Ежелгі Спарта Афинадан несімен ерекшеленді. Дүние жүзі тарихы, 5 сынып, сабақ жоспары.


Мектеп:

Күні, айы, жылы:

Мұғалімнің тегі, аты-жөні:

Сынып: 5

Қатысқандар саны:

Қатысқандар саны:

Сабақ тақырыбы

Ежелгі Спарта Афинадан несімен ерекшеленді

Берілген сабақта қол жеткізетін оқытудың мақсаты (оқу бағдарламасына сілтеме)

Оқушылар істей алады:

  • ежелгі мемлекеттердің саяси құрылымының ерекшеліктерін сипаттау

 Сабақ мақсаттары

Оқушылар істей алады:

  • Коммуникативті, аналитикалық және зерттеушілік машықтарын дамытуға арналған интерактивті тапсырма құралдары арқылы Ежелгі Спарта мен Ежелгі Афинаның саяси және қоғамдық өмірінің ерекшеліктерін анықтау

 Тілдік мақсаттар

 

Оқушыларды пікірталас диалогқа тарту, сөйлеу, оқу, жазу машықтарын дамыта отыра, қолданылады:

Пәндік лексика және терминология:

  • Демократия
  • Олигархия
  • Қала-мемлекет
  • Пелопонесс соғыстары
  • Лаконика
  • Спартандық тәрбие
  • Илоттар
  • Скифтер
  • Сақ-массагеттер
  • Тиграхаудалар
  • Александрия Эсхата

Диалог/жазылым үшін пайдалы тіркестер:

Бір жағынан Афина адамдары еркін болған, өйткені ...

• Екінші жағынан Спартадағы кейбір адамдар еркін болған, өйткені ...

Құндылықтарға дарыту

Серіктестік

Бағалау өлшемдері

Білімі және түсінігі

  • Берілген тақырып бойынша сұрақ құрастырады
  • Редактор оқушылар алдына қойылған сұрақтарға толық жауап бере алады;

Талдау

  • Венн диаграммасында ежелгі Спарта мен афинаның саяси және қоғамдық өмірінің ерекшеліктерін келістіре алады.

Бағалау

  • 1-2 дәлел келтіре мемлекет қорытындысы мен дамуын шығара алады.

 Пәнаралық байланыстар

Орыс тілі

 АКТ қолдану дағдылары

Көрнекі көрініс үшін АКТ пайдалану

 Бастапқы білім

Осы тараудың алдыңғы сабақтарында Ежелгі Грецияны алдын ала зерттеуге негізделген.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ұстаздың әрекеті

ресурстар

Оқушының әрекеті

Сабақтың басталуы

5 мин

10 мин.

10 мин.

10 мин.

5 мин

3 мин

(БЫМ)

Оқушылармен сәлемдесу.

Пресс-конференцияға дайындалу.

Блиц Сұрау жүргізу.

Неліктен біз 9 адам таңдадық? Бұл балалар өз білгірлігін көрсетті. Біз оларды ареопагтар деп жариялаймыз.

Сабақтың тақырыбы, мақсат қою, табыс критерийлері.

) Оқушылар Ареопагқа Ежелгі Афинадағы өмір ерекшеліктері туралы сұрақтар қояды.

Бірнеше сұраққа жауап берген оқушы «Бәрі де Спарта жайлы» айдарының редакторы болып тағайындалады. Дауыс беру арқылы оқушылар бас редакторды таңдайды.

Бірігіп жұмыс атқаруға редакторға 5 адамды таңдау мүмкіндігі беріледі.

(Т) Қалған оқушылар 3-4 топқа бөлінеді:

1 топ –«Саяси Спарта» айдары

2 топ –«Ішкі көзқарас» айдары

3 топ – «Педагогикалық диалог» айдары

4 топ –«Әскери күнделік» айдары

Бекіту.

2 кезеңнен құрылған Пресс-конференция;

1 қабырғагазетін ұсыну

2 журналистердің интервьюі

Айдарларды бас редакторларының есеп құруы.

Дескрипторлар:

  • Мақала көлемі 70 сөзден кем болмауы керек.
  • Ақпарат айдардың атауын көрсетуі қажет.

Рефлексия.

Ежелгі Спарта мен Ежелгі Афинаның саяси өмірінің ерекшеліктері бойынша Венн диаграммасын толтыру.

Қай мемлекет сіздердің ойыңызша ең дамыған болды?

Оқушылардың сабаққа дайындығы

Блиц сұрау сұрақтары:

1.Неліктен Посейдон теңіз құдайы қала кімге тиесілі болатын пікірталаста Афина құдайынан жеңіліп қалды?

2. Кім Ежелгі Афинада азамат болып аталуға құқылы болды?

3. Демократия сөзі нені білдіреді?

4. Афин тұрғындарының өмірін Солонның қандай реформалары жеңілдетті?

5. Неліктен ақсүйектер мен қарапайым халық Солон реформаларын талқылады?

6. Ежелгі Афинадағы сауда алаңдары қалай аталды?

7. Акрополь деген не?

8. Неліктен гректің күйіктас ыдыстары шетелдіктердің үлкен сұранысында болды?

9. Ареопаг деген не?

Ареопаг оқушылары бір топқа бірігеді.

«Бәрі де Спарта жайлы» журналының редакциясы 10минуттың ішінде мерейтой басылымын әзірлейді.

Дескрипторлар:

  • Спартаның мемлекеттік құрылғыларының ерекшеліктерін ашады;
  • Әлеуметтік құрылғыларды суреттейді;
  • Әскери істің ерекшеліктері;

Стенгазета түрінде дайындайды. Қалған 3-4 топ бұл уақытта мәліметті зерттеп өз айдарына сәйкес 3-4 сұрақ дайындайды:

Спартадағы саясат туралы;

Спартандық қоғам туралы;

Спартандық тәрбие туралы;

Спартандық әскер туралы.

Дескрипторлар;

Оқушылар мәліметті зерттейді;

Екі жұқа бір қалың сұрақ құрайды.

Журнал редакциясы постерлерді қорғап журналистердің сұрақтарына жауап береді.

Оқушылар есеп жазады.

Оқушылар Ежелгі Спарта мен Ежелгі Афина үшін ортақ ерекшеліктерді таңдап, Венн диаграммасын толтырады.

Оқушылар 1-2 дәлел келтіреді

Слайд 1

Слайд 2

Слайд 3

1 қосымша.

Слайд 4.

Слайд 5.

Слайд 6.

Сабақтың соңы

2 минут

Талдау: Өз мақсаттарыңызға жеттіңіздер ме?

Рефлексия шығар есікке құмыра қойылады.

Оқушыларға құмыра тәсілімен дауыс беру ұсынылады: ақ таспен – барлығы түсінікті, сабақ пайдалы өтті

Қара таспен – барлығын түсінбедім, толықтыру қажет

Тапсырмаларды тілдік дайындық бойынша саралау (жаңа тақырыпты оқу)

Табыс критерийлеріне сәйкес бағалау

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Тақырыптық түсіну барлық оқушыларда болады, бірақта жасырын дифференциация белсенді оқушылардың редакция ұжымының жұмысын орындаумен байқалады, сондай ақ есеп беру жұмысын атқарғанда мықты себепшілдігі бар оқушылар озінің жоғары деңгейін машықтарын салыстыру мен бағалауда көрсетеді, Афина мен Спартаның қоғамдық және шаруашылық өмірі жайлы талдаушылық қорытынды шығарады.

Табыстылығы төмендеу оқушыларға тапсырманы топтық талдауда ұстаз тарапынан да оқушылар тарапынан да жеке қолдаудан бас тартылады.

Сабақ барысында дескрипторлар ұсынған тапсырмаларды орындауымен балалардың әрекетін бақылау жолымен бағаланады, орындаған жұмыспен келісу және оны мақұлдау, кері байланыс құру, жеке оқушыларды ынталандырып олардың іс әрекетіне бағыт беру

Қауіпсіздік техника ережесін сақтау

(Сабақ мақсаты мен оқыту мақсаттары шынайы болды ма? Оқушылар бүгін ені үйренді? Сыныпта қандай ауа болды? Менің өткізген саралауым ойдағыдай болды ма? Мерзімді сақтадым ба? Жоспардан тыс шектеулер болды ма және неге?

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаты мен оқыту мақсаттары шынайы болды ма?

Барлық оқушылар КН жеттіме?

Жоқ болса неге?

Сабақтағы саралау дұрыс өткізілді ме?

Сабақтың уақыт кезеңдері сақталды ма?

Жоспардан тыс шектеулер болды ма және неге?

.

Жалпы баға

Сабақтың қандай екі бөлігі жақсы өтті (оқыту және оқу туралы ойланыңыз)?

1: Оқушылар сынақты ойлау машықтарын көрсеткен «шақыру» кезеңі жақсы өтті.

2: Оқушылар мәтінді жақсы меңгеріп ғалымдардың ғылымға қосқан үлестерін анықтады

Сабақты жақсартуға не қолдау көрсетті (оқыту және оқу туралы ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып жайлы немесе жеке бір оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда тағы неге көңіл аударуым керек?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу