Халық айтса – қалып айтпайды. Дүниетану, 3 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 3-бөлім «Уақыт»
| ||||||||||||||||||||||||||||
Мерзімі: 2-тоқсан | Модератор: Сейтахметова Ж.М. | |||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 3 | Қатысқандар: Қатыспағандар саны: | |||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Халық айтса –қалып айтпайды | |||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 3.2.2.2. Қолайсыз ауа-райы жағдайдағы өзін-өзі ұстау ережесін құру | |||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар
| |||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
| |||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар:
Терминология:
Талқылауға арналған сұрақтар:
Жазуға берілетін тапсырма: -қолайсыз ауа райы жағдайында өзін ұстау ережелерінің жаднамасын құрау. | |||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Қауіпсіздік және азаматтық борыш – өзінің және өзгенің өмірі мен қауіпсіздігіне жауапкершілікпен қарауды тәрбиелеу. | |||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Математика: уақыт өлшем бірліктері (ай, мезгіл, жыл) | |||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы меңгерілген білім | Оқушылардың ауа-райы, климат, климаттық белдеулер туралы алғашқы түсініктері бар. Қолайлы және қолайсыз ауа-райын ажырата алады. Қолайсыз ауа-райында өзін-өзі ұстау ережелерін құру тәжірибелері бар. | |||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақта жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 0-3
4-6 7-8 |
Ұстаз оқушыларға сынып бөлмесінің әр жерінде сөздер жазылған парақтар жасырынғанын айтады. Оқушылар барлық парақтарды тауып, сөйлем құрап тақтаға ілуі керек. Жауабы: Қарлығаштар су үстін бауырлай, төмен ұшса, жел соғып, жаңбыр жауады.
Тақтада ілінген сөйлем бойынша талқылау жүреді:
| сөздер жазылған парақтар (дидактикалық материалға қараңыз) Слайд №3 Слайд №4 | ||||||||||||||||||||||||||
Сабақ ортасы 9-12 13-16 17-26 27-36 |
- Ауа-райын қандай халық болжамдарына сүйеніп анықтай аласыңдар? Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Халық болжамдары жазылған қағаздар таратылып, айтылған болжамдармен салыстырады. - Халық болжамдары немен байланысты? - Ауа-райын алдын ала болжау қажеттілігі неден туындады? - Қазіргі уақытта біз халық болжамдарына сүйенеміз бе? «Келесі күнгі ауа-райының қандай болатынын алдын ала білу бізге не үшін қажет?» деген сұрақ төңірегінде пікір алмасады, қорытынды жасайды. Бағалау критерийлері:
Қолайсыз ауа-райы туралы бейнематериал көрсетіледі. Талқылау сұрақтары: - Қолайсыз ауа-райы сипаттары қандай? -Пайда болу себебі қандай? -Бұндай ауа-райы жағдайында өзіңді қалай ұстайсың? - Төтенше жағдай қызметкері болсаң жұртқа қандай кеңес берер едің? Видеоматериал бойынша қорытынды жасалады.
Оқушылар «Қолайсыз ауа-райы жағдайдағы өзін-өзі ұстау ережелері» жаднамасын бейнефильм мәліметтері негізінде жеке-жеке құрастырады. Жұпта оқып, талдайды. Бір жаднамаға біріктіреді. Топта жұптың бірлескен жұмысы тыңдалады. Топ ішінде талқылау жүріп, ең үздігі таңдалады. Бірлесіп сыныптың жаднамасы жасалады. Бағалау критерийлері:
Оқушылар қыс мезгіліндегі қолайсыз ауа-райы жағдайларын анықтап, кестені толтырады: 1топ: қатты аяз; 2 топ: боран; 3топ: тайғақ; 4топ: қардың еруі.
Бағалау критерийлері:
| Халық болжамдары жазылған парақтар Қысқы ауа райының қолайсыздығы туралы бейне материал: https://www.youtube.com/watch?v=K2YbXdY8teU Жаднама таратпа парағы (дидактикалық материалға қараңыз) Таратпа кесте (әр топқа) Әдістемелік нұсқаулыққа қараңыз | ||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 37-40 | Рефлексия (жеке): Оқушыларға сауалнама толтыру ұсынылады.
Бірнеше жауаптарды талдауға болады. |
Таратпа парақ | ||||||||||||||||||||||||||
Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||||||||||||||||||
Қабілеті жоғары оқушыларға бір күнгі ауа-райына бақылау жүргізу немесе халық болжамдарын қамтитын шағын альбом жасау ұсынылады. Қолдау көрсету мақсатында жаднама құрастыру барысында кейбір оқушыларға үлгі таратуға болады. | Бағалау және кері байланыс беру сабақтың өн бойында жүріп отырады. Сабақ мақсатына жету деңгейн бағалауға арналған негізгі тапсырмалар: «Жаднама құрастыру» және «Қосжазба күнделігі». Сонымен қатар, оқушыларға арнайы тапсырма ұсынуға болады: қатты жел сипаттамасын жазу, қатты жел кезіндегі қауіпсіздік ережелерін таңдап белгілеу (дидактикалық материалға қараңыз). | Оқушылар сынып бөлмесінде қозғалу барысында, топтық жұмыс барысында қауіпсіздік техникасы сақталады. |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?