Ресей мен Британия Иранға ықпал ету үшін неге бақталас болды? Дүние жүзі тарихы, 7 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақмерзімді жоспардың бөлімі: 5-бөлім XIX ғасырдағы империялар және олардың бақталастығы | Мектеп: | ||||||
Мерзімі: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||
Сынып: 8 | Қатысқаны: қатыспағаны: | ||||||
Сабақ тақырыбы | Ресей мен Британия Иранға ықпал ету үшін неге бақталас болды? | ||||||
Тарихи концепт | Себеп және салдар | ||||||
Оқу мақсаттары | 7.3.2.2 – XVIII-XIX ғасырдың ортасындағы халықаралық қатынастардағы өзгерістерді сипаттау; 7.4.2.1 - түрлі мемлекеттердің өнеркәсіптік даму сатысына өту процесінің ерекшеліктерін салыстыру | ||||||
Сабақ мақсаты | - XIX ғасырдың ортасындағы Ұлыбритания, Ресей және Иранның жағдайын зерттеу; - Ресей, Ұлыбритания және Ирандағы қоғам дамуының өндірістік кезеңіне өту процесін салыстыру; - Иран мен Ресей арасындағы бәсекелестіктің себебін анықтау. | ||||||
Бағалау критерийлері | Оқушы XIX ғасырдың ортасында Ресей, Ұлыбритания, Иран арасындағы қарым-қатынастардағы өзгерістерді сипаттайды; - Ресей, Ұлыбритания және Ирандағы қоғам дамуының өндірістік кезеңіне өту процесін салыстырады. | ||||||
Тілдік дағдылар | Пәнге қатысты лексика мен терминология Осман империясы, Танзимат , басыбайлылық құқық, Кавказ, Қырым , Христианды- православиелік шіркеу, Севастополь , Панорамалық мұражай, Виктория орденінің кресі, Кеңес коммунистері, Кеңес Одағы Пайдалы тіркестер: Реформалардың жалпы себептері… болды … билік кезіндегі реформаларының … реформаларынан айырмашылықтар болды. Танзимат саясаты Осман империясын күшейте алмады, себебі… Осы себеп ресми сипатқа ие деп айтуға болады, себебі… Осы себеп бейресми болып табылады, себебі… Осы салдар ең маңызды, себебі… | ||||||
Сабақта қамтылатын құндылықтар
| Ынтымақтастық, ашықтық, толеранттылық. Әлемдік саясатты түсіну арқылы жаһандық азаматтық; әртүрлі елдердің даму кезеңдері. Мәндер арқылы енгізіледі әр елдің дамуының сипаттамаларын түсініп, сабақтың барлық кезеңдерінде оқушылардың өзара әрекеттесуі және мұғаліммен өзара әрекеттесуі. | ||||||
Пәнаралық байланыс | Экономикамен өзара ықтимал коммуникация (өндірістік өзгерістер, өндірістік қатынастар); саясаттану (мемлекеттік нысандардағы өзгерістер); орыс тілімен (мәтінмен жұмыс істеу стратегиясы, терминологиямен жұмыс істеу) | ||||||
Осыған дейін меңгерілген білім | Берілген бөлім 6 сыныпқа арналған Дүниежүзі тарихы курсының 3А тарауында өткен ІІ Осман, І Петр биліктерінің ерешеліктері туралы мәліметтерд қамтитын, сонымен қатар, 7.1.С тарауында ІІ Екатеринаның Ресейде билік еткен кезеңіне қатысты ақпараттармен байланысты. Осы тарау мемлекеттік және әлеуметтік құрылыс тақырыбы бойынша пәндік лексикалық қорды бекітуге бағытталған. | ||||||
Сабақ барысы | |||||||
Жоспарланатын уақыт | Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер | Ресурстар | |||||
Сабақтың басы 0-10 минут | (С) Ұйымдастыру кезеңі. (БЫМ) Оқушыларды EXPО-2018 негізгі объектісінің имиджімен қамтамасыз етіңіз және олармен сұрақтарды талқылаңыз: - бұл объекттің орналасқан жері? - Басқа елдерде мұндай оқиға болған ба? - мұндай оқиға алғаш рет қай елде болды? Неліктен? Бірінші өнеркәсіптік көрме Лондонда, Хайд Парк (Лондон), 1851 жылғы 1 мамырдан 15 қазанға дейін Лондонда өтті. Көрмелер - индустрияландырудың символы және техникалық және технологиялық жетістіктерді көрсету үшін ашық алаң. Әр ел өзінің даму деңгейін көрсетті. Оқушыларға Ресей мен Ұлыбритания арасындағы бәсекелестіктің себебін Иранға әсер ету үшін зерттеу жөнінде болатынын түсіндіріңіз. | Сурет Белгіленген слайд. | |||||
Сабақтың тақырыбына кіріспе 5-10 минут. | Оқушыларға сабақтың тақырыбын айтыңыз, оқу мақсаттарын және бағалау критерийлерін талқылаңыз, тақырыптың тарихи тұжырымдамасы - «себеп-салдар». Оқушылармен бірге сабақ тақырыбы мен мақсаттарына негізделген зерттеу бағытын қалыптастырады: - XIX ғасырдың ортасында Ұлыбритания, Ресей және Иран жағдайын зерттеу; - Ресей, Ұлыбритания және Ирандағы қоғам дамуының өндірістік кезеңіне өту процесін салыстыру; - Иранға әсер ету үшін Ресей мен Ұлыбритания арасындағы бәсекелестіктің себептерін анықтау. | Тақырыпты сипаттайтын слайдтар, оқытудың мақсаттары, бағалау өлшемдері, сабақ мақсаттары | |||||
Сабақтың ортасы. Карталармен жұмыс істеу 10-17 мин. | (Т) Оқушылар SWOT талдауын пайдаланып, XIX ғасырдың ортасында Ресей, Ұлыбритания, Иранның даму ерекшеліктерін анықтайды. 1850 жылдары осы елдердің қоғамдарының әртүрлі аспектілерін сипаттайтын мәтінді (1-қосымша) беріңіз. Олар постерге талдау жасауы керек. Тапсырма аяқталғаннан кейін топтар осы елдердің даму деңгейі туралы қорытынды шығара алады. Тапсырмаға арналған дескрипторлар: - оқушы осы елдердің кемінде 2 күшті бөлігін дұрыс анықтады; - оқушы осы елдердің кем дегенде 2 әлсіз нүктесін дұрыс анықтаған; - оқушы осы елдердің кем дегенде 2 мүмкіндігін дұрыс анықтады; - оқушы осы елдердің кем дегенде 2 тәуекелін дұрыс анықтады; - оқушы кем дегенде 3 дәлел келтіре отырып, елдердің даму деңгейі туралы қорытынды жасады.
(С) Топтардың қызметі нәтижелерін талқылау, топтар ұсынылатын дескрипторлар бойынша бір-бірін бағалайды. Қазіргі кездегі елдердің қайсысы барынша дамығаны туралы пікірді қорытады және жазыңыз. | 1-қосымша. Ақпараттық мәтін. | |||||
Мәтінмен және картамен жұмыс істеу 17 -27 мин | (С) Отаршылдық саясаттағы өзгерістерге байланысты процесті визуализациялауға мүмкіндік беретін карикатураны көрсету. Оқушыларды Ұлы географиялық ашулар ВГО дәуіріндегі отаршылдық саясат туралы еске түсіріп, XVII-XIX ғғ. Олармен осы процестің себептері туралы жорамалдарды талқылаңыз. (Ж) Ирандағы Ұлыбритания мен Ресейдің мақсаттарын анықтап, олардың айырмашылықтары қандай болғанын білу үшін оқушылар картаны (3-қосымша) қолданып және SWOT-талдауын пайдаланып анықтайды. Олар Ресей мен Ұлыбританияның Ирандағы мақсаттары туралы қорытынды жасауы тиіс. Картаны қолданып оқушыларының назарын Иранның стратегиялық жағдайына бағыттаңыз. (С) Студенттермен схема, постер түрінде ұсынылатын қызметтің нәтижелерін талқылау. Тапсырманың дескрипторы: - оқушы Ұлыбританияның Ирандағы кемінде 2 мақсатын дұрыс анықтады; - оқушы Ресейдің Ирандағы кемінде 2 мақсатын дұрыс анықтады; (С) Ирандағы Ұлыбритания мен Ресейдің мүдделерінің сәйкестігін және олардың бәсекелестік себептерін талқылаңыз. Оқушы екі елдің Ирандағы ықпалы үшін бәсекелестіктің себептері туралы қорытынды жасайды. Ұзақ мерзімді, орта мерзімді және қысқа мерзімді себептерге бөлуге болады. | Карикатура слайд 2-қосымша. XIX ғасырдағы Иранның картасы. | |||||
Мәтін және уақыт тізбегімен жұмыс істеу 27-35 мин. | (Ж) Ирандағы «Үлкен ойын» кезеңдері (4-қосымша) туралы мәтін беріңіз. Оқушыларға уақыт тізбегіндегі негізгі оқиғаларды анықтауды сұраңыз. Бұл қызметтің негізінде әрбір жұп белгілі бір тарихи кезеңде Ұлыбритания мен Ресейдің Ирандағы ықпалының артуы туралы қорытынды жасайды. | 3-қосымша. Ақпараттық мәтін. | |||||
Сабақтың соңы 35-38 мин. | Рефлексия (Ж) Оқушылардың назарын сабақтың мақсатына, оқу мақсатына және бағалау критерийлеріне аударыңыз. Оқушыларғы өз деңгейлерін бағалауға м.мкіндік беріп, қандай қосымша жұмыс істеу қажеттілігін анықтаңыз. | ||||||
Үй жұмысы 38-40 мин. | Үй жұмысы. Оқушыларға Гүлстан мен Түрікменшай келісімдерінен үзінділерді, мәтінді (6-қосымша) оқып, сұрақтарға жауап беруге шақырамыз: 1. Ресей Иранда өз мақсаттарына қол жеткізді ме? (Жауапты құжаттар мен мәтіндерден дәлелдермен дәлелдеу қажет). 2. Британ мақсаттарына қол жеткізу туралы шарттарға қол қою қалай әсер етті? | 4-қосымша. Гулистан мен Түрікменшай келісімдерінің үзінділері 5-қосымша. Ақпараттық мәтін | |||||
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? | Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? | Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент) | |||||
Студенттердің жеке қабілеттерін ескере отырып, әртүрлі ресурстардың түрлерін таңдауда саралау (Гарднер бойынша түрлі интеллектілер теориясы); тапсырмаларды таңдауда - суреттермен, мәтіндермен жұмыс жасағанда, тұжырымдарды қалыптастырғанда. Сабақтың барлық сатыларында педагогикалық қолдаудың әртүрлі формалары ұсынылады | Сабақтың барлық тапсырмалары дескрипторлар арқылы бағаланады. Бағалаудың әр түрлі формалары пайдаланылады: өзін-өзі бағалау, жұп жұмысын өзара бағалау, топтардың жұмысын өзара бағалау, мұғалімнен ауызша кері байланыс. | Оқушылар топта және жұппен жұмыс кезінде класс айналасында жүрген кезде қауіпсіздік шараларын сақтау. |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?