Денсаулық. Дене белсенділік жаттығулары. Дене шынықтыру, 11 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспары №
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 8-бөлім Мектеп: ________________ Денсаулық және фитнес Мұғалімнің аты-жөні: ___________________ Күні: _____ Сыныбы: ______ Қатысқандар саны: __________ Қатыспағандардың саны:______
| |
Сабақ тақырыбы | Денсаулық. Дене белсенділік жаттығулары. |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме) | 11.3.3.3. Жеке жаттығу бағдарламасын жобалап енгізу үшін жаттығудың энергетикалық жүйесін және қарқындылығын қарастыру. |
Сабақ мақсаттары | Оқушылар кардио және күш, дене белсенділік жаттығуларын орындап, ағзаға физикалық әсерін өлшей алады. |
Бағалау критерийлері |
|
Тілдік мақсаттар | Тілдік емес пәндер үшін құрастырылады. Кардио жаттығу – кардиотренировка - cardio training Қарқынды жаттығу - Интенсивные упражнения- intense exercise Фитнес - Фитнес - fitness |
Құндылықтарды дарыту
| Оқушыларды физикалық және психикалық денсаулықты түсінуге және нығайтуға ынталандыру. Кез келген қиындықтарды жеңе отырып, батылдық пен шыдамдылыққа тәрибелеу. |
Пәнаралық байланыстар | Биология (ЖСЖ) Жүрек соғу жиілігін байқау, математика (жүрек соғу жиілігінің графигін сызу). |
АКТ қолдану дағдылары | https://www.youtube.com/watch?v=fB2cWKz0QWQ&feature=youtu.be https://www.youtube.com/watch?v=KhoczyQoBbo https://www.youtube.com/watch?v=J3tRz0pyfys |
Бастапқы білім | Дене жаттығуларының әсерінен ЖСЖ өзгеруі. ЖСЖ бойынша хаттамасы. |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы | 1.Сабақ тақырыбы мен бағалау критерийлерін түсіндіру. 2. Сергіту сәті: «Қарға мен қарлығаш» 3. «Серпілген сауал» әдісі. Оқушыларды шеңберге тұрғызу. Мұғалім допты лақтыру арқылы, оқушылардан нақты жауап ала алады. Мұғалім оқушыларға сұрақ қойады: -Дене белсенділік жаттығуларынның әсерінен, адам ағзасында өзгерістер болады ма? Олар ағзадағы фунционалдық өзгерістерді, қалай өзегерте алатынымызды көрсетеді. 4.Сабақ басталмай тұрып ЖСЖ өлшеп, парақшаға түсіріп жазу. Оқушылар жеке жұмыс жасайды. ЖСЖ бақылау парағы көрсетілген. 5.Жай жүру, жүгіру (5 минут) 6.Арнайы жүгіру жаттығулары:
7.Жалпы дамыту жаттығуын жасату: 1-2. Б.Қ. – аяқ бірге, қолды төменде ұстап тұру. Аяқтың ұшына көтеріле отырып, қолды баяу алға және жоғарыға көтереміз; саусақтарды жұдырыққа қысып, жоғары созамыз. 3. Б.Қ. – аяқ бірге, қолды төменде ұстап тұру. Аяқтың ұшынан табанға түсіп, қолды бүгіп, денеге күшпен тақаймыз, ал жұдырықты иық деңгейінде ұстап, алға қараймыз. 4. Б.Қ. – аяқ бірге, қолды төменде ұстап тұру. Қолымызды жоғары көтеріп, иіліп, жоғарыға қараймыз. 5. Б.Қ. – аяқ бірге, қолды төменде ұстап тұру. Аяқтың ұшын біріктіріп, табанға толығымен отырамыз, алақанды санға қойып, шынтақты жан-жаққа ашамыз. 6. Б.Қ. – аяқ бірге, қолды төменде ұстап тұру. Қолымызды алға көтеріп, оларды шегіне жеткенше дейін жан-жаққа және артқа бұрып түзетілеміз. 7. Б.Қ. – аяқ бірге, қолды санға қою. Екі табанға толығымен шегіне жеткенше отырып, шынтақты жан-жаққа ашамыз. 8. Б.Қ. – аяқты бірге, қолды белде ұстап тұру. Секіріп барып, аяқты кең ашып тұра қаламыз. - Созылу жаттығуларын орындау - Аяқты созу (растяжка)
| Әрбір іс –әрекет үшін үлкен бос кеңістік, конустар. Секундомер. ЖСЖ жазба парағы. Жүрек соғу жиілігін қалай өлшейміз бейне жазбаға сілтеме: https://www.youtube.com/watch?v=fB2cWKz0QWQ&feature=youtu.be Жалып дамыту жаттығулары: https://www.youtube.com/watch?v=J3tRz0pyfys | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы
|
(Тәж,Т,Ф) Оқушыларға дене белсенділік жаттығуларын және кардио және күш жаттығуларын орындайды.Әр аялдамада берілген уақытта жеке жұмыс жасайды. Оқушылар 4 аялдамаға молекула ойын арқылы бөлу. 1.Секіртпемен секіру. 2. Шалқадан жатып кеудені көтеру. 3. Бөренемен жұмыс 4. 2 -3кг ауыр допты лақтыру. №1 АЯЛДАМА «Секіртпен секіру» /30 секунд/ Оқушылар әр қайсысы бір –бір секіртпе алып 30 секунд секіреді. Техника қауіпсіздік ережесін сақтайды. Ара қашықтық екі метрден болу керек. Өзі ұмытпай санап, қанша секіргенін қағаз бетіне жазып түсіреді. Бағдаршам әдісі арқылы бағаланады.
№2 АЯЛДАМА Ауыр доппен жұмыс /2кг қыздар, 3кг ұлдар/ Оқушылар ауыр доппен, тұру арқылы 30 секунд жұмыс жүргізеді. Жұмыс жасағанда қауіпсіздікті қатаң сақтау керек.Осы уақыт аралығында қанша, жасағанын қағаз бетіне түсіреді. Бағдаршам әдісі арқылы, бағалау дескрипторлары бойынша бағаланады.
№3 АЯЛДАМА Бөренемен жұмыс /30 секунд/ Оқушылар бөренемен 30 секунд секіру, арқылы жұмыс жасайды. Қауіпсіздік қатаң сақтайды. Арақашықтық 1 метр болу керек. Осы уақытта қанша жасағанын қағаз бетіне түсіреді. Бағдаршам әдісі арқылы бағаланады.
№4 АЯЛДАМА Шалқадан жатып денені көтеру. /1мин/ Оқушылар мата үстінде 1минут шалқадан жатып денені көтеруді орындайды. Қыздар қолдарын кеуде тұста ұстайды, аяқтары бүгілген күйде жаттығуды жалғастырады. Ұлдар қолдарын баста ұстайды, аяқтары түзу болу керек.Өздері санау арқылы қағаз бетіне түсіреді. Қауіпсіздікті қатаң сақтайды. Бағдаршам бағалау әдісі арқылы бағаланады.
Дескрипторы: Жаттығуды 30 секунд ішінде 60 рет дұрыс орындау. Қозғалысы нақты, дұрыс көрсету. Қалыптастырушы бағалау: Бағдаршам әдісі Бағалау критерийлері: Физикалық белсенділіктің ағзаға әсерін, ЖСЖ арқылы талдауды түсінеді. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы | Сабақ соңында оқушылар шеңберде тұрғызып, доп әр оқушы лақтыру арқылы рефлексиясын тыңдау. | Оқушылар бүгінгі сабақ кезінде бойынша табыс ағашына, стикер жабыстыру арқылы рефлексия жүргізеді. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау жұмыстары: Оқушыларды дене дайындығына байланысты саралау.
| Оқушылар берілген тапсырмалар арқылы «Бағдаршам» әдісі қалыптастырушы бағалау жүзеге асырылды. Мұғалім керібайланыс берді (Тәж, Т, Ф)жүзеге асырылды. Өзара бағалау Жұптық бағалау Мұғалімнің бағалауы ЖСЖ өлшеу, хаттамасын толтырады,оқушылар қорытынды жазады. | Дене шынықтыру сабағында қауіпсіздік ережесін үнемі мұқият сақтау. Мұғалімнің рұқсатынсыз құралдарға тиіспеу. Оқушылар гимнастикалық жаттығуларды дұрыс жасау. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
https://www.youtube.com/watch?v=fB2cWKz0QWQ&feature=youtu.be
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» Грузия қазақстандықтарға білім грантын бөлді
» Қазақстандықтар шетелге қай мезгілде жиірек шығады
» Freedom bank-те керемет акция! 1000 ₸ кэшбек сыйлайды