Спартактың көтерілісі Ежелгі Римдегі құлдықты қалай сипаттайды. Дүние жүзі тарихы. 5 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 5-бөлім: Ежелгі Рим | Мектеп: НЗМ, ФМБ, Орал қаласы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Иргалиев С.С. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 5 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: - | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтақырыбы | Спартактың көтерілісі Ежелгі Римдегі құлдықты қалай сипаттайды | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 5.1.2.2 Ежелгі дүниедегі құлдықтың ерекшеліктерін анықтау 5.3.2.3 Ежелгі Римдегі Спартак көтерілісін сипаттау, себептерін анықтау | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар Спартак көтерілістің толық сипаттамасың бере алады Бұл көтеріліс Ежелгі Рим әлеуметтік-экономикалық, әлеуметтік -саяси, әлеуметтік-мәдени дамуына қалай әсер еткенің түсіндіреді | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Ежелгі Римдегі Спартак көтерілісіндегі құлдардың рөлін анықтайды Спартак көтерілісіндегі құлдардың рөлін өзімдік көзқараспен тұжырымдайды | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Концепт | Интерпретация | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар: Тарихи факторларды талқылауда ғылыми тілді пайдалану (Римнің қала-мемлекет және империя ретінде өркендеуіне ықпалы) Айтылым және оқу дағдыларын дамыту Спартак көтерілісі туралы ойларын білдіре алады; Спартак көтерілісіндегі құлдардың рөлі жөнінде тұжырым жасай алады. Негізгі сөздер мен тіркестер: «Res nonpersona» - құл – объект, денарий – ақша, көтеріліс, гладиатор. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дамыту
| Дүние жүзі тарихын ардақтау, патриотизм, рухани тәрбиелеу, отансүйгіш, намысшыл сезімін тәрбиелеу, шыңдыққа ұмтылу талапты қалыптастыру. Спартак көтерілісінің себептері мен зардаптарын аша отырып, оқушылапды жалпы адамзаттық құндылықтардың \бейбітшілік, ынтымақтастық, өзара келісім, т.б.\ мәні мен мазмұнын түсінуге бағыттау. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байбайланыстар | География пәні: 7 сынып, Еуразия материгі | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Интерактивті тақта зерттеулер барысында материалды визуализация үшін пайдалану. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Ежелгі Римдік қоғамның дамуы мәдениет арқылы қалай айқындалады? Римдегі білім, ғылым және мәдениеттің дамуы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 5 мин 15 мин 15 мин 5 минут | Миға шабуыл. Карта арқылы Рим тәркіленген аумағына көрсету? қандай принцип бойынша Рим империясы қалыптасады? Неге Рим империясы агрессивті жорықтарды жасаған? Неге құл саудасы Рим империясында кең тараған еді? Құлдар- олар кімдер? Құлдықтың деректерін атаңыз. (1 Соғыс кезіндегі адамдарды тұтқынға алу. 2. адамдардың Басып қарақшылар мен құлдыққа сату. 3. Құлдыңбалалары құлға болып айналды.). құл еңбегін қайда пайдалынды? (Ауыл шаруашылығында, шахталар мен карьерлерде, бай үйлері Римдіктерге құрылыста, гладиаторлық жауынгерлікте). Сіз құлдық жүйесы қандай болды деп ойлайсыз? Құлдар бостандығы үшін күрескен бе? Сіз күрестің қандай формалары атай аласыз? Бүлік шығаруы және көтеріліс теген не?
Оқушылар зерттеу сұрақтарға жауап жазып және басқа оқушыларға бөлісуге дайын болуы тиіс. деректі фильм https://www.youtube.com/watch?v=LfMVlddAzDg Спартак көтерілісі. тарих Жеті күн. немесе https://www.youtube.com/watch?v=dYOPgcKTC_0 Үшінші құлдық соғыс Талқылауға арналған сұрақтар: а\Фильмде кім сипатталған? ә\ Қандай әсер алдыңыздар? б\ Неліктен мен сіздерге бұл фильмнен үзінді көрсеттім?
Оқушыларға фигураларды тарату арқылы топқа бөлінеді.
Сұрақ қою арқылы оқушылардың өткен сабағын қорытындылай отырып, жаңа сабақпен ұштастыру 1 топ: Пантеон 2 топ: Помпей 3 топ. Рим қоғамы Студенттердің ғылыми-зерттеу жұмысы топтық жұмыс процесінде студенттер дерек көзді талдау Спартак көтерілісі тарихшы Аппиан Қандай қасиеттер Спартакты көш басшы реттіндежеткізді? Контуры картасы және мәтінмен жұмыс істеу Спартак мағынасы көтеріліс қандай?
Ежелгі Римдегі Спартак көтерілісінің себебі мен сипатын анықтау. Мәтінмен танысып, нүктелердің орнына керекті сөздерін қояды. Әдіс: «Тарихи диктант». 1 топ:
2 топ:
3 топ:
1 топ: Көтерілісті картадан талдай отырып, негізгі белгілерін дәптерлеріне түсіреді. 2 топ: Кестемен жұмыс: сәйкестендіре отырып, негізгі ұғымдарды анықтайды. 3 топ: Суретпен жұмыс: Суретті талдай отырып, құлдардың рөліне баға береді Рефлексия. Берілген ақпараттарын саралай отырып, кестеге түсіреді Жұмысты «Галерея шарлау» әдісімен қорытындылау.
ПОПС формуласы:
| Презентация Ежелгі тарихы 5 сынып Атамұра Құлдар туралы бейнеролик https://www.youtube.com/watch?v=U4hSbh4Sww8 Италиядағы құлдар көтерілісі жайлы презентация мен суреттер http://www.stihi.ru/2011/02/13/9896 http://ppt4web.ru/istorija/rabstvo-v-drevnem-rime.html http://prezentacii.com/istorii/2759-rabstvo-v-drevnem-rime.html http://www.agitclub.ru/museum/revolution1/spar/bunt08app.htm Aппиан және Плутарх Спартак көтерілісі туралы https://www.youtube.com/watch?v=LfMVlddAzDg Спартак көтерілісі. Тарих Жеті күн. немесе https://www.youtube.com/watch?v=dYOPgcKTC_0 үшінші құлдық соғыс | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудең кейінқалайтексерудіжоспарлайсыз? | ДенсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуыСабақ бойы интербелсенді тақта 10 минут көлемінде пайдаланылды. АКТ тек бейнебаян, презентация | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралап оқытуды әр түрлі тапсырмалар арқылы еңгізу. Қабілеті жоғары оқушыларға бағалау критерийлерді құрастыру тапсырмасын беру. | Формативті бағалау тапсырмалар арқылы беріледі. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:CLIL бойынша тапсырмалар: скафолдинг, бейнебаян көру. 2: Зерттеу жұмысы топта жақсы жүргізілді. Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: CLIL әдістерін көбірек қолдану. 2: Ресурстардың әр-түрлілігі. Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? Кейбір орыс тілдес сыныбының оқушыларына тапсырмаларды дайындау уақытында қосымша уақыт керек. Соны келесі сабақ жоспарлағанда ескертемін. |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?