Наполеон империясы қалай құрылды және оның құлдырау себептері неде болды? Дүние жүзі тарихы, 7 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақмерзімді жоспардың бөлімі: 4-бөлім Француз бұржуазиялықреволюциясы ның көрінісі | Мектеп: | ||||||
Мерзімі: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||
Сынып: 8 | Қатысқаны: қатыспағаны: | ||||||
Сабақ тақырыбы | Наполеон империясы қалай құрылды және оның құлдырау себептері неде болды? | ||||||
Тарихи концепт | Себеп және салдар | ||||||
Оқу мақсаттары | 7.2.2.1 - тарихи оқиғаларды интерпретациялау үшін өнер туындыларын пайдалану; 7.3.2.4 - империалистік соғыстардың әлемдік саясаттың өзгеруіне ықпалын бағалау (Наполеон соғыстары мысалында); 7.2.3.2 - Ағартушылық дәуір идеяларының қоғамдық дамуға ықпалын анықтау | ||||||
Сабақ мақсаты | - Франциядағы Наполеон Бонапарттың билігін құрудың себептерін анықтау; - Наполеон империясының қалыптасу кезеңдерін анықтау; - Наполеон империясының құлдырауының себептерін анықтаңыз. | ||||||
Бағалау критерийлері | - Наполеонның жеке басын сипаттау үшін Дэвид пен Деларош суреттерін түсіндіреді; - Наполеон билігінің келу себептерін анықтайды; - Наполеон І жорықтары әсерінен әлемдік саясаттағы өзгерістерді анықтайды және бағалайды; - Наполеон басып алған елдердің дамуындағы өзгерістерді анықтайды; - ағартушылық идеялардың осы өзгерістерге әсерін анықтайды | ||||||
Тілдік дағдылар | Пәнге қатысты лексика мен терминология Революция, Конституция, республика, Ұлттық жиналыс, Бастилия, Бас штаттар, аристократия,буржуазия, шаруалар, якобиндіктер, революциялық террор, гильотина, Директория, мемлекеттік төңкеріс, Альпі таулары, Романтизм, Бірінші консул, Экспансия Пайдалы тіркестер: Давид …осы суретпен… сипаттағысы келді ...көмегімен жүзеге асыра алды. Менің ойымша, Давидтің өмір сүру кезеңіндегі ең басты оқиға … Менің ойымша, солай болудың себебі… Деректерге сүйене отырып, Наполеон империясының түбегейлі құлауына…әсер етті Оқиғалардың маңыздылығы бойынша тарихшылар түрлі ойлар білдіреді, себебі… Менің пікірімше, Наполеон жетістіктерінің себебі… Менің ойымша, Наполоен үшін осы кезеңде ең маңызды оқиға… болды Менің ойымша, солай болудың себебі … | ||||||
Сабақта қамтылатын құндылықтар
| Жаһандық азаматтық, ашықтық, академиялық адалдық, ынтымақтастық. Құндылықтарды дамыту француз суретшілерінің суреттерін талқылау кезінде, Наполеонның жорықтары еуропалық елдердің дамуына әсер етуі кезінде, сабақтың барлық кезеңдерінде оқушылардың өзара және мұғаліммен өзара әрекеттестігі арқылы жүзеге асырылады. | ||||||
Пәнаралық байланыс | Өнер пәнімен байланыс (өнер стиліндегі айырмашылықтарды анықтау); орыс тілімен (мәтінмен жұмыс істеу стратегиясы, терминологиямен жұмыс істеу) | ||||||
Осыған дейін меңгерілген білім | Бұл бөлімде оқушылар абсолютизм сияқты мемлекеттік басқарудың түрлі формаларын, сонымен қатар «революция» сияқты маңызды терминдерді зерделеген кезде 6-сыныпқа арналған дүниежүзі тарихы курсының біліміне негізделген. | ||||||
Сабақ барысы | |||||||
Жоспарланатын уақыт | Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер | Ресурстар | |||||
