Денің сау болсын десең. Дүниетану, 1 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспарының үлгісі

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

4 Ббөлім: «Дені саудың- жаны сау»

Мектеп: Көкшетау қаласындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Сагинова Г.Т.

Сынып:

Қатысқандар:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Денің сау болсын десең.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

1.1.4.1 Жеке бас гигиенасын сақтау маңыздылығын дәлелді түрде түсіндіру

 Сабақ мақсаттары

Оқушылар дене тазалығы туралы біліп, түрлерін ажырата алады. Өз беттерімен ереже құрастырады.

 Бағалау критерийлері

  • дене тазалығы туралы біледі
  • дене тазалығын сақтау жолдарын айтады

 Тілдік мақсаттар

 

Оқушылар дене тазалығы туралы айтады

Пәндік сөздік және терминология:

  • гигиена, тазалық,сақтау
  • Қол жуу, ереже, дене

Диалогқа/жазуға арналған пайдалы сөз тіркестері:

Сіз неге … екенін айта аласыз ба?

  • адам неге тазалықты сақтау керек?

 Құндылықтарды дарыту

Еңбекқорлық, жауапкершілік, сыйластық.

 Пәнаралық байланыстар

Дүниетану, математика

Алдыңғы меңгерілген білім

Оқушылар адам денесінің ішікі мүшелерін және олардың негізгі қызметтерін біледі

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

  • Ұйымдастыру

Психологиялық ахуал

Балалар шеңбер бойынша отырады. Мұғалім еденге қима қағаздарда бейнеленген күннің, гүлдің, бұлттың, жаңбырдың суреттерін тастайды. Оқушылар тұрып, өз көңіл-күйлеріне сәйкес суреттерді таңдап алып, орындарына отырады. Неліктен бұл суретті таңдап алғандары туралы айтады.

ІІ. Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарын анықтау.

Мұғалім оқушыларға жұмбақтар жасырады.

Жұмбақтарды шешу:

  • Ертемен күнде сен, қолына сүйкесең.

Кетер кір ласың, тап – таза боласын. Бұл не? ( Сабын)

  • Шомылған баланы аймалап алады.

Суртеді қолынды, суртеді дененді. Бұл не? ( Сүлгі)

  • Қолы жоқ, сөзі жоқ, бірақ та тісі бар,

Басыңмен ісі бар. Бұл не? ( Тарақ)

  • Иілсең иіліп, түйілсең түйіліп.

Қарайды  кісіге, ұқыпты ісіне. Бұл не? ( Айна)

-Осы заттар адамдарға не үшін керек?

-Сондықтан, біз бүгін сабақта не туралы айтамыз деп ойлайсыңдар?

Жұмбақтар

Сабақ ортасы

ІІІ. Ой шақыру.

«Мойдодыр» фильмінен үзінді көрсету.

Сұрақ:

-Заттар неге баладан қашып кетті.

-Ол баланы қалай атауға болады.

-Ол балаға ұқсамайтындай, не істеуіміз керек?

Оқушылар топ ішінде талқылап, қорытындыларын айтады.

ІҮ. Зерттеу жұмысы.

-Балалар, қазір біз бір тәжірибе жасаймыз. Сендердің алдарында айналар жатыр. Сендер саусақтарыңмен маңдайларынан сипап, айнаның үстінен жүргізіңіздер.

-Не байқадыңдар?

Қорытынды: Шынының үстінде дақ қалады. Ол кір. Бұл май мен адамнан шығатын тер.Май адамның терісін жұмсақ қылады. Адамнан термен бірге ұлы заттар шығады. Сол шыққан май мен терге шаң-тозаңдар жабысады. Олардың барлығы микробтарға айналады.

-Қалай, ойлайсыңдар микробтар тек адамның терісінде ған бола ма? Тағы қай жерде болады?

Бейнефильм. «Қолды қалай жуу керек»

Сұрақ:

-Сондықтан балалар, микробтар неден қорқады?

Сергіту сәті: Оқушылар қолдарын жуу техникасын көрсетеді.

ІІҮ. (Т) әр топ белгілі бір гигиена түріне ереже құрастырады.

1 топ- дене тазалығын сақтау

2 топ- киімдерге байланысты гигиенасы

3 топ-тамақ ішу гигиенасы

Әр топ өз жұмыстарын қорғайды.

Мультфильмнен үзінді

Айналар

Бейнефильм

Маркер, А3 қағаз

Сабақтың соңы

Оқушылар бағалау парағын толтырады.

Оқушының аты-жөн: ______________________________

«+»

«-»

Гигиена түрлерін білемін

Дене гигиенасын сақтау жолдарын білемін

Ереже құрастыра аламын

Бағалау парақтары

Дифференциацияоқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Қабілеті төмен оқушыларға ереже жазған кезде, суреттер беріңіз.

Қабілеті жоғары оқушыларға жууну заттары неге жеке болуы керек туралы әңгімелеуді сұраңыз.

  • Қойылған сұрақтарға жауап берулерін қадағалаңыз.
  • Оқушылардың ереже құрастырған кезіндегі ойларын айтуларын бақылап, түртіп алыңыз.
  • Бағалау парақтарын толтыруын назарға алыңыз.

Жеке бас гигиенасын сақтау техникалары

Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта дифференциация дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсарту үшін қандай өзгеріс енгізуге болады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылар туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу