: | Эссені толықтырып бітіру | |||
Дополнительная информация | ||||
Дифференциация – как Вы планируете оказать больше поддержки? Какие задачи Вы планируете поставить перед более способными учащимися? | Оценивание – как Вы планируете проверить уровень усвоения материала учащимися? | Межпредметные связиЗдоровье и безопасностьСвязи с ИКТСвязи с ценностями (воспитательный элемент) | ||
Использование карты в качестве основного ресурса упрощает поиск сложной информации, которая может быть доступна большему числу учащихся из-за их высокой зрительной способности. Различные дискуссии в классе и работа в группах и парах предоставляют поддержку тем учащимся, которые в ней нуждается, и дают возможность учителю перемещаться между группами и парами, давая совет или подсказку в случае необходимости. Задания не делятся по уровню знаний учащихся. |
Оценить задаваемые учащимися вопросы при обсуждении в группе и всем классом. | Этот урок связан с уроком по географии с использованием карт | ||
Рефлексия Были ли цели урока/цели обучения реалистичными? Что учащиеся выучили сегодня? Какая атмосфера царила в классе? Сработало ли дифференциация, проводимая мной? Уложился(лась) ли я в сроки? Какие отступления были от плана урока и почему? | Используйте данный раздел для размышления над уроком. Ответьте на самые важные вопросы о Вашем уроке из левой колонки. | |||
Общая оценка Какие два аспекта урока прошли хорошо (подумайте как о преподавании, так и об обучении)? 1: 2: Какие две вещи могли бы улучшить урок (подумайте как о преподавании, так и об обучении)? 1: 2: Что я узнал(а) за время урока о классе или отдельных учениках такого, что поможет мне подготовиться к следующему уроку? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?