Денсаулықты нығайтуға арналған фитнес кешендері. Дене шынықтыру, 11 сынып, сабақ жоспары.
«Бекітемін»
дене шынықтыру кафедра
жетекшісі_________
Қысқа мерзімді жоспары №
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Бөлім 8- фитнес және денсаулық | Мектеп: ХББ НЗМ | ||||||||||||
Сынып/күні |
| ||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Денсаулықты нығайтуға арналған фитнес кешендері | ||||||||||||
Кәсіби даму мақсаты | |||||||||||||
Оқу мақсаттары | 11.3.4.4. Денсаулықты нығайтуға бағытталған дене жүктемелерінің көмегімен өзгелер үшін қауіпсіз сабақтар өткізу | ||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Денсаулықты нығайту үшін күнделікті түрлі фитнес кешендерін қолдану Арқаның, іштің және аяқтың бұлшық еттерінің күшін дамытатын жаттығуларын орындау | ||||||||||||
Бағалау критерийлері | Денсаулықты нығайту үшін фитнес – кешендер қолданылады Арқа, іш және аяқ бұлшық етіне күштік дене жүктемесін орындайды | ||||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар: Өз білімін және түсінігін жалпылау, бағалау және синтездеу дене іс-әрекеті денсаулық жағдайын жақсартуға және жеке әл-ауқатын жақсартуға ықпал етеді тілдік емес пәндер үшін қалыптасады. Фитнес-fitness Кардиотренировка - cardio training Қарқынды жаттығулар-intense exercise | ||||||||||||
Құндылықтарды дарыту
| Жауапкершілікті дамыту, оң болу. Көшбасшылық қасиеттерді дамыту, өзара көмек. 1. Ынтымақтастық. 2. Өзара көмек. | ||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Взаимосвязь с предметами физика (движение, сила, скорость) биология (мышцы спины, живота и ног) | ||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | |||||||||||||
Бастапқы білім | Оқушылар бастапқыдан нені біледі немесе осы сабақ алдында олар нені білуі керек? (негізгі ұғымдар, деректер, формулалар, теориялар) | ||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||
Сабақтың басы (тайм-менеджмент) 15 мин | Активити. Қауіпсіздік ережелерімен таныстыру. Сабақ мақсаттарын және жетістік критейрияларын айтып түсіндіру. Қозғалыстағы жүгіру жаттығуларын толық орындау Оң және сол қырымен жүгіру Тізені алдыға көтеріп жүгіру Аяқты артқа сермеп жүгіру Оң және сол аяқпен бір аяқпен секіру Күш дамыту жаттығулары Жылдамдықты дамытатын жаттығулар Бір орында денені қыздыру жаттығуларын орындау Шеңберге тұрып бастан бастап аяққа дейн толық бой қыздыру жаттығуларын орындау | Спорт алаңы ысқырық. | |||||||||||
Сабақтың ортасы 20 мин
| Денсаулықты нығайтуға арналған Фитнес кешендер Әрбір жаттығу 20 сек максималды жүктеме 10 сек демалыс орындалады. Бастаушы үшін 1-2 көзқарас. 3-5 минут арасындағы демалыс. Т. А. Ә. (К,П,Д,Ф) I. жаттығу Джеки Скуаты Jumping Jack (Джамбинг Джек) – бұл жаттығу, ол бір уақытта қол мен аяқты өсірумен секіру. Jumping Jack ең танымал кардио-жаттығу: ол жиі аэробты және аралық жаттығуларды қамтиды. Бұл мақалада джекпинг джектердің пайдасы, тиімділігі, дұрыс техника ерекшеліктері, сондай-ақ бастаушы және озық шұғылданушылар үшін осы жаттығуды орындау нұсқалары туралы сөз болады JUMPING JACK ОРЫНДАУ ДИСКРИПТЕРІ 1. Бастапқы жағдайы: тік тұрыңыз, аяқтар бірге, қолдар төмен түсіріледі. Тізе сәл бүгілген. 2. Шабытта секіру жасаңыз, еденнен шығып, аяқты иық енінің бір жарым есе деңгейіне қойыңыз. Секірумен бір мезгілде қолды басын көтеріп (мақта жасауға болады), қолыңызды шынтаққа сәл бүгіп ұстаңыз. 3. Дем шығару бастапқы қалыпқа оралып, берілген санды қайталаймыз. Секіру кезінде қол мен аяқтың қозғалысы синхрондалған болуы тиіс. https://www.youtube.com/watch?v=zT4NJC5fzWg II жаттығу-серіппе Жаттығу серіппе-бұл аяқтың тізе бүгілген кері көтеру. Бұл жаттығу сан бұлшық етіне Елеулі жүктеме береді. Жаттығуды үйде орындауға болады, өйткені ол үшін қандай да бір жағдай қажет емес. Мүмкіндігінше гимнастикалық кілемнің болуы,
