Неліктен VIII-XII ғасырларды ислам мәдениетінің "алтын ғасыры" деп атайды? Дүние жүзі тарихы, 6 сынып, сабақ жоспары.
Дүниежүзі тарихы, 6 сынып.
Қысқа мерзімді жоспар № 9 (1)
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Ислам тарихы | Мектеп: | ||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||
Сынып: | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | ||
Сабақ тақырыбы | Неліктен VIII-XII ғасырларды ислам мәдениетінің "алтын ғасыры" деп атайды | ||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 6.2.2.1 – тарихи оқиғалардың өзара байланысын орнату арқылы діндерің әлемдік мәдениетке ықпалын анықтау; 6.2.2.4 – Шығыстың ортағасырлық мәдениетінің ерекшеліктерін сипаттау; 6.2.3.1 – Шығыс ойшылдары жетістіктерінің маңызын бағалау | ||
Сабақ мақсаттары | Ислам мәдениетінің әлемдік өркениетке қосқан үлесін бағалау | ||
Бағалау критерийлері
|
| ||
Тарихи концепт (фокус)
| маңыздылық | ||
Тілдік мақсаттар
| Тілдік құзіретті дамыту: Тыңдалым: ауызша пікірлерді тыңдау. Оқылым: мәтіндік мәліметпен жұмыс. Жазылым: жазба жұмыстарын орындау. Айтылым: барлық сыныппен жұпта/топта ұжымдық талқылау, сондай-ақ сұрақтарға жауап беру кезінде. Пәнге тән лексика мен терминология: «Алтын ғасыр», медресе, мешіт, мұнара, Әбу Али бин Сина, Әл-Фараби, Әл-Хорезми, Әл-Беруни, арабеска, каллиграфия, Фирдауси, Омар Хайям. ҮйДиалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Омейя билік құрған кездегі әр түрлі өзгерістермен/ жетістіктермен сипатталады... Ең маңыздысы Омейя басқарған кезде әлуметтік, экономикалық, саяси, мәдени, ғылыми, философиялық, архитектуралық .... болған Ең маңызды өзгеріс/ жетістік ... болған. X маңыздырақ болған Y, себебі… Бұл оқиға / даму маңыздырақ болды/ себебі.... … X туындатуына мүмкіндік берді Y. | ||
Құндылықтарды дарыту
| жұптық/топтық жұмыстарды және бағалауды ұйымдастыру арқылы ынтымақтастық, сыйластық пен академиялық шындықты дамыту | ||
Пәнаралық байланыстар | география | ||
АКТ қолдану дағдылары | Осы сабақта интербелсенді тақта және сабақ тақырыбы бойынша презентация пайдаланылады. | ||
Бастапқы білім | Оқушыларда ислам діні туралы жалпылама білімдері болуы мүмкін. |
Сабақ барысы
Сабақ элементтері, уақыт | Жоспарланған іс-әрекет (мұғалімнің және оқушылардың іс әрекеті) | Ресурстар |
Ұйымдастыру кезеңі (2 мин) | 1. Сәлемдесу 2. оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. | Оқу құралдары |
Сабақ тақырыбын, мақсаттар және бағалау критерийлерін анықтау (3 мин) | БЫМ/Б Мұғалім оқушылар назарына компьютердің кодтарын ұсынады. «Компьютерсіз және Интернетсіз өміріңізді елестете аласыз ба?» деген сұрақ қойылады. Сыныпта талқылау жүргізіледі. Мұғалімнің түсіндіруі: қазіргі заманғы «араб» (шын мәнінде, үнді) сандары арабтардан алынған, кейінірек оларды еуропалықтар қабылдады. Компьютер ойлап тапқан кезде, инженерлер қарапайым және сенімді екілік код жүйесін пайдаланды. Осылайша, ХХ ғасырдың ең үлкен жетістігі - ғаламтор - араб ғалымдарының қосқан үлесінсіз мүмкін емес еді. Жұмыс дәптеріне сабақ тақырыбын жазып, зерттеу жұмысының қадамдарымен, сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерімен, тарихи концептімен танысу. Оқушылармен бірлесіп, зерттеу сұрақтары анықталады: 1. Ислам өркениетінің жетістіктерін қарастыру; 2. Бұл кезең «алтын дәуірі» екендігін дәлелдеу; 3.«Алтын ғасыр» кезеңінде ислам мәдениеті өнертабыстарының жетістіктерін зерттеу. | Презентация |
Топтық жұмыс түрі Зерттеу жұмысы (10 мин) | М Мұғалім тақырыптық пазлдарды пайдалана отырып, сыныпты алты топқа бөледі. Осылайша оқушыларға тақырыптар бөлінеді. Олар:
Т Мұғалім оқушыларға ислам мәдениетінің жетістіктері туралы мәтінді оқып, топта талқылап, ислам мәдениетінің жетістіктерін постер түрінде ұсынуды сұрайды. Бағалау критерийлері:
| Маркерлер , А3, Қосымша 1 «Тақырыптық пазлдар»; Дүниежүзі тарихы: Жалпы білім беретін мектептің 7 сыныбына арналған оқулық, Астана: «Назарбаев Зияткерлік мектептері» ДББҰ, 2017., 48-51 беттер. |
Топтардың қорғауы (10 мин) | Т Топтардың постерді презентациялауы. Келесі дескрипторлар бойынша өзара бағалау. Дескрипторлар: Жаңалықтың құндылығын негіздеу; Қорғау барысында қазіргі заманмен байланыс орнату; Басты ойды анықтау; Көрнекілік; Түсіндірменің қол жетімділігі; | |
Бейне баянды көру (10 мин) | Б Сыныппен талқылау. Сіздің ойыңызша, ислам мәдениетінің қандай жетістіктері адам өмірін түбегейлі өзгертіп, бүгінгі күні өзекті болып табылады? М Мұғалім оқушыларға «Әлемдік тарих: халифат ғылымы» атты бейне баянды көрсетеді. Оқушылар зерттеу жұмыстарын қосымша ақпаратпен толықтырады. Б Сыныптың талқылауы. Мұғалім оқушыларды өз постерлерін толықтыруға және енгізген өзгертулер туралы қысқаша ақпарат беріп кетуді сұрайды. | Бейне баян: Әлемдік тарих: халифат ғылымы https://www.youtube.com/watch?v=JLIAmv9oxXA&list=PLTph7R77hOxVNTJZhzEI1T1gkpiF_AFfk
|
Сабақтың соңы Рефлексия және үй тапсырмасы (5 мин) | Ж Жұпта талқылаңыз және ислам мәдениетінің белгілі бір жетістігін / жаңалығын таңдаңыз. Ол: • көп адамдардың өміріне ықпал етті; • сол уақыттағы адамдардың өмірін түбегейлі өзгертті; • қазіргі уақытта құндылығы бар. Таңдауыңызды дәлелдеңіз, кемінде екі дәлел келтіріңіз. Зерттеу сұрағын талқылау: Неліктен VIII-XII ғасырларды ислам мәдениетінің "алтын ғасыры" деп атайды | Презентация |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?