Тактикалық дағдыларды қолдану. Дене шынықтыру, 11 сынып, сабақ жоспары.


Дене шынықтыру сабағының қысқа мерзімді жоспары №

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

5-бөлім:Шаңғы/ кросс/ коньки дайындығы.

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 11

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:

Тактикалық дағдыларды қолдану

Оқу мақсаты

10.1.3.3. Арнайы спорттық техникаларды орындау кезіндегі дағдылар мен реттілікті салыстыру және талдау

 Сабақ мақсаттары

Шаңғы/коньки/кросс даярлығына бағытталған арнайы қозғалыс әрекеттерінде қиындықтар мен тәуекелдерді анықтау және шаңғыда, конькиде жүрудің дағдысын жетілдіру, жүгіруде төзімділік қасиетін қалыптастыру.

 Бағалау критерийлері

оқушылар:

  • Дене белсенділігі көмегімен денсаулықты нығайтуға бағытталған қауіпсіз сабақтар жиынтығын өткізеді.
  • Жас ерекшеліктерін ескере отырып дене қыздыру және қалпына келтіру жаттығуларын құрады,өткізеді..

Тілдік мақсаттар

 

Білім алушыларға арналған академиялық тілде жазылған тілдік мақсат мысалы, оқушыларға осы бөлімнің пәнді меңгеру мақсаттарына жетуге көмектесу үшін төменде беріліп отыр;

  • дене қыздыру, қалыпқа келтіру техникасы
  • «саты», «шырша» әдістерімен көтерілу
  • биік бағанадағы таудан түсу;

жасанды және табиғи кедергілер.

Құндылықтарды дарыту

 

Дене шынықтырудың пайдасының жалпы түсінігі мен ұғымының қалыптасуында маңызды ойлау операциялары: талдау, салыстыру, қорыту, қабілетіне қарай бағыттау.

 Пәнаралық байланыстар

Қазақ тілі, биология.

 АКТ қолдану дағдылары

АКТ қолдану қарастырылмаған

Бастапқы білім

 

Осы бөлімде шаңғы мен конькиде қозғалудың негізгі әдістерінің дағдыларын, өздігінен жұмыс жасау дағдыларын, жалпы төзімділікті арттыру және маңызды физикалық және моральды-еріктік қасиеттерін меңгеру қарастырылған.

Жоспарлардағы әрекеттер

Б = барлық сынып, ЖЖ = жұптық жұмыс, Тәж = оқушы тәжірибесі, ҚБ = қалыптастырушы бағалау, Т = топтық жұмыс, Ж = жеке жұмыс,К = оқытушы көрсетеді.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

0-15 минут

15-20 мин.

Сәлемдесу. Спорттық киімдеріне назар аудару. Сабақтың мақсаты мен ОМ түсіндіру, өтілу барысымен таныстыру. Қатардағы жаттығулар. Жүрістегі жаттығулар. Жаттығуларды біркелкі, дұрыс орындау. Жүрістегі жаттығулардан жүгірістегі жаттығуларға көшу. Баяу жеңіл жүгіру. Ара қашықтықты сақтау. Қол кеуденің алдында, аяқтың ұшымен жүгіру. Жүгірістегі жаттығулар. Бірте-бірте ақырындап жүріске көшу. Кең тыныс алу. Жүрісте үш лекпен бұрылып үш қатарға тұру. Жалпы дамыту, жетілдіру жаттығулары. Арнайы денсаулықты нығайту, қозғалыс әрекеттерін құруға арналған бұлшық еттерді қыздыру жаттығуларын ұқыптылықпен қайталату. Аяқ, қол буындарына арналған жаттығулар кешенін жүйелі орындау. . Подбор лыж или коньков. (Б, Ж, К, ҚБ) Мұғалім қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқаулық жүргізеді. Оқушы назарын шаңғы немесе конькиді қалай алуды, инвентарь жағдайын күту туралы, сабақ орнына шаңғы мен конькиді әкеліп, киюі қалай жүзеге асатынын, және де сабақ кезіндегі өзін-өзі ұстауын және т.б. ескертіліп, түсіндіріледі. Сонымен бірге, климатқа сәйкес киім таңдау керектігі мен үсу және тоңудан сақтану керектігін түсіндіреді. Аталған әрекеттер бойынша қауіпсіздік техникасын қатаң ескерту.

Кең ойын алаңы. Мұғалім үшін ысқырық, секундомер

http://86.mchs.gov.ru/pressroom/news/item/2438588/

Сабақтың ортасы

20-35 мин.

Шаңғыда(конькиге) тұрып:

- Б.қ. - шаңғыға (конькиге) тұрып, аяқ иық көлемінде қойып, бірорында таяқтарға тіреле шаңғыны ары бері сырғыту.

- Б.қ. - шаңғыға (конькиге) тұрып, аяқ иық көлемінде қойып, таяқтарға тіреле шаңғының басы мен артын кезекпе-кезек көтерулерді аяқтарды сәл бүгіп орындайды

Шаңғы дайындығы:

1.(Б,Ж,ҚБ) «Ауыспалы» «екі адымды» жүріс техникасын жетілдіру үшін арнайы жаттығуларды орындау. Оқушылар алма кезек екі адамды жүріспен шаңғы тебеді. Бұл жүрісті орындау кезінде оқушылар шаңғыда кезекпен сырғанап, қолдарымен жұмыс істейді, қолмен серпіліс аяғына қатысты болады, қол мен аяқтардың қозғалысы қарапайым жүріске барынша жақын болуы керек.

2. Шаңғыда қозғалудың үйренген тәсілдерінің бірімен 2500-3000 м. қашықтықты біркелкі жүгіріп өту.

3. арақашықтығы 50-60 м болатын кесіктерді жылдамдата жүру.

4. «коньки» жүрісі техникасын жетілдіру үшін арнайы жаттығуларды орындау (мұғалімнің/оқушылардың қалауы бойынша).

Бір мезгілде екі адымды жүріс, коньки әдісімен жүру

Әр тапсырманы орындап болған соң қозғалыс әрекеттерін жақсарту үшін оқушылар жұпта өзінің жіне өзгенің біліктілігін талқылау

Конькилік дайындық: (П, И, Ф)

Оқушылар жаттығуларды орындайды,

алдымен оң аяқпен итеріп, оң аяқпен, содан кейін оң аяқпен итеріп, сол аяқпен сырғиды. Қолдар жігерлі қозғалады. Бұрылыспен және аттап конькимен сырғанау. Тежеу.

(К, Г, И, Ф)оқушылар топқа бөлінеді және конькимен дайындық жаттығуларын орындайды:

1.Еркін жүгіру: толық тоқтағанға дейін параллель қойылған конькимен сырғанау.

2.Еркін жүгіру: отырып тұрған күйінде параллель қойылған конькимен сырғанау.

3.Еркін жүгіру: толық тоқтағанға дейін оң конькимен сырғанау.

4.Еркін жүгіру: толық тоқтағанға дейін сол конькимен сырғанау.

5.Сырғу оң коньке орындай отырып отталкивание сол аяқпен.

6.Оң аяқпен итеріп, сол конькиде сырғанау.

7.Еркін жүгіру: екі конькимен сырғанау кезекпен түсу және аяқты бір жаққа қарай өсіру.

8.Еркін жүгіру: зигзаг тәрізді қозғалысты орындай отырып, екі конькимен сырғанау.

9. Оқылған тәсілмен конькимен сырғанау,

дистанциядан өткеннен кейін оқушылар конькимен сырғанау техникасын талқылайды және қателерді түзетеді.

Әр түрлі тәсілмен конькимен сырғанау.

Конькимен қуып жетудегі ойын.

Өз қалауы бойынша хоккей оқу ойыны.

Конькимен эстафеталық жүгіру. Сынып шұғылданушылардың санына байланысты бірнеше командаға бөлінеді. Оқушылар шартты орынға дейін жүгіреді. Қашықтықты жылдам жеңіп алған команда жеңеді.

Эстафеталық жүгіруді бағдарламалық материалды меңгеруіне қарай алға, артқа сырғу, кедергілерден секіру жолымен күрделендіруге болады.

(И, Г, Д) "Слалом" (эстафеталық жүгірудің бір түрі). Команданың әрбір қатысушысы жалаушаларды оң және сол жағынан кезекпен айналып өтуі тиіс. Бұл жалаушалар әрбір команда алдында қойылады. Алға, артқа, қадамдарды кезектестіру орынды.