Сылка на упражнении пружинка https://www.youtube.com/watch?v=6y4cwrieLV0 III жаттығу-бір орында жүгіру 1. Дескрипторлар 2. Омыртқаны жүктемеу үшін арқа мен корпусты тура ұстаңыз. 3. Қолына иілген да локтях және прижаты к торсу, плачи қалдырылуы және босаңсытқан. 4. Жүгіруді имитациялау үшін аяқты кезекпен жылжытыңыз. 5. Сау буындарды сақтау үшін қонып және итеріп маңызды шұлық. 6. Пятки опирать емес. 7. Сабақтың тиімділігін арттыру үшін тізені жоғары көтеріңіз. Сылка на упражнении бег на месте https://lively.ru/beg-na-meste/ IV БЕРПИ жаттығулары Дескрипторлар: тік тұрыңыз, аяқтар иықтың енінде. Тізені бүгіп, қолмен еденге тіреп, терең отырып жасаңыз. Артқа секіріп, планка позициясын алыңыз. Дене түзу сызықты сақтауы тиіс, жамбас пен бел еденге майыспауы тиіс. Алақандар қатаң иық буындарының астында. Шынтақты артқа бүгіп, еденнің кеудесін түртіп, денеңізді түзу сызық болып қалады. Тізені аяққа итеріп, алға секіріңіз. Жамбас еденге параллель, бөкселерді жоғары көтермеңіз. Сылка на упражнении берпи https://www.youtube.com/watch?v=oPxgfLryPkA Y жаттығу РАЗНОЖКА Тікелей тұрыңыз. Оң аяқпен алға үлкен қадам жасаңыз және оң аяғын тізеге бүгіп, ал сол жағын іс жүзінде тік сақтай отырып, тұрақты құлдырау жағдайын алыңыз. Қолдар, егер оларда қосымша жүк болмаса, белде ұстап тұруға болады. Дескрипторлар Еденнен аяқпен шығып, аяқтың қалпын қарама-қарсы жаққа ауыстырыңыз (енді сол аяғы бүгілген, ал оң жағы түзу). Аяқтың орналасуын ауыстыра отырып, мұндай секіруді жалғастырыңыз. Сылка на упражнении разножка https://sportkuznica.com/Exe/Item/1134/ VI жаттығу-ВЕЛОСИПЕД 1. Бастапқы позиция: атлет еденде (немесе гимнастикалық кілемде) орналасқан. Аяқтарды тізеде сәл бүгіңіз (шамамен 45 градус), қолдарды желкеде айқастырыңыз. Белді еденге тығыз қысып, омыртқаға артық осьтік жүктеме тудырмау үшін және жұмыс істеп тұрған бұлшық еттердің концентрациясынан алаңдамау үшін барлық тәсіл бойы үзбейміз. 2. қозғалысы аяқпен, имитируя айналдыру басқышы жүрген кезде велосипедпен. Қозғалыс қатаң тік емес, доға бойынша сәл өту керек, сондықтан қозғалыс амплитудасы көп болады, демек, бұлшықет талшықтарының көп саны (тотығу және баяу) жұмысқа қосылады. Тізе кеудеге қарай қозғалу керек, сонымен бірге біз кеудеге қарай артқы жағын сәл дөңгелетіп, шынтақты тізеге дейін алуға тырысамыз. Біз оң жақ шынтақты сол тізеге дейін, сол жақ шынтақты оң жақ шынтаққа дейін алуға тырысамыз. Сылка на упражнении велосипед https://www.youtube.com/watch?v=9XGKXv3qvTQ VII жаттығу - - сығу (тізеде болады) Дескрипторлар: бастапқы жағдайы: Жатып тіреу (аяғы бірге, денесі тік), қолды шынтақ буынында 90* дейін бүгу, қолды жазу, жатып тіреуді қабылдау. Жаттығу тоқтаусыз орындалады. VII жаттығу- ВЫПРИГИВАНИЯ 1. Аяқты иықтың еніне қойыңыз, арқаны түзетіңіз. Қолыңызды кеуде деңгейінде жақындауға болады. 2. Присед жасалады дем алуда. ... 3. Кезіндегі демалу кідірісі қажет қуатты выпрыгивание жоғары, оттолкнувшись толық ступнями. ... 4. Сіздің табандар толығымен еденге тиіп кейін, қайтадан приседа Сылка на упражнении велосипед https://www.youtube.com/watch?v=mDgH3BLK8YQ Күтілетін нәтиже А оқушысы: нақты қозғалыс, техникалық дұрыс тапсырмаларды орындайды. Оқушы тапсырманы орындаудың ең жоғарғы қарқынын сақтайды: жаттығуларда ұсақ қателіктер жібереді, қол мен аяқтарды толығымен түзетпейді. 10-15 сек кейін қозғалыс баяу орындалады. С оқушы: жаттығуларда өрескел қателіктер жібереді, тапсырманы дұрыс орындамайды, сол және оң жағын шатастыра алады. Қозғалыс қисық, бұлжытпай, баяу, қозғалыс амплитудасы төмен. Шаршау 5-6 жаттығудан кейін басталады. Екінші тәсіл орындалмайды https://www.youtube.com/watch?v=zT4NJC5fzWg
| ||||||||||||
Сабақтың соңы 5 мин | Оқушыларды бағалау критериі бойынша бағалау Активити қалпына келтіру жаттығулар Кері байланыс | Спорт алаңы ысқырық , Секундомер | |||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін. Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез келген кезеңінде қолданыла алады | Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз Жұпттық топтық бағалау Кері байланыс Топтық жұмыс арқылы оқушыларды бағалау | Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары ТҚЕ 1ші бөлім бойынша | |||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
https://www.youtube.com/watch?v=zT4NJC5fzWg
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?