Ресей мен Британия Иранға ықпал ету үшін неге бақталас болды? Дүние жүзі тарихы, 7 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақмерзімді жоспардың бөлімі: 5-бөлім XIX ғасырдағы империялар және олардың бақталастығы | Мектеп: | ||||||
Мерзімі: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||
Сынып: 8 | Қатысқаны: қатыспағаны: | ||||||
Сабақ тақырыбы | Ресей мен Британия Иранға ықпал ету үшін неге бақталас болды? | ||||||
Тарихи концепт | Себеп және салдар | ||||||
Оқу мақсаттары | 7.3.2.2 – XVIII-XIX ғасырдың ортасындағы халықаралық қатынастардағы өзгерістерді сипаттау; 7.4.2.1 - түрлі мемлекеттердің өнеркәсіптік даму сатысына өту процесінің ерекшеліктерін салыстыру | ||||||
Сабақ мақсаты | - Иранға әсер ету үшін Ресей мен Ұлыбритания арасындағы бәсекелестіктің себептерін анықтау; - Ресей, Ұлыбритания және Ирандағы қоғам дамуының өндірістік кезеңіне өту процесін салыстыру. | ||||||
Бағалау критерийлері | Оқушы XIX ғасырдың ортасында Ресей, Ұлыбритания, Иран арасындағы қарым-қатынастардағы өзгерістерді сипаттайды; - Ресей, Ұлыбритания және Ирандағы қоғам дамуының өндірістік кезеңіне өту процесін салыстырады. | ||||||
Тілдік дағдылар | Пәнге қатысты лексика мен терминология Осман империясы, Танзимат , басыбайлылық құқық, Кавказ, Қырым , Христианды- православиелік шіркеу, Севастополь , Панорамалық мұражай, Виктория орденінің кресі, Кеңес коммунистері, Кеңес Одағы Пайдалы тіркестер: Реформалардың жалпы себептері… болды … билік кезіндегі реформаларының … реформаларынан айырмашылықтар болды. Танзимат саясаты Осман империясын күшейте алмады, себебі… Осы себеп ресми сипатқа ие деп айтуға болады, себебі… Осы себеп бейресми болып табылады, себебі… Осы салдар ең маңызды, себебі… | ||||||
Сабақта қамтылатын құндылықтар
| Ынтымақтастық, ашықтық, толеранттылық. Әлемдік саясатты түсіну арқылы жаһандық азаматтық; әртүрлі елдердің даму кезеңдері. Мәндер арқылы енгізіледі әр елдің дамуының сипаттамаларын түсініп, сабақтың барлық кезеңдерінде оқушылардың өзара әрекеттесуі және мұғаліммен өзара әрекеттесуі. | ||||||
Пәнаралық байланыс | Экономикамен өзара ықтимал коммуникация (өндірістік өзгерістер, өндірістік қатынастар); саясаттану (мемлекеттік нысандардағы өзгерістер); орыс тілімен (мәтінмен жұмыс істеу стратегиясы, терминологиямен жұмыс істеу) | ||||||
Осыған дейін меңгерілген білім | Берілген бөлім 6 сыныпқа арналған Дүниежүзі тарихы курсының 3А тарауында өткен ІІ Осман, І Петр биліктерінің ерешеліктері туралы мәліметтерд қамтитын, сонымен қатар, 7.1.С тарауында ІІ Екатеринаның Ресейде билік еткен кезеңіне қатысты ақпараттармен байланысты. Осы тарау мемлекеттік және әлеуметтік құрылыс тақырыбы бойынша пәндік лексикалық қорды бекітуге бағытталған. | ||||||
Сабақ барысы | |||||||
Жоспарланатын уақыт | Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер | Ресурстар | |||||
Сабақтың басы 0-10 минут | (Ұ) Ұйымдастыру кезі. (БЫМ) Студенттерге Королева Виктория мен Николай I патшаның портреттерін ұсынып, ұсынылған екі тарихи тұлға туралы көзқарасын білдіруін сұраңыз. Олармен мәселені талқылаңыз: - Монархтардың қайсысы әлдеқайда мықты көрінді және неге? абсолютті монарх ретінде Ресей Империясының патшасы Британия империясының Королевасы Викторияға қарағанда күшті болғанын түсіндіріңіз. Оқушыларға осы сабақта Иранға әсер ету үшін Ресей мен Ұлыбритания арасындағы бәсекелестіктің себебін зерттеу туралы болатынын түсіндіріңіз. | ||||||
Сабақтың ортасы 10-13 минут | Оқушыларға сабақтың тақырыбын айтыңыз, оқу мақсаттарын және бағалау критерийлерін талқылаңыз, тақырыптың тарихи тұжырымдамасы - «себеп-салдар». Оқу мақсаты мен сабақ тақырыбына негізделе отырып сабақтың мақсаттарын Оқушылармен бірге қалыптастыру: Иранға әсер ету үшін Ресей мен Ұлыбритания арасындағы бәсекелестіктің себептерін анықтау | Тақырыпты сипаттайтын слайдтар, оқытудың мақсаттары, бағалау өлшемдері, сабақ мақсаттары | |||||
