Қазақ халқының бірінші мемлекеті. Дүниетану, 3 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6-бөлім «Көрнекті тұлғалар» |
| ||||||||||||||||
Мерзімі: 3-тоқсан | Модератор: Сейтахметова Ж.М. | ||||||||||||||||
Сынып: 3 | Қатысқандар: Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Қазақ халқының бірінші мемлекеті | ||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 3.3.3.1 Қазақ хандығының құрылу себептерін түсіндіру | ||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар - Жәнібек пен Керей хандары туралы біледі; - Қазақ хандығының құрылу себептерін түсіндіреді; | ||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | - Қазақ хандығының құрылуының 3 себебін анықтайды; - Жәнібек пен Керей хандар туралы қысқаша әңгімелейді; - Уақыт таспасына мемлекеттердің құрылу жылдарын дұрыс орналастырады;
| ||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: - қазақ хандығының құрылу себептерін түсіндіре алады. Терминология:
Талқылауға арналған сұрақтар: - Қазақ хандығының құрылуы еліміз үшін несімен маңызды? -Неліктен Жәнібек пен Керей ханға ескерткіш қойылған? Жазуға берілетін тапсырма: - қазақ хандығының құрылуына хронологиялық кесте жасайды. | ||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
| ||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Математика: уақыт таспасымен жұмыс | ||||||||||||||||
Алдыңғы меңгерілген білім | 1 сыныпта «Саяхат» тарауында оқушылар Ботай мәдениетінің ерекшелігін суреттеп,түрлі дереккөздер негізінде Тұмар патшайым туралы түсінік алған. Сақтар мен ғұндар олардың өмір салты туралы алғашқы түсініктері қалыптасқан. | ||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақта жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||||||
Сабақтың басы 0-5 6-7 |
Мұғалім Жәнібек пен Керей хандарының ескерткішінің суретін көрсетеді. Сұрақтар бойынша талқылау жүргізеді: -Ескерткіште кімдер бейнеленген? - Ескерткіш қай жерде орнатылған? -Неге оларға ескерткіш қойылған? Талқылаудан кейін қазақ хандығының құрылу тарихын түсіндіреді. Алғашқы қазақ хандығындағы құрылу күнін және Жәнібек пен Керей хандардың сіңірген еңбектері туралы мәліметтер береді. Мультфильмді көрсетеді. Бірлесіп талдайды.
- Жәнібек пен Керей хандары туралы біледі; - Қазақ хандығының құрылу себептерін түсіндіреді; | Ескерткіштер суреті (дидактикалық материалға қараңыз) Сілтеме: https://www.youtube.com/watch?v=DKVVt6cmjNs Әдістемелік нұсқаулыққа қараңыз Слайд №3 | |||||||||||||||
Сабақ ортасы 8-12 13-17 18-22 23-35 |
Топтарға «Қазақ хандығының құрылу себептері» туралы мәліметтер таратылады. Қазақ хандығының құрылу себептерін анықтап, маңыздылығын жоғарыдан төменге қарай ретімен орналастырады. (Ең маңызды себебі – ең жоғарыда) Бағалау критерийлері: - Қазақ хандығының құрылуының 3 себебін анықтайды.
Оқушыларға әр елдің құрылған уақыты мен тулары бейнеленген қима қағаздар таратылады Мысалы: АҚШ – 1787ж., Германия – 1871ж., Ресей – 1547ж. т.б. Оқушылар жылдарына қарай «Уақыт таспасына» орналастырады және қорытынды жасайды. Бағалау критерийлері: - Уақыт таспасына мемлекеттердің құрылу жылдарын дұрыс орналастырады;
Сынып екі топқа бөлінеді: «Керей» тобы және «Жәнібек» тобы. Екі топқа Қазақ хандығы туралы бірдей мәтін, әртүрлі карта беріледі. Оқушылар тапсырмаға сай тиістісін белгілеулері тиіс. «Керей» тобына тапсырма: мәтін бойынша Қазақ хандығының қай жерде құрылғанын көрсетіп және Керей хан туралы айтып беруі керек. «Жәнібек» тобына тапсырма: мәтін бойынша Қазақ хандығымен көрші болған елдерді картаға жазып, көрсету керек. Жәнібек хан туралы айтып беруі керек. Бағалау критерийлері:
- Жәнібек пен Керей хандар туралы қысқаша әңгімелейді;
«Қазақ хандығының құрылуының біздің мемлекет үшін маңызы қандай болды?» тақырыбына ой-толғау жазу. Ой толғау жазар алдында минималды сөйлем саны (5 сөйлемнен кем емес), бағалау критерийлері таныстырылады. Бағалау критерийлері: - Қазақ хандығының құрылуының 3 себебін атайды; - Жәнібек пен Керей хандар туралы қысқаша жазады.
| Таратпа парақ (дидактикалық материалға қараңыз) Әдістемелік нұсқаулыққа қараңыз (дидактикалық материалға қараңыз) Карта 2 түрі, 2 топқа тапсырма Таратпа мәтін Маркер Әдістемелік нұсқаулыққа қараңыз Таратпа парақ (дидактикалық материалға қараңыз) | |||||||||||||||
Сабақтың соңы 36-40 | Рефлексия (жеке):
Бірнеше жауаптарды талдауға болады. |
Таратпа парақ (дидактикалық материалға қараңыз) | |||||||||||||||
Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||||||
Қабілеті жоғары, ақындығы бар оқушыларға «Қазақ хандығы» туралы өлең жазу ұсынылады. Оқуда кедергісі бар оқушыларға Қазақ хандығының құрылу себептерін анықтауда қолдау көрсетіңіз. Бағалау критерийлерін оқушылармен алдын ала талқылау ұсынылады. | Бағалау және кері байланыс беру сабақтың өн бойында жүріп отырады. «Пирамида» стратегиясы , «Уақыт таспасы» стратегияларында «Қазақ хандығының құрылуының біздің мемлекет үшін маңызы қандай болды?» тақырыбына ой-толғау жазу арқылы мақсаттарға жету деңгейін бағалауға болады. | Оқушылар сынып бөлмесінде қозғалу барысында, топтық жұмыс барысында қауіпсіздік техникасы сақталады. |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?