Сабақтың басы 0-10 минут | (Ұ) Үй тапсырмасын талқылау. Оқушылар Шарлотта Корденің қылмысына қатысты ақтау немесе айыптау үшін негіздеме жазу керек болатын. Топтағы жазбаларды талқылап, ең дәлелді негізді таңдаңыз. Содан кейін оны сыныпта оқып шығыңыз. Оқушылардың назарын аргументтерді таңдаудың маңызды екендігіне аудару қажет. Олардың сенімділігі, негізділігі адамдар мен судьялардың пікірін өзгерте алатынын ескеру керек. Суретте бейнеленген тарихи тұлғаның өмірі мен қызметі туралы екі жақты пікір қалыптасқанын оқушыларға түсіндіріңіз. (БЫМ) Давидтің «Наполеонның Алпіні кесіп өтуі» атты суретін көрсету. Суретші мен бірінші консул арасындағы сұхбатты оқып үйренуге рұқсат беріңіз: «Дэвид Наполеонның отыруын сұрады. Наполеон: Отыру? Не үшін? Сіздің ойыңызша, сурттерде бейнеленген ұлы антикалық адамдар отырған ба? Дэвид: Бірақ азамат - бірінші консул, сізді өз заманыңызда таныстырамын, сізді көрген адамдар үшін, сізді білетіндер үшін, және олар ұқсастықтарды көргісі келеді. Наполеон: ұқсастық? Бет келбеті мен мұрындағы сүйел сипаттамалары ұқсастық емес пе? Нақты табиғат бейнелеу керек нәрсені білдіреді. Портреттердің оларға бейнеленген ұлы адамдарға сәйкес келетінін ешкім білмейді, олардың ұлылығы іштерінде болсажеткілікті ». Сұрақтарды талқылаңыз: - Бұл суретте Наполеон қандай бейнеде көрсетіледі? - Суреттегі кейіпкер туралы қандай да бір пікір қалыптастыруға бізге не көмектеседі? - картина қандай стильде салынған? Оқушыларға Наполеон империясының қалыптасуы мен ыдырау себептері зерттеліп, түсіндірілетінін айтыңыз. | 1-қосымша. Дэвид кескіндемесінің суреті және суретші мен Наполеон арасындағы диалог мәтіні | |||||
Сабақтың ортасы 10-13 минут | Оқушыларға сабақтың тақырыбын айтыңыз, оқу мақсаттарын және бағалау критерилерін талқылаңыз, тақырыптың тарихи тұжырымдамасы - «себеп-салдар» Сабақтың тақырыбына және оқу мақсаттарына негізделе отырып оқушылармен сабақ мақсаттарын айқындаңыз: - Франциядағы Наполеон Бонапарттың билігін құрудың себептерін анықтау; - Наполеон империясының қалыптасу кезеңдерін анықтау; - Наполеон империясының құлдырауының себептерін анықтаңыз. | Тақырыпты сипаттайтын слайдтар, оқытудың мақсаттары, бағалау өлшемдері, сабақ мақсаттары | |||||
13-33 минут | (Ұ) Оқушыларға белгілі бір кезеңдерді түсіндіріңіз: 1799-1804, 1805-1810; 1811 жылдан 1815 жылға дейін. Бұл Наполеон Бонапарттың мансабының гүлденуі мен төмендеуі. Суретті слайдта көрсетіңіз. (Т) Әрбір топты осы кезеңдер бойынша ақпаратпен қамтамасыз ету (2-қосымша). Оларға қажет: 1. Әр кезеңнің сипаттамаларын анықтаңыз: - сыртқы саясатта; - ішкі саясатта. 2. Контурлық картаны пайдалану (3-қосымша), онда Наполеон соғыстарында басып алынған аумақтарды қолданыңыз және күндерді белгілеңіз. 3. Наполеон соғыстарының Еуропа елдерінің дамуына және Наполеон империясының ыдырағаннан кейін әлемдік саясатта болған өзгерістерге әсер ету туралы қорытынды жасау. Тапсырмаға арналған дескрипторлар: - Оқушылар ішкі саясаттың кем дегенде 3 ерекшелігін анықтады; - Оқушылар сыртқы саясаттың кем дегенде 3 ерекшелігін анықтады; - Оқушылар кем дегенде 5 аумақты және француз әскерлері басып алған уақытты белгіледі; - Оқушылар олардың әрқайсысына кемінде екі дәлел келтіре отырып, дәлелді қорытынды жасаған. (С) Оқушылардың жұмысының нәтижелерін өзіндік және Оқушылардың өзара бағалау үшін талқылап, әрбір топты кезеңдердің бірін жабуға шақыру. Талқылау өткізу:
Сөйлеген сөздер мен пікірталастар негізінде Наполеонның осы кезеңдегі табыстылығын бағалауды сұраңыз, оның пікірін оның мансабының сәттілігінің немесе төмендеуінің себебімен толықтырыңыз. (4-қосымша) талқылаудан кейінгі табыстың нәтижесі графикте келтіріледі. | Суретті сырғытыңыз. 3-қосымша. Контур картасы. 4-қосымша. Наполеонның іс-әрекеттерінің кестесі | |||||
25-32 минут
| (С) Оқушылар Давидтің картинасы мен П.Делароштың картинасын (5-қосымша) салыстырады. Суреттерге қатысты сұрақтарды талқылаңыз: - Суреттер арасындағы айырмашылық неде? - Неліктен олар ерекшеленеді? - екінші картина Наполеонның өмірінің қай кезеңінде салынған? Сабақта алынған білімге негізделген суреттердің шынайылығы туралы қорытынды сұраңыз. Тапсырмаға арналған дескрипторлар: - суреттегі кем дегенде екі айырмашылықты Оқушылар дұрыс деп атайды; - оқушы суреттер арасындағы айырмашылықтардың кем дегенде 2 себебін дұрыс деп атады; - Оқушылар Наполеонның картиналары мен өмір сүру кезеңін дұрыс байланыстырып, кемінде екі дәлел берді. | ||||||
Сабақтың соңы 32-35 мин | (Ұ) Оқушыларға мәтіндер мен иллюстрациялар негізінде сабақтың тақырыбын қамти отыра қорытынды жасауға мүмкіндік беріңіз. Тапсырмаға арналған дескрипторлар: - Оқушы Маратқа қатысты суретшілердің әртүрлі көзқарастарының кемінде 2 себебін көрсетті; - сабақ тақырыбы бойынша оқушы қорытынды жасады. Суретшілердің әртүрлі кезеңдерде жұмыс істеуі олардың бұл оқиғалардың кейіпкерлеріне деген көзқарастарының әр түрлі болуына әсер еткені туралы оқушылардың қорытынды жасауына мүмкіндік туғызыңыз. Бодри екінші революция кезінде салған, ол кезде революционерлер айыпталған болатын, Шарлотта Корде батыр деп саналды (Ұ) қорытындылардың бірін талқылау кезінде басқа студенттер өз жұмысын бағалай алады. | 5-қосымша. 1850 жылы П. Делороштың «Наполеон Альпіні өтуде» картинасы | |||||
Сабақтың соңы 35-38 мин. | Рефлексия (Ж) Оқушылардың назарын сабақтың мақсатына, оқу мақсатына және бағалау критерийлеріне аударыңыз. Оқушыларғы өз деңгейлерін бағалауға м.мкіндік беріп, қандай қосымша жұмыс істеу қажеттілігін анықтаңыз. | ||||||
Үй жұмысы 38-40 мин. | Үй жұмысы. Оқушыларға Наполеонның өсуі мен құлдырауы туралы эссе жазу беріңіз: «Наполеон І империясының пайда болуы мен құлдырау себебі» | ||||||
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? | Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? | Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент) | |||||
Студенттердің жеке қабілеттерін ескере отырып, әртүрлі ресурстардың түрлерін таңдауда саралау (Гарднер бойынша түрлі интеллектілер теориясы); тапсырмаларды таңдауда - суреттермен, мәтіндермен жұмыс жасағанда, тұжырымдарды қалыптастырғанда. Сабақтың барлық сатыларында педагогикалық қолдаудың әртүрлі формалары ұсынылады | Сабақтың барлық тапсырмалары дескрипторлар арқылы бағаланады. Бағалаудың әр түрлі формалары пайдаланылады: өзін-өзі бағалау, жұп жұмысын өзара бағалау, топтардың жұмысын өзара бағалау, мұғалімнен ауызша кері байланыс. | Оқушылар топта және жұппен жұмыс кезінде класс айналасында жүрген кезде қауіпсіздік шараларын сақтау. |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?