13-33 минут | (Т) Оқушылардан XIX ғасырдың ортасында Ресей мен Ұлыбританияның даму деңгейін анықтауды сұраңыз, Венаның диаграммасын қолданыңыз. 1850 жылдардлағы Британдық және ресейлік қоғамның түрлі аспектілерін және олардың мемлекеттік жүйелерін сипаттайтын карталармен қамтамасыз етіңіз. Олар карталарды екі топқа бөлу керек: - Ресей мен Ұлыбритания қоғамына қатысты ерекшеліктері. Осы тапсырма аяқталғаннан кейін топтар Ұлыбритания мен Ресей үшін қандай қасиеттер тән екендігі туралы қорытынды шығара алады. (Ұ) Топтың нәтижелерін талқылау. Қазіргі кездегі елдердің қайсысы барынша дамығаны туралы пікірді қорытады және жазыңыз. Тапсырмаға арналған дескрипторлар: - Оқушы 5-тен кем емес карточкаларды британдық және ресейлік қоғамдардың ерекшеліктеріне сай дұрыс таратқан және; - Оқушы кем дегенде 3 дәлел келтіре отырып, елдердің даму деңгейі туралы қорытынды жасады. (Ұ) Оқушылардың жауаптарын талқылаған кезде, мемлекеттердің даму деңгейінің айырмашылығына қарамастан, 19-шы ғасырдың ортасында екі ел империялық мүдделері Иранда кездеседі, неге? Бұл процесті көзбен көруге мүмкіндік беретін карикатураны көрсетіңіз. Оқушылармен Ұлы географиялық ашулар дәуіріндегі отаршылдық саясат туралы еске түсіріңіз, XVII-XIX ғғ. Өзгерістерді де Олармен осы процестің себептері туралы жорамалдарды талқылаңыз. | 1-қосымша. Венн диаграммасының карталары Карикатура слайды | |||||
25-32 минут
| (Ж) Оқушыларды британдық және ресейлік сарапшылар ретінде таныстыруға және 19-шы ғасырдың ортасында Иранның жағдайын зерттеуге шақырыңыз (2 және 3-қосымша). Олар елдің күшті және әлсіз жақтарын анықтап, Ресей мен Ұлыбританияның Ирандағы мақсаттары туралы қорытынды жасайды. Оқушыларының назарын картамен Иранның стратегиялық жағдайына аударыңыз. (Ұ) Оқушылармен схема, постер түрінде ұсынылатын қызметтің нәтижелерін талқылау. Тапсырманың сипаттамасы: - Оқушы Иранның кем дегенде 2 күшті бөлігін дұрыс анықтады; - Оқушы Иранның кем дегенде 2 кемшілігін дұрыс анықтады; - Оқушы Ұлыбританиядағы кемінде 2 мақсатты дұрыс анықтады; - Оқушы Ирандағы Ресейдің кемінде 2 мақсатты дұрыс анықтады; (Ұ) Ирандағы Ұлыбритания мен Ресейдің мүдделерінің сәйкестігін және олардың бәсекелестік себептерін талқылаңыз. Оқушыларды екі елдің Ирандағы ықпалы үшін бәсекелестіктің себептері туралы қорытынды жасауға шақырамыз. Ұзақ мерзімді, орта мерзімді және қысқа мерзімді себептерін бөлуге болады. | 2-қосымша. Ақпараттық мәтін. 3-қосымша. XIX ғасырдағы Иран картасы. | |||||
Сабақтың соңы 27-35 мин | (Ж) Ирандағы «Үлкен ойын» кезеңдері (4-қосымша) мәтінін келтіріп, Оқушыларға уақыт сызығындағы негізгі оқиғаларды анықтауды сұраңыз. Бұл қызметтің негізінде әрбір жұп белгілі бір тарихи кезеңде Ұлыбритания мен Ресейдің Ирандағы ықпалының артуы туралы қорытынды жасайды. | 4-қосымша. Ақпараттық мәтін. | |||||
Сабақтың соңы 35-38 мин. | Рефлексия (Ж) Оқушылардың назарын сабақтың мақсатына, оқу мақсатына және бағалау критерийлеріне аударыңыз. Оқушыларғы өз деңгейлерін бағалауға м.мкіндік беріп, қандай қосымша жұмыс істеу қажеттілігін анықтаңыз. | ||||||
Үй жұмысы 38-40 мин. | Үй жұмысы. Оқушыларға Гүлистан мен Түрікменшай келісімдерінен үзінділерді, мәтінді (6-қосымша) оқып, сұрақтарға жауап беруге шақырамыз: 1. Ресей Иранда өз мақсаттарына қол жеткізді ме? (Жауапты құжаттар мен мәтіндерден дәлелдермен дәлелдеу қажет). 2. Британ мақсаттарына қол жеткізу туралы шарттарға қол қою қалай әсер етті? | 5-қосымша. Гулистан мен Түрікменшай келісімдерінің үзінділері Қосымша 6. Ақпараттық мәтін | |||||
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? | Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? | Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент) | |||||
Студенттердің жеке қабілеттерін ескере отырып, әртүрлі ресурстардың түрлерін таңдауда саралау (Гарднер бойынша түрлі интеллектілер теориясы); тапсырмаларды таңдауда - суреттермен, мәтіндермен жұмыс жасағанда, тұжырымдарды қалыптастырғанда. Сабақтың барлық сатыларында педагогикалық қолдаудың әртүрлі формалары ұсынылады | Сабақтың барлық тапсырмалары дескрипторлар арқылы бағаланады. Бағалаудың әр түрлі формалары пайдаланылады: өзін-өзі бағалау, жұп жұмысын өзара бағалау, топтардың жұмысын өзара бағалау, мұғалімнен ауызша кері байланыс. | Оқушылар топта және жұппен жұмыс кезінде класс айналасында жүрген кезде қауіпсіздік шараларын сақтау. |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?