Әлемдік отарлау жүйесі қалай қалыптасты? Дүние жүзі тарихы, 7 сынып, сабақ жоспары.


 Дүниежүзі тарихы, 8 сынып.

 Қысқа мерзімді жоспар18.1

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: XІX ғасырдағы еуропалық отаршыл үстемдік

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 8

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Әлемдік отарлау жүйесі қалай қалыптасты?

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.3.2.6 - еуропалық отаршылдық экспансияның Шығыстың дәстүрлі қоғамдарына ықпалын сипаттау;

7.3.2.3 - отаршылдық экспансияның салдарын талдау арқылы XIX ғасырдағы әлемнің саяси картасындағы негізгі өзгерістерді анықтау

 Сабақ мақсаттары

Өткен кезеңмен салыстырғанда тарихи оқиғаларды талдап, өзгерістердің мәнін анықтау

 Бағалау критерийлері

 

 

 

 

 

  • Ұлыбританияның Үндістандағы, Францияның Үндіқытайдағы отарлау саясатының мақсаты мен сипатын анықтау
  • Екі мемлекетті салыстырып, мысал келтіру.

 Тарихи концепт (фокус)

 

 

 

 

 

ұқсастық пен айырмашылық

Тілдік мақсаттар

 

Тілдік құзіретті дамыту:

Тыңдалым: ауызша пікірлерді тыңдау.

Оқылым: мәтіндік мәліметпен жұмыс.

Жазылым: жазба жұмыстарын орындау.

Айтылым: барлық сыныппен жұпта/топта ұжымдық талқылау, сондай-ақ сұрақтарға жауап беру кезінде.

Пәнге тән лексика мен терминология: сипай,үндіс,каста,патрон

Бүлік,сикх,тікелей басқару,Тәуелсіздік үшін Бірінші соғыс.

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

Біз ... жайлы пайымдауды ... атты тақырыпша астында қоюды ұйғардық. Түсіндіретін болсақ, ...

Менің ойымша, ... британ билігінің артықшылығы/кемшілігі болып табылады, себебі, ...

Жалпы, менің ойымша, дүниежүзілік отаршыл жүйе ... салдары болды..

 Құндылықтарды дарыту

 

 

жұптық/топтық жұмыстарды және бағалауды ұйымдастыру арқылы ынтымақтастық, сыйластық пен академиялық шындықты дамыту

 Пәнаралық байланыстар

География (Үндіқытай)

 АКТ қолдану дағдылары

Осы сабақта интербелсенді тақта және сабақ тақырыбы бойынша презентация пайдаланылады.

Бастапқы білім

Оқушылар 8 сыныпта өткенҮндістан жайлы қысқаша ақпаратты біледі.

Сабақ барысы

Сабақ элементтері, уақыт

Жоспарланған іс-әрекет

(мұғалімнің және оқушылардың іс әрекеті)

Ресурстар

Сабақтың басы

Ұйымдастыру кезеңі

0-2

1. Сәлемдесу

2. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.

Оқу құралдары

Сабақ тақырыбын, мақсаттар және бағалау критерийлерін анықтау

2-5

БЫМ/ Б оқушылар назарына екі карта ұсыныңыз: Үндіқытайдағы француз иеліктері мен ағылшындардың отарлық иеліктері.

Талқылауға арналған сұрақтар:

- Отар мемлекеттерді басқарудағы ерекшеліктер бар ма?

- Шығыс қоғамына отарлау саясатының салдарлары бірдей болды ма?

Жұмыс дәптеріне сабақ тақырыбын жазып, зерттеу жұмысының қадамдарымен, сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерімен, тарихи концептімен танысу.

Презентация

Сабақтың ортасы

Сыныппен талқылау

5-15

Жұптық жұмыс түрі

15-25

25-30

Жұптық жұмыс түрі

30-35

35-40

Б 1 тапсырма. Мәтінмен жұмыс. Францияның Үндіқытайдағы үстемдігі.

М Мәтін мен картаны қолдана отырып, Францияның Вьетнамдағы әсерін анықтаңыз.

Кестені толтырыңыз:

  • 1 бағанға «17-18 ғғ Вьетнам »
  • 2 бағанға «1770-1820 жж Вьетнам»
  • 3 бағанға «1820-1841жж император Минь Манга тұсындағы Вьетнам»
  • 4 бағанға «1841-1900 жж Вьетнам мен Үндіқытай»

Мәтінді пайдалана отырып, келесі сұрақтар төңірегінде ойланыңыз:

  • Француз католик миссионерлдердің әсері қандай болды?
  • Билік француздарға қалайша өтті?
  • Сауда қалайша дамыды?
  • Вьетнамның Франция үстемдігіне қарсы әрекеттері қалайша жүзеге асырылды?

(Ж/Б) Сыныпқа сұрақ: әр бағанды 10 баллмен бағалаңыз. Оқушылардың кері байланысы.

Б) Оқушылармен талқылау.

2 тапсырма. Франция үстемдігі барысында келесі топтарға қарым-қатынас қандай болды:

-француз католик іскері;

-вьетнамдық жер иесі;

-қарапайым шаруа;

Талқылауға сұрақ: Вьетнам мен Үндіқытай француз отарына айналуда пайда көрді ме?

Дадабхая Наороджидің суреті ұсынылады. (Наороджи Үндістандағы британдық экономикалық саясатты сынға алған және ұлттық қозғалыстың, Үндістанның ұлттық конгрессінің негізін қалаған 19 ғ. аяғындағы үнділік ұлтшыл болды. Ол Үндістанның абсолютті тәуелсіз болуынан гөрі автономия болғанын қалады)

3 тапсырма. Карточкалармен жұмыс. Ағылшындар билігінің артықшылықтары мен кемшіліктерін анықтап, карточкаларды жіктеңіз.

Қосымша 1

Қосымша 2

Карта

Қосымша 3 карточкалар Народжи

Сабақтың соңы

Рефлексия және үй тапсырмасы

40-45

Сөйлемдерді жалғастырыңыз:

• Бүгін мен ...

• ... қиын болды

• Мен түсіндім ...

• Мен қалаймын ...

Презентация

Саралау оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Сабақта ақпаратты қабылдаудың әртүрлі түрлері ескеріледі. Бекіту кезеңінде қабілеті төмен оқушыларға түрлі тіректер ұсынылады.

Келесі оқу мақсаттары үшін қалыптастырушы бағалау:

7.2.3.1 - Ресейде жаңа қоғамдық-саяси ағымдардың (халықшылдық, либерализм) пайда болу себептерін анықтау;

7.3.1.3 - тарихи оқиғаны түсіндіру үшін «басыбайлы құқық», «декабристер», «халықшылдар», «жеке террор», «пролетариат диктатурасы» ұғымдарын қолдану

Жақын арадағы даму аймағын (ЖАДА) анықтайтын ой қозғау кезеңінде диагностикалық бағалау ұйымдастыру.

Мағынаны тану кезеңінде оқушылар критерийлерге сәйкес бағаланады, олар себептерін аталған сипаттамаларға сәйкес жіктеуге мүмкіндік алады.

Оқушылар топтық жұмыс кезінде сыныпта жүрген кезде қауіпсіздік шараларын сақтау. Интербелсенді тақта 10 минут шамасында жұмыс жасайды.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу