Ежелгі Грек философтары (Сократ, Аристотель, Платон) мінсіз қоғамды қалай елестетті. Дүние жүзі тарихы, 5 сынып, сабақ жоспары.
«Бекітемін»: ____________________
кафедра меңгерушісі ________________________
Қысқамерзімді сабақ жоспары
Пән: Дүниежүзілік тарих | Мектеп: | |||||||||||||
Күні: ______________ | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||||||
Сынып: 5 | Келген оқушылар саны: келмегені: | |||||||||||||
Бөлім 3С Ежелгі Грекия мәдениеті Сабақ тақырыбы: Ежелгі Грек философтары (Сократ, Аристотель, Платон) мінсіз қоғамды қалай елестетті | ||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 5.2.3.1 – Ежелгі философтардың көзқарастарына қарапайым түсіндірме беру. | |||||||||||||
Бағалау критерийлері |
4. Мінсіз мемлекетті графикалық түрде кескіндеу. | |||||||||||||
Тәрбиелік мақсат | Сократ үлгісі арқылы оқушыларда жақсы мен жаманды қалай ажырату; байлыққа, мансапқа, сый-құрметке, билікке қызықпау; зұлымдық жасамау сияқты адамгершілік негіздерін тәрбиелеу. | |||||||||||||
Сабақ түрі | Жаңа тақырыпты зерттеу арқылы үйрену | |||||||||||||
Бастапқы білім | Оқушылар ежелгі өркениеттерді оқып үйреніп, қатаң иерархиялық және әскерилендірілген қоғамдарда озық ойлардың дінмен және табиғи құбылыстарды ерекше күштермен түсіндіру арасында бәсекенің (тайталастық) болатынын түсінеді. Олар жаулап алу соғыстары мен «ұлы империялар» арасында белгілі бір байланыс бар екенін, өркениеттер арасында мәдениеттердің таралуы жайлы білетін болады. | |||||||||||||
Пәндік лексика мен терминология | Эллиндік, философия, эпистемология, риторика, гимназиялар, лицейлер, академиялар, палестра, стиль | |||||||||||||
Диалог/жазылым үшін пайдалы тіркестер |
| |||||||||||||
Ход урока | ||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||
Сабақтың басы 5 мин | (БЫМ) Үш философ, бақытты қоғам, сұрау белгісі бейнеленген коллажды көрсетіңіз. Оқушылардан сабақтың тақырыбы жайлы болжам жасауды сұраңыз. «Бұл суреттерді не байланыстырып тұр?» деп сұраңыз. Бірнеше жауапты тыңдап, олардың мінсіз қоғам жайлы идеялар ұсынған ойшыл-философтар екендігін түсіндіріңіз. (Ж) Жұптармен мінсіз қоғамның не екенін талдаңыздар. | Аристотельдің ықшамдалып алынған философиясы http://www.rutvet.ru/in-filosofiya-aristotelya-i-sut-ego-ucheniy-6507.html Платонның мемлекет жайлы ілімі (ықшамдалған) | ||||||||||||
Сабақтың ортасы 35 мин | Мінсіз қоғамның үлгісін сызба түрінде сызып, сынып тақтасына орналастыруды сұраңыз. (М) Адамзаттың әрқашан мінсіз қоғамға ұмтылатыны және сондай қоғамның орнау мүмкіндігін түсіндіру қажет. Осы философтардың мінсіз қоғам деп түсіндіретіні әділетті қоғам екендігін айтыңыз. Ежелгі философтар осы мәселені қалай шешті? (КН) Оқушылар ежелгі грек философтарының өмірі мен еңбектері туралы біледі, олардың әлемдік мәдениет пен ғылымға қосқан үлесінің маңыздылығын анықтай алады. Бұл тақырып идеялардың күштілігін және кейбір тұстарда олардың даулы сипатын ашып көрсетуі тиіс. Мінсіз қоғам көптеген философтардың шығармаларында осы қоғам және ондағы адамдардың тәртібі жайлы дебаттар тудырғандықтан, бұл іс-әрекет оқушылардың мінсіз қоғам жайлы ойлануға қызығушылығын тудырады. Дереккөздерге талдау жасай отырып, олар қоғам, адамгершілік, үкімет философтардың пайымдауларына тереңдей алады. Оқушылар Платонның ең белгілі еңбегі «Республика» б.з.д. 380 жылы жазылғанын білуі тиіс; ол Сократпен әңгімелесу түрінде жазылған: әділдіктің маңыздылығын талқылау және оның қоғамды бақытты ету қабілеті сөз болады. Сократ еңбектерінен алынған мәтінді оқып, талдау барысында сіз өз түсіндірмеңізді император Юлианның (4С бөлімін қараңыз) қоғамды философ-король ретінде басқаратынын мәлімдеуімен байланыстыра аласыз. (Т) Сыныпты 3 топқа бөліңіз. Ресурстар тізімінде берілген дереккөздермен жұмысты ұйымдастырыңыз, кестені толтырыңыз:
10 минут Сынып өз философтарының көзқарасын сынып алдында таныстырады. (6 минут) (Б) Оқушылар өз таңдауы бойынша олардың ойынша мінсіз қоғамды құрайтын 3 фактіні жазады. (Т) ежелгі философтардың қайсы ойлары қазіргі қоғамда жүзеге асқандығын талдауда топтар өз ойларымен бөліседі. (ЗН) Өмір мен ежелгі грек философтарының идеяларын зерттей отырып, оқушылар олардың әлемдік мәдениетке және философияға қосқан үлесін бағалай алады. Қосымша жұмыс ретінде оқушылар өз идеяларын жазбаша жауаптарында көрсетулері керек. Баламалы тапсырма ретінде оқушылар Аристотель, Зенон, Цицерондар ұсынған мемлекеттің философиялық үлгілері туралы, қысқаша хабарлама дайындай алады. Ф - қалыптастырушы бағалаудың мүмкіндіктері - оқушылардың мінсіз қоғамды түсінуін бағалау - оқушылардың жазба жұмыстары қаншалықты сенімді болғанын бағалау | Антикалық философтардың қоғам туралы түсініктері Сократ С9 http://www.docme.ru/doc/896564/predstavleniya-antichnyh-filosofov-ob-obshhestve Сократтың өмірі мен қызметі жайлы қысқаша мәтін http://www.peoples.ru/science/philosophy/sokrat/ http://plato.stanford.edu/entries/socrates/ Сократтың түр-әлпеті туралы пікірлер (1-бөлім) және Сократтың мәселелері (2-бөлім)http://plato.stanford.edu/entries/socrates/#1 Тылсым күштерге сенуден Ежелгі Грекия қоғамындағы ақылға қонымды себептерге ауысу: Хаммонд Әлем діндерінің атласы 72б Платон мен Аристотель http://antique-lit.niv.ru/antique-lit/losev/filosofiya-platon-i-aristotel.htm Платонның Сократтың өлімі туралы куәлігі http://www.eyewitnesstohistory.com/socrates.htm Top Trumps жасауға көмектесетін сайттар Британника энциклопедиясы http://www.britannica.com/EBchecked/topic/34560/Aristotle Аристотельдің өмірбаяны http://www.peoples.ru/science/philosophy/aristotel/ Аристотель туралы әлемдік-ғылыми сайтhttp://scienceworld.wolfram.com/biography/Aristotle.html Аристотельдің өмірбаяны http://www.biography.com/people/aristotle-9188415 Аристотельдің нақыл сөздері | ||||||||||||
Сабақтың соңы 5 мин | Сыныптағы пікірталас: «Сендер қалай ойлайсыңдар, мінсіз қоғам орнату мүмкін бе?» Өз ұстанымыңызға дәлел келтірің. Сабақты қорытындылау. | |||||||||||||
Қосымша ақпарат | ||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||||
1. Жасырын дифференциация – тапсырма уақыт өлшемімен беріледі 2. 3 тапсырма міндетті емес (дарынды балалар үшін). | Өзін-өзі бағалау | Сергіту сәті | ||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | ||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?