Ағартушылық идеялар американдықтарға қалай әсер етті? Дүние жүзі тарихы, 7 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақмерзімді жоспардың бөлімі: Ағартушылық идеяларының таралуы | Мектеп: | ||||||
Мерзімі: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||
Сынып: 7 | Қатысқаны: қатыспағаны: | ||||||
Сабақ тақырыбы | Ағартушылық идеялар американдықтарға қалай әсер етті? | ||||||
Оқу мақсаттары | 7.3.2.7 еуропалық революциялардың солтүстікамерикалық қоғамның дамуына ықпалын сипаттау; 7.2.3.2 - Ағартушылық дәуір идеяларының қоғамдық дамуға ықпалын анықтау; 7.3.1.1 - республикалық басқару құрылымның ерекшеліктерін анықтау | ||||||
Сабақ мақсаты | 1. Америкалық төңкерістің немесе тәуелсіздікке майдынның себептерін, барысын және қорытындысын білу; 2. Оның АҚШ білім беруіне және дамуына әсерін анықтау; 3.Ағартушылар идеясының Америкадағы төңкеріске, АҚШ-тағы білім беруге, негізін қалаушы құжаттарға әсер ету деңгейін анықтау. 4.Республикалық саптың ерекшелігін анықтау. | ||||||
Бағалау критерийлері | 1. Америкалық төңкерістің немесе тәуелсіздік майдынның себептерін, барысын және қорытындысын біледі. 2. Оның АҚШ білім беруіне және дамуына әсерін анықтайды; 3.Ағартушылар идеясының Америкадағы төңкеріске, АҚШ-тағы білім беруге, негізін қалаушы құжаттарға әсер ету деңгейін анықтайды; 4.Республикалық саптың ерекшелігін анықтайды. | ||||||
Тілдік дағдылар | Тыңдалым: Мұғалімнің түсіндіргенін, сыныптастырының жауаптарын тыңдайды. Оқылым: АҚШ-та қабылданғн құжатарды анализдеу, Ағартушылық идеяның әсерін анықтау, ақпараттық мәтінмен жұмыс жасау. Жазылым: оқушылар жазу тапсырмаларын орындайды. Айтылым: Ақпараттық мәтіндердің мағынасын түсінуде, топтық және жұптық жұмыс жасау барысында айтылым жүргізіледі. Пәнге қатысты лексика мен терминология Тәселсіздік Декларациясы, республика, АҚШ Конституциясы, Биль құқық туралы, Еркіндік ескерткіші, тәуелсіздік үшін шайқас. Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер Менің тұжырымдамам бойынша, АҚШ білім беру жүйесіне және негізгі құжаттардың пайда болуына әсер еткен ... Құжаттарда көрсетілген ақпараттар әсерін дәлелдейді ... Республикалық биліктің ерекшеліктері ... Берілген құжаттың қабылдануы ... дәлелдейді. | ||||||
Сабақта қамтылатын құндылықтар
| Үздіксіз оқу, академиялық адалдық, ашықтық Құндылықтарды дарыту АҚШ білім беру жүйесіне Ағартушылық идеяның әсерін түсіну арқылы, Декларацияның, Конституцияның құқық туралы Биллдың, топтық және жұптық жұмыстың жүргізілуінде, жауаптарды бағалауда жүреді. | ||||||
Пәнаралық байланыс | Орыс тілімен, философиямен байланыс. Пәнаралық байланыс Ағартушылық иядеясының әсерін құжаттардан анықтау және олардан ақпара алудан көрінеді. | ||||||
Осыған дейін меңгерілген білім | Бұл бөлім 7 кластың дүние жүзі тарихының Еуропа және Қайта өрлеу заманыны туралы білімдерінен, сонымен қатар Людовик XIV кезіндегі Франция мен Ұлы ПЕтр кезіндегі Ресей туралы; 8 кластағы «Жаңа уақыттың басталуы» Жаңа әлемнің пайда болуы туралы білімдерінен тұрады. | ||||||
Сабақ барысы | |||||||
Жоспарланатын уақыт | Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер | Ресурстар | |||||
Сабақтың басы 0-5 мин.
5-7 мин. 7-10 мин. | Ұйымдастыру сәті. Оқушыларға Еркіндік ескерткішінің суретін ұсыныңыз: Бұл қандай ескерткіш? Қайда орналасқан? Кім және не үшін ол елге сыйға тартылған? Айтылған ойларды талықылап қорытынды жасаңыз. (К) Оқушыларға ескерткіш АҚШ-қа жаңа ел ретінде Франция елінен сыйға тартылғандығын түсіндіріңіз. Оқу мақсаттары мен бағалау критерийлерін, «дәлел» тарихи концептісін талқылаңыз. Оқыту мақсаттары мен тақырыптың негізінде сабақтың мақсатын құрау. | Суретті слайд Слайдтар | |||||
Сабақтың ортасы 10-12 мин. 12-17мин.
