Мен қазақпын. Дүниетану, 1 сынып, сабақ жоспары.
Пән:Дүниетану Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі 3Б бөлім: Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті Күні:20.02.2017ж Сынып: 1В | Мектеп: Көкшетау қ. физика-математика бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі Мұғалімнің аты-жөні: Сагинова Г.Т. Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | ||||||||
Сабақ тақырыбы | Мен қазақпын | ||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 1.3.5.2 Тәуелсіз мемлекеттің негізгі белгілері туралы әңгімелеу. | ||||||||
Сабақ мақсаттары | Қазақ халқының тарихымен танысу, рухани құндылықтарын түсінуді үйрену.Батырлардың қазақ халқының тарихындағы рөлін түсіну | ||||||||
Тілдік мақсат | Ауыз әдебиеті, ерлік | ||||||||
Бағалау критерийлері | Тәуелсіз мемлекеттің негізгі белгілерін атайды Белгілердің мағынасы туралы айтады. | ||||||||
Құндылықтарды дарыту |
| ||||||||
Пәнаралық байланыстар | Өнер, математика, АКТ | ||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Интерактивті тақта | ||||||||
Бастапқы білім | Ежелгі ата бабаларымыз туралы біледі | ||||||||
Сабақбарысы | |||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||
Сабақтың басы 3 мин | І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушыларды түгендеу, сабаққа әзірлігін тексеру Психологиялық дайындық. Оқушыларды сабаққа ұйымдастыру мақсатында төмендегі өлең жолдарын бірге айтамыз. Армысың шапағатты күн ана Армысың шапағатты аспан ана Құт дарытқан елімізге жерімізге Армысың мейірімді жер ана | Шаттық шеңбері | |||||||
Сабақтың ортасы 2 мин 5 мин 7-8 мин 3 мин 5 мин 3 мин 2 мин 5 мин 5 мин | (Ұ) Бөлім қарапайым тапсырмадан басталады. Оқушылардан олардың үйлерінде естіген қандай да бір халық ертегілерін, тарихи әңгімелер, мақал-мәтелдерді білетінін сұраймын. Жауаптарын тыңдау және қазақ халқы туралы не білетінін талқылау. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау.
Мұғалім:Қазақ халқының басынан өткен ең ауыр және қуанышты сәттер де болды.Ауыздан-ауызға тарап, бүгінгі күнге көптеген әндер, мақалдар, аңыздар жеткен екен.Міне, осылайша ауыздан-ауызға тарап, бүгінгі күнге жеткен әндер, мақалдар, аңыздар фольклор немесе халық ауыз әдебиеті деп аталады. Мақсаты:Өз білімдерін ортаға салады, тілдері дамиды. (Т) Сыныптағы оқушыларды топтарға бөлу. Әрбір топтан бір оқушы сөйлейтін болады. Әрбір топтың мүшелері бір мақалмен жұмыс істейді ( мақалдарды оқушыларға ұсыну) Оқушылар мақалды оқыған соң топ мүшелері мақалдарды –– топ ішінде талқылап, қазақ халқы туралы қандай ақпарат алуға болатынына назар аударады. Оқушы істейді– әрбір топтың сыныпқа өз үйі мен отбасылық өміріне сілтеме жасай отырып, мақалдың мағынасы туралы не ойлайтындығы туралы айтып беруін сұрау. Оқушылардың қойылым көрсетуіне болады. (Ұ,Т) Оқушылар бұрын оқып үйренгендеріне ұқсас мақалдардың мағынасын талқылайды. Сынып алдында таныстырады. Халық ауыз әдебиеті арқылы осы күнге дейін батырлар туралы көптеген жырлар мен Толағай ертегісі.
Сабақтың алдында тақтаға қазақ батырының бейнесі салынған иллюстрацияның айналасына жеті жебе салынады. Мұғалім жеті жебенің қазақ батыры туралы айтуға көмектесетінін жеткізеді. Оқушылар иллюстрацияны мұқият қарайды, Толағайдың ерлігі бейнеленген мультфильмнен үзінді көрсетіледі.
