Ағартушылық дәуірдің қандай идеялары еуропалық монархтардың қызметінде көрініс тапты? Дүние жүзі тарихы, 7 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақмерзімді жоспардың бөлімі: 3-бөлім Ағартушылық идеяларының таралуы | Мектеп: | ||||||
Мерзімі: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||
Сынып: 8 | Қатысқаны: қатыспағаны: | ||||||
Сабақ тақырыбы | Ағартушылық дәуірдің қандай идеялары еуропалық монархтардың қызметінде көрініс тапты? | ||||||
Оқу мақсаттары | 7.2.1.1 - қоғамда дін рөлінің шектелуіне байланысты адамдар өмірінде орын алған өзгерістерді анықтау; 7.2.3.2 - Ағартушылық дәуір идеяларының қоғамдық дамуға ықпалын анықтау | ||||||
Сабақ мақсаты | 1. Ағартушылар идеяларын білу; 2. Қоғамның өміріне олардың әсерін анықтау; 3. Қоғамдағы қоғамның ролін шектеуге байланысты адамдардың өміріндегі өзгерістерді айқындау; 4. Ағартушылық идеясының әсерін дәлелдейтін еуропалық монархтардың қызметіндегі фактілерді зерттеңіз. | ||||||
Бағалау критерийлері |
| ||||||
Тілдік дағдылар | Оқушылар жасай алады: - Тәуелсіздік Декларациясы, АҚШ Конституциясы және Құқықтар туралы заңынан келтірілген үзіндіні мұқият оқи отырып, ағартушылықтың негізгі алты идеясын анықтайы (оқылым дағдысы) Пәнге қатысты лексика мен терминология Ағартушылық, философия, себеп, ақиқат, империя, отарлар, отарлаушылар, Солтүстік-америкалық революция, революционерлер, Тәуелсіздік декларациясы, Конституция, Құқықтар туралы заң Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер Менің ойымша (белгілі бір құжат) ағартушылық идеяларын қамтиды, себебі ... Менің ойымша, әсер еткен себептердің бірі … болып табылады Екінші себебі … Үшінші себеп ... Құжаттың үзіндісі ... көрсетеді/дәлелдейді | ||||||
Сабақта қамтылатын құндылықтар
| Өткенге құрметпен қарау, топтық жұмыста қарым-қатынас, академиялық шыншылдық | ||||||
Пәнаралық байланыс | Философиямен, орыс тілімен байланыс Инфорсубъектілі коммуникациялар ағарту идеяларын анықтау, әртүрлі философтардың көзқарастарын анықтау, оқудағы мәтіндерді түсіну, олардан ақпарат алу арқылы жүзеге асырылады. | ||||||
Осыған дейін меңгерілген білім | Бұл бөлім 6-сыныпта өткен Еуропадаға Қайта Өрлеу дәуіріндегі білім мен ғылымның дамуына арналған бөлімдерінің жалғасы болып табылады. Сонымен қатар Францияда XIV Людовик пен Ресейде Ұлы Петр кезіндегі абсолютизмнің дамуымен тығыз байланысты. | ||||||
Сабақ барысы | |||||||
Жоспарланатын уақыт | Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер | Ресурстар | |||||
Сабақтың басы 5 минут | Ұйымдастыру кезі. «Мен байқадым ...» психологиялық жаттығуы Студенттерді «ағартушылық» түсінігі үшін қауымдастықты таңдауға шақырады. Пікірін талқылап, осы тұжырымдаманы жалпы түсіну керек. Бағалау үшін тұжырымдаманы академиялық анықтауды қамтамасыз етіңіз. (К) Ренессанс, Реформация және Коперник апостолдарынан басталған қоғамдағы өзгерістердің көптеген білім мен әлемді, адамның жиналуына әкелгенін студенттерге түсіндіріңіз. Көптеген жаңалықтар жасалды. Өнеркәсіптік төңкеріс көптеген білімді адамдарға талап етілді. Білім беру жүйесі құрылды, басып шығарылған кітаптардың саны артты. Адамзат тарихындағы үшінші рухани дәуір - ағарту дәуірі басталды. Оқу мақсаттарын және бағалау критерийлерін талқылау, «дәлелі» тақырыбының тарихи тұжырымдамасын талқылаңыз. Оқу мен тақырыптың мақсатына негізделген сабақтың мақсатын қалыптастыру. | Презентация | |||||
Сабақтың ортасы 4 минут 5 минут 10 минут 7 минут 5 минут 5 минут | (К) Студенттерге ағартушылықтың кейбір суреттерін көрсету: D. Locke, D. Diderot, FA Voltaire, S. Montesquieu, MF. Руссоның. Олардың әрқайсысы әлеуметтік және мемлекеттік құрылымдағы «ескі тәртіпті» өзгерту туралы идеяларды ұсынды; Diderot энциклопедиясы туралы және оны жариялауға тыйым салу туралы. (Т) олардың өмірінің қысқаша сипаттамасы мен үзінділерін олардың жұмысынан (1-қосымша) қамтамасыз ету. Ағартушыларды топтарға бөліп, оқушылар кестені толтыру керек (2-қосымша). Тапсырмаға арналған дескрипторлар: - оқушы әр ағартушыдан кем дегенде 2 идеяны дұрыс анықтайды. Қызметтің соңында Jigso әдісімен алынған ақпаратты алмасып, нәтижесінде кесте толтырылуы керек, мұғалімдердің идеялары талқыланады. (К) Сұрақтарды талқылаңыз: мұндай ойлар пайда болғанына қарамастан монархтар билік етуді жалғастыра ала ма еді? Олар өз күштері үшін қауіпті болды ма? Студенттерге еуропалық монархтардың кейбірі ағартушылық идеяларды қызықтыратынын түсіндіріңіз. Олар ағартылған монархтар болуға ұмтылды. Сыныппен талқылап, ағартылған монархтың бейнесін жасаңыз. Тапсырмаға арналған дескрипторлар: - студент ағартылған монархтың 3-тен кем емес ерекшеліктерін дұрыс анықтайды. (Т) Студенттерді кейбір еуропалық монархтардың қызметі туралы мәтіндермен қамтамасыз ету (3-қосымша). Олар ағартушылық идеяларға сәйкес келетін фактілерді анықтауы керек және монархтар қызметінде ағартушылар идеяларын көрсету (4-қосымша) тұжырымдамалық картасын құрастыру қажет. Тапсырмаға арналған дескрипторлар: - ағартушылар идеяларына сәйкес келетін әрбір монархтың қызметінде 5-тен кем емес фактілерді дұрыс анықтайды. (К) монархтар барлық ағартушылық идеяларды шындыққа айналдыра алады ма? Неліктен? Осы кезең | 1-қосымша Осы тәрбиешілердің еңбектерінің мәтіндері мен үзінділері 2-қосымша «Ағартушылық идеялар» кестесі | |||||
Сабақтың соңы 2 мин | Рефлексия: (I) Оқу мақсаттарына арналған сабақтың мақсаттарына және бағалау критерийлеріне оралу. Оқушыларға оқу мақсаттарына жету деңгейін бағалауға және сабақтың мақсаты мен қосымша сабақ қажеттілігін анықтауға шақырыңыз. Үй жұмысы. Сұраққа жауап беру: біздің еліміздегі мемлекеттік басқару жүйесі ағартушылық идеясына сәйкес келе ме? Кем дегенде 3 сәйкестікті анықтаңыз. | ||||||
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? | Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? | Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент) | |||||
Студенттің жеке қолдау көрсету үшін қауымдастықтарды құру кезінде даму аймағын анықтау кезінде саралау жүзеге асырылады; оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып, білім беру материалдары мен ресурстарын таңдауда (Гарднердің Көптілді интеллект теориясы); тұжырымдамалық картаны жасаған кезде; үй тапсырмасын орындау. Жұмыстарды ұйымдастырудың (топтар мен жұптардың) нысандары дифференциациялауды көздейді, егер қабілетті оқушылар әлдеқайда аз қолдауға ие болса. | Студенттің түсінігін қалыптастыру бағыты қоңырау сахнасында өтеді; студенттермен және оқытушымен ұсынылған мәселелерді талқылағанда; тәрбиешілерге арналған кестені аяқтаған кезде; тұжырымдамалық картаны жасаған кезде. | Жас ерекшеліктеріне сай келетін ресурстарды бейімдеу, сабақта жүру қабілеті. Студенттерді жұп және топтық жұмысты ұйымдастыру кезінде сыныпқа көшіру кезінде қауіпсіздік шараларын сақтау. |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?