17-22 мин.
23-28 мин.
28-35 мин.
| (К) Оқушыларға Жаңа әлемнің пайда болу тарихын Ұлы географиялық ашылулармен байланыстырып түсіндіріңіз (Оңтүстік Американың тұрғындалуы) (Г) Тәуелсіздікке соғыс немесе америкалық төңкеріс туралы видеокурс көрсетіңіз. (Қосымша 1) оқушыларға төңкеріске мінездеме жасату керек. (Қосымша 2). (К) Аяқталу барысында берілген мінездемелерді бағалап, қажет болған жағдайда толықтырыңыз. (өзін-өзі және бірін-бірі бағалау) Тапсырмаға арналған дескрипторлар -оқушылар төңкерістің себептерін дұрыс айқындайды; -оқушылар төңкерістегі болған басты оқиғаларды дұрыс табады; -оқушылар төңкерістің қорытындысын дұрыс табады; Сұратарды талқылаңыз: ағартушылық идеяның төңкеріске әсерін қалай дәлелдеуге болады? Графикте әсер ету деңгейін –балдық жүйемен бағалаңыз. Көлденең сызықта төңкерістің себептерін, қорытындысын, АҚШ-тағы білім беру, Тәуелсіздік Декларациясы, АҚШ Конституциясы, құқық туралы Билль. Тік сызықта На горизонтальной 1 ден 5–ке дейінгі баға. Сонымен жаңа мемлекет пайда болды. Онда мынадай негізін қалаушы құжаттар қабылданды: Тәуелсіздік Декларациясы, АҚШ Конституциясы, құқық туралы Билль . (Г) Оқушыларға осы құжаттардан ақпараттар ұсыныңыз. Олар өткен сабақтағы ағартушылардың идеялары бар кестедні қолдана отырып сәйкес фактілерді тауып, әсер ету деңгейін график арқылы анықтау керек. Тапсырмаға дискрипторлар: -оқушылар Ағартушылар иядеясына сәйкес фактілерді дұрыс табады. -оқушылар құжаттардың қабылдануына ағартушылар идеяларының әсер ету деңгейін дұрыс анықтайды; (К) Құжаттарда көрсетілген фактілер мен дәлелдерді қолдана отырып ағартушылардың идеялары американдықтарға қаншалықты әсер еткенін анықтаңыз. (И) оқушыларға сабақ бойынша қорытынды жазуды ұсыныңыз. | Қосымша 1 АҚШ-тағы тәуелсіздік үшін күрес туралы ақпараттық мәтін. Видеоресурс https://www.youtube.com/watch? v=T64hF4T1Zoc https://www.youtube.com/watch?v =ebnjP_6Ag2w Приложение 2 Характеристика американской революции Қосымша 3. Ағартушылық идеяның төңкеріске әсерін бағалау графигі Қосымша 4. Құжаттардан ақпараттар | |||||
Сабақтың соңы 35-40 мин. | Рефлексия: (И) Сабақтың мақсатына және бағалау критерийлеріне, оқыту мақсатына қайта оралыңыз. Оқушыларға мақсатқа жету деңгейін бағалауды ұсыныңыз. Үй тапсырмасы. АҚШ білім беру жүйесі идеясын мысалға келтіре отырып, ағартушыларға алғыс хат жазыңыз. | ||||||
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? | Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? | Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент) | |||||
Дифференциация жақын арада даму аймағын анқытау барысында оқушыға жеке қолдау көрсету үшін оқу материалын арнайылап таңдау және жеке ерекшеліктерін ескере отырып таңдауда, Еркіндік ескерткішін, америкалық төңкерістің сипатын талқылауда (Гарднер бойынша күрделі интелект теориясы) құжаттардан фактілерді табуда; үй тапсырмасын орындауда жүзеге асады. Топтық және жұптық жұмыстардың жүргізілуі жоғары қабілетті оқушылардың төмендеу қабілеттілерге көмектесуі арқылы да дифференцация бола алады. | Қалыптастырушы бағалау сұрақтарды талқылауда; америкалық төңкерісті сипаттауда; құжаттардан фактілерді табуда және қортынды жасауда жүргізіледі. | Ресурстардың жас ерекшелігіне қарай таңдалуы сабақ барысында жүріп-тұру мүмкіндігі. Топтық және жұптық жұмыста оқушылардың жүріп-тұруында қауіпсідік ережелері сақталады. |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?