(Ж) Оқушылар жұппен отырып, батырға лайық қандай қасиеттер болу керектігін айтысады. Талқылаудан соң мұғалім оқушыларға жеті жебенің маңына батырға тән қасиеттерді қалауынша жаздырады Жауаптары:Күшті, ер, батыл, ер жүрек, халқын сүйетін, жаны ашитын, мейірімді. Мақсаты: Оқылым дағдыларын дамыту.
Қазақ фольклорында аңыздар ерекше орын алады. Олар қазақ халқының ерлігі мен батырлығын жырлайды. Аңыздардың басты кейіпкері батырлар болады. Батырлар біздің ғажайып Отанымызды сақтап келді.
«Жер гүлсіз болмас, ел ерсіз болмас» дегенді қалай түсінесіздер? - Бүгінгі заманда батыр болу мүмкін бе? Жауаптар: Қазіргі заманда адамза тбаласының игілігі үшінжасалған кез келген ізгі іс батырлыққа жатады. Мысалы, қарттарға, мүгедектерге көмек, өрт сөндіру, т.б.
Тақтаға Қасымханның портреті ілінеді. Оқушыларға стикерлер таратылып, әрқайсысына бір сұрақтан жазып, портреттің айналасына жапсыру тапсырылады. Бұдан кейін мәтінді өз беттерінше оқып шығады. Қасым хан – қазақ халқының ұлы билеушісі. Оны ңбилі жүргізген кезінд еқазақ халқын басқа елдер де таныды. Біздің мемлекетімізді ңшекарасы бекітілді. Оқыған материалдарында сұрақтарға жауап бар ма екендігі оқушылардан сұралады. Егер бар болса, тақтаға келіп стикерд алып тастауға болады. Егер тақтадатағы стикерлер қалып қойса, мұғалім қосымша материалдар бойынша сұрақтарға жауап бере алады (қ.төменде). Осыдан соң неғұрлым қызық деп табылған 2-3 сұрақты қалдырып, анағұрлым алғыр оқушыларға үйде Интернет-дереккөздерден осы сұрақтарға жауап тауып келу тапсырылады.
Мұғалім:«Әр халықтың өз ана тілі бар. Егер тілі жоғалса, халық та жоғалады.» Әр халықтың ана тілі, мәдениеті бар. Мысалы, ағашты қоректендіретін және ұстап тұратын тамыр екенін білесіндер. (Үстелге сыныптағы ең әдем гүлді әкеліпқ ойып):Егер гүлге су құймаса не болады?
| https://www.youtube.com/watch?v=e60MQsFtltA («Толағай» мультфильмі) Ертегіден үзінді оқулық мақалдар Қасымханның портреті | |||||||
Сабақтың соңы | 1.Барлығын түсіндім- жасыл түс2.Жартылай түсіндім – көк түс 3.Әлі де жеткіліксіз – сары түс | Түсті сигналдар | |||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз? | Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||
Халық даналығы. Мақалмен жұмыс жасау барысында. «Жер гүлсіз болмас, ел ерсіз болмас» дегенді қалай түсінесіздер? - Бүгінгізаманда батыр болу мүмкінбе? -Шетелдік қонаққа қазақ халқы туралы айтып беріңіздер (топтық жұмыс ұйымдастыру барысында). | Өзін-өзі бағалауға мүмкіндік беремін Оқушылар білді: – «батыр» сөзінің мәні мен батырлардың қазақ тарихындағы орнын; – мақал мен аңыздың мәнін; – қазақ халқының тарихымен танысты. Бағалау үшін «Ыстық орындық» тәсілін қолдануға болады: бір оқушы сабақта өтілген түсініктер мен есімдер жазылған тақтаға арқасын беріп орындыққа отырады. Мұғалімкөрсетіптұрады | . Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. | |||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы даойланыңыз)? 1: 2: Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?