Өзен тіршілік көзі. Дүниетану, 1 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспары
Пән: Дүниетану Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Тағам және сусындар | Мектеп: Талдықорған қаласындағы физика-математика бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі | ||||
Күні: 28/03.16 | Мұғалімнің аты-жөні: Иманбаева Н З | ||||
Сынып: 1А | Қатысқандар саны:20 Қатыспағандар саны: 0 | ||||
Сабақтың тақырыбы | Өзен тіршілік көзі | ||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 1.2.2.1 Месопотамияны тарихи картадан табу 1.1.1.5 Әртүрлі дереккөздерді білу (карта, жоспар, суреттер, фотолар, баяндамалар, әңгімелер, фильмдер, ойындар, әндер, аңыздар, фольклор, миф, поэзия, хроника және жазбалар) 1.1.1.4 Дереккөздерді пайдалана отырып әртүрлі оқиғалар туралы (кейіпкер) қарапайым әңгіме құрастыру. 1.1.1.1 Дереккөздермен жұмысты мұғалімнің көмегіне сүйене отырып орындау | ||||
Сабатың мақсаттары |
| ||||
Жетістік критерийлері | Екі өзен тоғысындағы өркениеттің бастауы ежелгі Месопотамия елді мекенімен танысады. алғашқы өркениет пайда болған кездегі өзендердің маңызын анықтайды. Картадан ежелгі мемлекетті табуға үйренеді | ||||
Сөздік қор | Месопотамия, өркениет, жарма, егін шаруашылығы құнарлы жер. | ||||
Құндылықтарды дарыту | Ұжымшылдыққа тәрбиелеу,жауапкершілік, сыйластық, өзара түсіністік құндылықтарды қалыптастыру. | ||||
Пәнаралық байланыстар | қазақ тілі топтық жұмыс барысында сөйлем құрастырады. | ||||
Алдыңғы меңгерілген білім | Біз қалай тамақтанамыз? | ||||
Сабақ барысы | |||||
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері | Сабақтағыжоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||
5минут | Ұйымдастыру кезеңі Оқушыларға жайлы ахуал ұйымдастыру Ом танысу.
|
25 минут | (Ұ) Біз тарихи детективпыз және Мессопотамияның Вавилон деген қалаларында турған тұрғындары не ішіп-жегендігін зерттейміз.(картаны көрсету) Менімен біре өткен заманға Месопотамия деп аталатын елді мекенге саяхаттауды ұсынамын. Менің көмекшілерім Раушан мен Аюхан болады. -Картада өзен -су қандай түспен белгіленеді? -Картадан көк сызықтарды табыңдар. -Бұл сызықтар нені білдіредідеп ойлайсыңдар? -Картадағы екі өзен атауын табыңдыр. -Тағы кімді көріп тұрмыз? -Неліктен адамдар өзен маңында мекен еткен? Аққұс туралы аңызды еске түсіру. -Өзен суларын қандай мақсатта пайдаланған? -Қандай жерде егін егу қолайлы? -Құнарлы жерге -Осы дәнді дақылды өсіру үшін не қажет? -Күн, су, жылу, жер -Құнарлы жер дегеніміз не? -қандай жер құнарлы болады? Өзен алқаптарында жер құнарлы болады. Ол адамдарға жер өңдеуге мүмкіндік береді Қандай көліктерді көріп тұрсыңдар? Көлікті не үшін қолданған? Ендеше ежелгі Мессопотамия тұрғындары егін шарушылғымен айналысып сауда саттық жүргізіп өркениетті осы жерде бастаған. Оқулықпен жұмыс. Месопотамия- таңғажайып жер. Ол Тигр және Ефрат өзендерінің ортасында орналасқан.Өзен маңындағы жер өте құнарлы болған.Ежелгі өркениет осы жерде басталған. Өркениет- сауда жасау, көлік түрлерін қолданып басқа мемлекетпен қарым қатынас жасау. Көмекшілер Месопотамиядан әкелінген дәнді дақыл тұқымы салынған ыдыстарды көрсетеді. Анықта: Біз барлығымыз саяхатшылар сияқты өте ертеде ежелгі Вавилион, Ур қалаларында тіршілік еткен Месопотамия халқы қандай тағам және сусын ішкендігін зерттейміз. Аталған қалаларды кім картадан табады? Оқулықтағы 2 ші мәтінді оқу. Месопотамия халқы егін шаруашылығымен айналысқан. Олрдың негізгі тағам түрі нан болған? Нанды әр үйде пісірген. Тамаққа жемістерді және көкөністерді пайдаланған. Жармалардан ботқа жасаған. (Т) Керекті сөздерді қолданып сөйлемді толықтыр 1топ. Біздің алдымыздағы дәнді дақылдар ............................... деп аталады. Бұл жармалар ................................ жерінде өскен. Жарманы ................... дайындау үшін қолданған. Керекті сөздер: жарма, Месопотамия, ботқа. 2 топ Керекті сөздерді бос сызықтарға жазып, сөйлемді толықтыр. Біздің пікірімізше бұл жармалардан ..................... ботқа жасалады. Себебі, ботқаның құрамында ................. бар. Ботқа ................................ пайдалы. Керекті сөздер: дәмді, дәрумендер , денсаулыққа. 3 топ Керекті сөздерді бос сызықтарға жазып, сөйлемді толықтыр. Біздің ойымызша бұл .................... ботқа дайындауға болады. Жармалар ......................... жерде өседі. Мен күріш ботқасын жақсы көремін. Күріш ботқасына сүт қант, .............қосып пісіреді. Керекті сөздер: жармадан , құнарлы, май 4. топ Керекті сөздерді бос сызықтарға жазып, сөйлемді толықтыр. Біз мектепте күнделікті таңғы асқа ................................... жасалған ботқаларды жейміз. Онда .............................. бар. Ботқа ................ тағам Керекті сөздер: жармадан дәрумендер, құнарлы. Қ.БCен білесің бе? Сәйкестендіру тесті Месопотамияда адамның өміріне пайдалы тағамның тағы бір түрі -құрма. Құрма ертеде шөл даланың наны аталған.Саяхатшылар өздерімен саяхатқа құрма алып шыққан.
| |||
Сабақтың соңы 5 минут | Бүгін не білдік? Олай болса, біз оқу мақсаттарын жүзеге асырдық.
| |||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||
Месопотамия өркениеті туралы айтуда қиналған оқушыға жеке қолдау көрсету. | Месопотамия өркениеті туралы біледі. Өзеннің адам өміріндегі маңызын біледі | Сергіту сәті |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?