Ежелгі Мохенджо-Даро қаласы қалай жойылып кетті. Дүние жүзі тарихы, 5 сынып, сабақ жоспары.
Пән: Дүниежүзі тарихы | Мектеп: | ||||
Сынып: 5 | |||||
2B бөлімі – Ежелгі Үндістан: Буддизмнің гүлденуі мен индуизмнің триумфі Ежелгі Мохенджо-Даро қаласы қалай жойылып кетті | |||||
Оқу мақсаттары |
| ||||
Сабақ мақсаттары |
| ||||
Бағалау критерийі |
| ||||
Тілдік мақсаттар | Сабақ барысында оқушылардың төмендегі көрсетілген тілдік құзыреттілігін дамытуға мүмкіндік беріледі:
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: Мемлекеттің өзгеруі/жетістіктері ....... Мемлекеттің әлеуметтік/экономикалық/саяси/мәдени саласындағы жетістіктер .......... Ең маңызды өзгерістер/жетістіктер..... Бұл оқиға/өзгеріс маңызды болды / айтарлықтай, өйткені…. Пәнге қатысты лексика мен терминология: Арии, санскрит, веды | ||||
Сабақтың түрі | Жаңа тақырыпты меңгеру | ||||
Пәнаралық байланыс | География | ||||
Сабақ барысы | |||||
Сабақтың қезеңдері | Сабақта орындалатын іс - әрекеттер | Оқыту ресурстары | |||
Сабақтың басы 1-3 мин 4-5 мин | Тақырыпқа шығу мақсатында оқушыларға ежелгі қаланың қираған түрі көрсетіледі
Мохенджо Даро қаласы туралы қысқаша шолу жасау Сабақ тақырыбы мен мақсаттары анықталады | Презентация | |||
Сабақтың ортасы 6-8 мин 9-14 мин 15-22 мин 23-24 мин 25-28 мин 29-39 мин | Үндістан өркениетіне шолу жасау Кескін картамен жұмыс Ж Тапсырма 1: картаны пайдаланып, Үнді аңғарындағы өркениеттердің қалыптасуының мерзімін уақыт сызығына түсіріңіз. Осы уақытта тағы қандай өркениеттер болғанын есіңізге түсіріңіздер Қалыптастырушы бағалау. Дескрипторлар. Оқушылар:
Ж Мохенджо-Даро қаласындағы қазба жұмыстары туралы деректі талдау Үнді халқының дағдылары туралы не айта аласыңдар, жауапты дәлелдеңіз Қаланың күйреу себептері қандай болуы мүмкін? Қаланың күйреу себептер сызбасы Б Сызбаны талдау. Қалай ойлайсындар, Мохенджо Дароның жойылуының себептері қандай болды? Ж Практикалық тапсырманы ұйымдастырып орындау. Оқушылар тарихи деректен мәтін оқып (арий тайпалары туралы) және Мохенджо Даро қаласының қазба жұмыстары жүргізіліп жатқан орында жасалынған фотосуретті талдайды. Ауызша (не жазбаша) сұрақтарға жауап береді. Қалыптастырушы бағалау. Дескрипторлар. Оқушылар:
Саралау: Жоғары деңгейдегі оқушы бұл тапсырманы жеке орындап, Хараппа өркениетінің жойылуының себептері келтірілген болжамдардың қайсысын дәлелдей алу мүмкін? Сұрағына талдау қорытынды жасайды | Презентация Дилактикалық материал 1 Дидактикалық материал 2 Презентация | |||
Соңы 40-45 мин | Сабақтың аяғындағы кері байланыс: - не білдің,не үйрендің? - түсініксіз болған тұстар бар ма? - тағы не үйренер едің? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?