Қазақстандағы үйлер мен Отбасылар қандай? Дүниетану, 1 сынып, сабақ жоспары.


ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР

САБАҚ: Дүниетану

Мектеп. №34 орта мектеп

Күні:14.11.2017

Мұғалімнің аты-жөні: Нургожаева Ж.Ж

СЫНЫП: 1 «Ә» сынып

Қатысқандар 23

Сабақтың мақсаты:

1.1.1.1 түрлі дереккөздерді зерттей отырып, «отбасы» ұғымын түсіну және мәнін түсіндіру

1.1.1.2 отбасындағы өзге мүшелерге қатысты өзінің туыстық байланыстар жүйесіндегі орнын анықтау

1.1.6.1 отбасылық мерекелердің бірін сипаттау

1.1.1.3 отбасы мүшелерінің арасындағы қамқор қарым-қатынастың маңызын түсіндіріп, мысалдар келтіру

Бағалау критериилері:

  • «Отбасы» ұғымын түсінеді.
  • Отбасындағы мерекенің бірін сипаттайды. Мерекенің ерекшелігін түсіндіреді.
  • Отбасын құрметтеуді,сыйлауды үйренеді.

Ойлау дағдыларының деңгейлері:

Білу

Түсіну

Қолдану

Тілдік мақсат:

  • Мәтіндегі отбасы сөздеріне байланысты тілдік сөздермен таныстыру.
  • Отбасы мүшелері және туыстық қатынасы бар сөздерді үш тілде айтқызып үйрету.

Түйінді сөздер мен сөз тіркестері:

Отбасы-семья-family, әке- отец-father, ана-мама-mather, ата-дедушка-grandfather, әже-бабушка- grandmather, әпке-сестра-sister, аға-брат-brother.

Талқылауға арналған сұрақтар:

  • Сенің отбасыңда қандай мерекелер аталып өтіледі?
  • Қандай мерекелер сен үшін маңызды ?
  • Сен туылған күніңде қандай сыйлықтарды алғанды ұнатасың?
  • Жақсы сөз,жарым ырыс дегенді қалай түсінесің?

Не себепті ..... деп ойлайсың?

  • Үйге қонақ келгенде қалай қарсы аласың?
  • Анаңа көмек көрсету сен үшін маңызды ма?
  • Үйдегі мереке туралы әңгімелеп бер.

Алдыңғы оқу:

1.1.4.6. Шұғыл көмек

Жоспар

Жоспарланған уақыт есебі

Жоспарланған жаттығу түрлері (төмендегі жазбаларды өзіңіз жоспарлаған жаттығу түрлерімен ауыстырыңыз)

Ресурс-тар

Дерек-көздер

Басы

Шаттық шеңбері: «» тілектер айтқызу. Туған айларына байланысты 4 топқа бөлу.

«Қыс », «Көктем», «Жаз», «Күз».

Ортасы

Тапсырмалар:

«Серпілген доп» ойыны арқылы есте қалған ең қызықты мерекені еске түсіру.

«Ыстық орындық » әдісі бойынша сұрақтарға жауап беру.

Бағалау критериилері

  • Отбасындағы мерекенің маңыздылығын түсінеді.

Тапсырмалар:

«Отбасындағы мерекелердің бірін сипаттау » тақырыбындағы мәтінімен жұмыс.

Сенің айналаңда көптеген отбасы өмір сүреді. Олардың әрқайсысында отбасы мүшелерінің саны әртүрлі. Жақсы отбасы кез- келген қиындықты жеңіп шығатындай тату – тәтті болуы тиіс. Олар қуаныштарын бірге атап өтеді. Тауқымет басқа түскен кезде жақын туыстар қол ұшын береді.Туысқандар өмірде жиі қатынасып тұрады. Қуаныш пен қайғыда бір- біріне көмектеседі. Қазақ халқы өзінің жақын туысына құрметпен қарайды. Тойларда, туылған күн т.б.мерекелерді бірге атап өтеді. Той думан қызықты өтуі отбасы мүшелеріне байланысты.Біздің отбасында туылған күндер міндетті түрде аталып өтіледі. Туған күнде айтылған тілектер қабыл болады.Мен өз туылған күнимде көп сыйлықтарға ие болдым.

Бағалау критериилері:

  • «Отбасындағы мерекелердің бірін сипаттау » мәтінімен танысып, талдау жүргізеді.

Дескриптор:

  • Отбасы мерекелерін біледі оның ерекшелігін ажырата алады
  • Өз отбасындағы мереке туралы әңгімелейді.

Дескриптор:

  • Мәтін бойынша сұраққа жауап бере алады.
  • Мәтінді толықтай әңгімелей алады.
  • Мәтін бойынша түйінді сөздерді үш тілде айта алады.

Сергіту сәті:

«Екі құлақ не үшін керек, жақсылықты есту үшін,екі қолымыз не үшін керек жақыныңа көмек беру үшін, екі аяғымыз не үшін керек туған жерде жүру үшін керек» .

1.Отбасының татулығы туралы әңгімелейді.

1. Отбасындағы туған күнге тілектер айтады.

2. Отбасы бақыты мен өзара сыйластық туралы қорытынды жасайды.

3. «Отбасындағы қызықты мереке» тақырыбы бойынша сурет салады.

Соңы

Бағалау

  • «Басбармақ » әдісі
  • Мадақтау сөздер айту.

Кері байланыс

«Айтылған тілектер қабыл болсын.»

Әр оқушы бір-біріне тілектерін айтады.

Қосымша мəліметтер

Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?

«Отбасындағы мерекенің бірін сипаттау » тақырыбына шағын әңгіме құрастыру.

Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

2 жұлдыз 1 тілекпен бағалау.

Пəнаралық байланыс – Денсаулық жəне қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс.

Өзін-өзі тану, әдебиеттік оқу, жаратылыстану, орыс тілі, ағылшын тілі,музыка.

Құндылықтармен байланыс

(тəрбие элементі).

Отбасында үлкенді сыйлауға, құрметтеуге тәрбиелеу.

Рефлексия

Сабақтың мақсатымен оқу міндеттері орындалды ма?

Бүгін оқушылар не үйренді?

Сабақ қалай өтті,қандай деңгейде өтті?

Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма?

(тапсырмалар сəйкес болды ма?)

Уақытты қалай пайдаландым?

Сабақтың мақсаты және оқу міндеттері орындалды.

Бұл сабақта оқушылар отбасындағы мереке туралы мағлұмат алды.

Сабақта оқушылар қызығушылығы басым болды.

Жоспарланған саралау оң нәтижесін көрсетті. Тапсырмалар оқушы деңгейіне сай құрастырылған .

Уақытты ұтымды пайдалана білдім.

Қорытынды бағалау:

Ең жақсы өткен екі нәрсе :

  • Туған күнге арналған тілектер .
  • «Отбасындағы мерекенің бірін сипаттау » тақырыбында сурет салу.

Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалы тигізді.

1.Ойындар «Серпілген доп », «Ыстық орындық » ойындары сәтті өтті.

Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім.

Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы үшін оқушылардың жазған кері байланыстары нәтижесінде өзімнің келесі сабағыма рефлекция жасадым.Ұсыныстарды ескере отырып келесі сабағыма жоспар құруға мүмкіндік болды.

Топтық жұмыс;

1 – топ : Дарындылар.

2 – топ: Ойшылдар .

3-топ: Алғырлар .

4-топ: Білгіштер.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу