Ежелгі Спарта Афинадан несімен ерекшеленді? Дүние жүзі тарихы, 5 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспары
Тақырып: Ежелгі Спарта Афинадан несімен ерекшеленді? (1 сағат) | Мектеп: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сыныбы: 5 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тарихи концепт | Ұқсастық пен айырмашылық | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың түрі | Жаңа білімді меңгеру | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу мақсаты: |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаты | Дереккөздер арқылы Ежелгі Спарта мен Афины саяси ерекшелігін көрсету | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсат | Пәндік лексика мен терминдер: демократия, олигархия, қала-мемлекет, спарталықтәрбие, илоттар Диалогқақатыстысөз-тіркестер: Бір жағынан, Афинадағы адамдар еркінболды, себебі… Екінші жағынан, Спартадағы кейбір адамдар еркін болды себебі… Жалпы алғанда, меніңше,олар еңазатадамдар … болды, себебі… | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дамыту | - патриотизм - көшбасшылық -бостандық - өз елі үшін мақтаныш | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім | Бұл бөлім Ежелгі Грецияны алдағы 1С бөлімде қарастырылатын археологиялық жәдігерлердің маңыздылығы арқылы өткенді қалпына келтіре отырып, түсінуге негізделген. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ кезеңдері | Сабақ барысындағы іс-әрекет | Оқу ресурстары | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ басы 4 мин | (БЫМ)Амандасу.Афины тарихына қатысты сурет көрсетіледі. Сабақ тақырыбы, мақсатымен таныстыру. Бұл не? Ол кім? Ойыны (Оқушылар жасырылған сөздерді тауып, мағынасын айтады.
(Сөздер:Афины, Аттика, Арес, Ареопаг, Архонт) Афины-Грекия астанасы, Аттика- орталық Грекиядағы аймақ, Арес –соғыс құдайы, ареопаг-ақсақалдар жиыны, архонт – он бай билеушілер жиналысы Ежелгі Грекиядағы қала-мемлекеттердің орналасқан орны белгіленген картаны көрсетемін. Спартаның орналасқан орнын анықтап, оқушыларға Спарта туралы алған ақпаратына қатысты пікірлерін білдіру мүмкіндігін беремін. | Грекиялық қала-мемлекеттердің картасыhttp://www.eduplace.com/kids/socsci/ca/books/bkf3/imaps/AC_12_389_citystates/AC_12_389_citystates.html | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ ортасы 13 мин 10 мин 8 мин 5 мин | (Б) «Афина және Спарта қоғамы» рөлдік ойынын ұйымдастырыңыз. Оқушыларға қоғамның әр түрлі топтарының жағдайы туралы карточканы үлестіріңіз. (әр карточкада бір әлеуметтік топ көрсетілген) Топтарғабөлу:
Әр топқа қорғауға 2 минут беріледі. Оқушылар кезекпен қолдарындағы ақпаратты сынып алдында оқиды. Оқушылар оның әлеуметтік құрылым бойынша алатын орнын анықтайды (сынып бөлмесінде өзінің әлеуметтік мәртебесіне орай орын алады) Рөлдік - ойын Бағалау критерийлері:
Дескрипторлары:
(Б) Оқушылар бірін-бірі бағалайды. (Т) Афины демократиясы мен Спарта олигархиясының ерекшеліктерін салыстыру үшін зерттеу жұмысын ұйымдастырамыз. Оқушыларға салыстыруға арналған сұрақтары бар бос кестені таратамын. (критерийлері мұғалімге арналған ескертулер бағанында берілген) Оқушыларға бейнематериалды немесе мұғалім ұсынған мәтінмен танысып бос орындарды толтыруға тапсырма береміз, соңында олардың ұқсастықары мен айырмашылықтары жайлы қорытынды жасауын сұраймын. Венн-диаграммасы Оқушылардың өзін-өзі бағалауы жүзеге асады. «Екі жұлдыз, бір тілек» (ЗН) Оқушылар демократия мен олигархия секілді билік жүйелерін ажыратылатын болады. Бұл тақырыпта демократиялық басқару формасының артықшылықтарын ерекше бөліп көрсету мүмкіндігі бар. | 1 қосымша (рөлдік ойынға қажетті карточкалар) 2 Қосымша (Ежелгі Спарта мен Афины) Пелопонесс соғыстарының хронологиясы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ соңы 3 мин 2 мин | (ж)(ф)Қорытынды: Қай қоғамда өмір сүргіңіз келеді? Дауыс береміз. Рефлексия «Таңдау» Үй тапсырмасы «Ежелгі Спарта Афинадан несімен ерекшеленді?» сұрағына ой-түйін жазу | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау –оқушыларғақалайкөбірекқолдаукөрсетудіжоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз? | Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз? | Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралауіріктелгентапсырмалар, нақтыбіроқушыданкүтілетіннәтижелер, оқушығадербесқолдаукөрсету, оқуматериалдарыменресурстарыноқушылардыңжекеқабілеттерінесепкеалаотырыпіріктеу (Гарднердіңжиындықзияттеориясы) түріндеболуымүмкін. Саралаууақыттыұтымдыпайдаланудыесепкеалаотырып, сабақтыңкез-келгенкезеңіндеқолданылаалады | Бұлбөлімдеоқушылардыңсабақбарысындаүйренгенінбағалауүшінқолданатынәдіс-тәсілдеріңіздіжазасыз | Денсаулықсақтаутехнологиялары. Сергітусәттеріменбелсендііс-әрекеттүрлері. ОсысабақтақолданылатынҚауіпсіздіктехникасыережелерініңтармақтары | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақбойыншарефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?