Менің елімнің аймақтары. Дүниетану, 4 сынып, сабақ жоспары.
«Дүниетану» пәні бойынша қысқа мерзімді жоспар, 4сынып
Пән: Дүниетану Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 1 бөлім:«Менің Отаным Қазақстан» Күні: Сынып: 4 | Мектеп Модератор: Сейтахметова Ж.М. Қатысқандар саны: Қатсыпағандар саны: | ||||
Сабақ тақырыбы | Менің елімнің аймақтары | ||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 4.1.3.1 түрлі дәрежедегі әкімшілік-аумақтық бірліктерді (округ, аудан, облыс) ажырату | ||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар -әр түрлі дәрежедегі әкімшілік-аумақтық бірліктерді ажыратады | ||||
Бағалау критерийлері | Оқушылар: - облыс, аудан, ауылдық округ ұғымдарын ажыратады; - "әкімшілік-аумақтық құрылым" терминін түсінеді; - саяси-әкімшілік картаны пайдалана отырып, Қазақстан облыстарының санын анықтайды; - облыс картасына сәйкес облыс орталықтарын көрсетеді. | ||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: -аудан, облыс, округ ұғымдарын түсіндіреді; Терминология:
Талқылауға арналған сұрақтар: - Қазақстанның әкімшілік-аумақтық бөлінуі қалай өзгерді? Жазуға арналған сұрақтар: -тапсырма «Конверттегі мекен-жай» | ||||
Құндылықтарды дарыту | Қарсы пікірді талқылау кезінде бір-біріне деген құрмет мейірімділік қарым-қатынас арқылы қалыптасады. Патриоттық сезім өз өлкесіне деген сүйіспеншілікке баулу арқылы дамиды. | ||||
Пәнаралық байланыстар | Қазақ тілі: сөйлеу дағдысын дамыту; Картамен жұмыс. | ||||
Алдыңғы меңгерілген білім | Оқушылар ауыл мен қала қызметтерін ажыратады. Астана мен Алматы қалалары туралы кең ақпарат алған. Қазақстанның саяси-әкімшілік картасымен таныс. Облыс атауларын біледі. | ||||
Сабақ барысы | |||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақта жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||
Сабақтың басы 0-5 6-9 |
-Қазақстанда қанша облыс бар? Оларды атай аласыңдар ма? -Сен қандай қалалар мен ауылдарда болдың? -Ал бұл қалалар қандай облыстарға жатады?
әр түрлі дәрежедегі әкімшілік-аумақтық бірліктерді ажырату | Әдістемелік нұсқаулыққа қараңыз Слайд №2 | |||
Сабақ ортасы 10-13
14-20 20-27 28-35 |
-Картадан елді мекендеріңді көрсетіңдер. "Миға шабуыл": Картада барлық елді мекендерді белгілеуге болады ма? Неліктен? Оқушылар жұппен жұмыс істейді, жұптың пікірі тыңдалады, барлық оқушылар жалпы бір қорытындыға келеді. Оқулықтағы мәтінімен жұмыс -Оқулықтағы мәтінді оқы. Әкімшілік-аумақтық бірліктердің сызбасын ең кішісінен ең үлкенге қарай жасаңдар. Оқушылар жұппен жұмыс істейді, әкімшілік-аумақтық бірліктердің атаулары бар ұсынылған карточкаларды пайдалана отырып, сызбаны құрайды. Тапсырманы орындау нәтижесі басқа жұппен бағаланады. Бағалау критерииі:
4. Кестені талдау
Оқушылар топта жұмыс істейді, сұрақтарға жауап табады және жазады, әңгіме құрайды. Бағалау критерийлері: - оқушылар кесте мәліметтерін талдай алады; -оқушылар сұрақтарға сүйеніп монологты мәтін жасай алады; -"әкімшілік-аумақтық құрылым" терминін саналы түрде пайдалана алады; -кейбір оқушылар жауап логикасын пайдалана отырып, өз облысы туралы айтып бере алады. 5. Картамен жұмыс: картаны талдау Картаны зерделеп, салыстырыңдар. Эйлер-Венн диаграммасын пайдалана отырып, оқушылар топтарда екі әкімшілік картаны салыстырады, ұқсастықтар мен айырмашылықтарды табады, Қазақстанның әкімшілік-аумақтық бөлінісінің өзгеруі туралы қорытынды жасайды. Бағалау критерийлері: -саяси-әкімшілік картаны пайдалана отырып, Қазақстан облыстарының санын анықтайды; - облыс орталықтарын көрсетеді; - Қазақстанның саяси-әкімшілік бөлінісінің өзгеруі туралы қорытынды жасайды; - өзгерту себептерін болжай алады. | Слайд №3 Әдістемелік нұсқаулыққа қараңыз Слайд №4 Атаулары бар карточкалар дидактикалық материалға қараңыз Әдістемелік нұсқаулыққа қараңыз Слайд №5 Кестені талдауға арналған сұрақтары бар карточка дидактикалық материалға қараңыз Әдістемелік нұсқаулыққа қараңыз Әдістемелік нұсқаулыққа қараңыз Слайд №6 1959 және 2018жж.Қазақстанның әкімшілік-аумақтық картасы Эйлер-Венн диаграммасы бар парақтар дидактикалық материалға қараңыз | |||
Сабақтың соңы 36-40 | Рефлексия (жеке): «Конверттегі мекен-жай» Оқушыларға таратпа парақтары беріледі. Сабақтың жаңа сөздерін қолдана отырып, бос орындарды толтыру ұсынылады: облыс, аудан, округ, қала немесе ауыл. | Таратпа парақ Әдістемелік нұсқаулыққа қараңыз (дидактикалық материалға қараңыз) Слайд №7 | |||
Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||
Кесте талдау негізінде қабілеті жоғары оқушыларға өз ойларын айтуды ұсыну. Шығармашылық тапсырма: кесте талдауының сұрақтары мен мәліметтерін пайдалана отырып, өз облысың туралы айтып беріңдер. | Бағалау және кері байланыс беру сабақтың өн бойында жүріп отырады. Өзара және өзіндік бағалау әдістері қолданылады. "Конверттегі мекенжай" стратегиясы сабақ мақсатына жетуді бағалауға мүмкіндік береді.Сабақ әкімшілік-аумақтық бірліктерді ажыратуда білімдерін дамытады. Оқушылардың сабақ тақырыбы бойынша білімдерін сауалнама түрінде бағалаңыз: - Сендер жұмыс істеген карта қалай аталды? - Карталардың тағы қандай түрлерін білесің? -Қала мен ауыл атауларын оңай таба алдың ба? Неге? | Оқушылар сынып бөлмесінде қозғалу барысында, топтық жұмыс барысында қауіпсіздік техникасы сақталады. |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстандықтар шетелге қай мезгілде жиірек шығады
» Freedom bank-те керемет акция! 1000 ₸ кэшбек сыйлайды
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?