Оқушыларға "жартылай флуг", "соқалар", конькиді бір табанды қалыпта қырынан пайдалана отырып, конькилік дайындық кешенін ойлап табуды ұсыну. Нәтижелі жұмысты қамтамасыз ету үшін оқушыларды жұптарға немесе шағын топтарға бөлу ұсынылады. Жұмыстың мұндай нұсқасы оқушыларға басқаларды оқытуда, қателіктермен жұмыс жасауда тәжірибе алмасуға, сондай-ақ орындалған жұмысты бағалау мен өзара бағалауға мүмкіндік береді. Сондай-ақ, жылдамдыққа жүгіруді ұсынуға болады. Күрделенген тапсырма: қашықтықтың бірінші жартысы — Алға сырғу, екіншісі — артқа сырғу.

"Алға арқамен" сырғанау сияқты техникалық элементтерді өзара бағалау.

Сұраңыз: бағдарламалық материалды зерделеуде жаңа тактика мен стратегияны құру арқылы қалай жасай аласыз?

Әр жаттығу үшін үлкен бос кеңістік.

Мұғалім ысқырығы

Қажетті құрал-жабдықтар:

Шаңғы,коньки уақыт өлшеуіш.

Шаңғымен орындалатын жаттығуларға сілтеме:

http://sportlib.su/Annuals/Skiing/1985N2/p11-17.htm

https://www.youtube.com/watch?v=v_uA7e3Rbx0&nohtml5=False

Сабақтың соңы 35-40 минут

Кері байланыс. Сабақ соңында оқушылармен рефлексия жүргізіледі: Арнайы техникалық әдіс-тәсілдер орындау барысында бірлескен және жеке жұмыс кезінде жіберілген қателерге және жетістіктерге назар аудару, кері байланыс беру. Оқушылар таңдаған белгілі қозғалыс әрекеттерін қолдап, оңтайлы дағдыларды іске асыруға әдістемелік нұсқаулық беру.

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы.

Шаңғы даярлығына бағытталған қозғалыс әрекетін орындау кезінде қиындықтар мен тәуекелдерді анықтау және меңгеру. Бірлескен жұмыста шаңғы/кросс/коньки даярлығы бойынша арнайы жаттығуларды жалпылау. Дағдылары жақсы қалыптасқан білім алушыларды көмек ретінде төмендеу балаларға қосып бірлесе үйрену, қозғалыс үйлесімділігіне көңіл бөлу. Тапсырмалар нұсқаларының орындалу деңгейін күрделендіру. Шаңғы даярлығы барысында күшті дұрыс ұтымды жұмсауына, дұрыс тыныс алуына баса назар аудару..

Білім алушылар өз бетінше денені қыздыру және қалпына келтіру жаттығуларымен белсенді жұмыс істеуі. Өз бетінше жаттығулар жиынтығын орындау, өзіне тән ыңғайлы тәсілдерін байқатып көру. Қозғалыс әрекеттерінің белсенділігі. Қозғалыс әрекетін орындау барысында бейресми қалыптастырушы бағалауларды жүргізу. Өзін-өзі бағалау, басқа орындаушылардың қозғалыс сапасына баға беру.

Сабақ барысында техника қауіпсіздік ережелерін ұстану, сақтау. Шаңғы даярлығы кезінде тәуекелдер мен қиындықтарды анықтап, меңгеру.

Спорттық құралдардың дұрыс орналасуына аса кең көлемде көңіл бөлу. Дене қуатын үнемдеу шарттары.

Дұрыс тыныс алу. Демді ретке келтіру тәсілдерін пайдалану.

Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталдыл ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Сабақ мақсаты негізгі бөлімдегі тапсырмалар сатылы қарапайымнан күрделену деңгейлеріне байланысты қойылған. Оқу мақсатының мағынасын оқушылар сабақ барысында техникалық қозғалыс әрекетін орындау арқылы анықтады. Қозғалыс әрекетін қайталау, қателерді түзету арқылы қол жеткізді. Әр тапсырмаға бөлінген уақыт жеткілікті болды. Әр түрлі деңгейдегі тапсырмалардың орындалуын бақылау, саралау. Қозғалыс үйлесімділігін, күшті дұрыс жұмсауын, дұрыс тыныс алуын назарда ұстау.Жоспарланған іс-әрекеттер кезеңдері бойынша толығымен меңгерілді. Жекелеген білім алушыларға дағдысын қалыптастыруға, дағдылануға тапсырмалар берілді, әр түрлі деңгейдегі қимыл-қозғалыстар қарастырылды.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1: Бірлескен және жеке жұмыстағы техникалық тапсырмалардың, шартына, мағынасына, сапасына көңіл бөлу. Топтың деңгейін, белсенділігін анықтау.

2: Денені қыздыру және қалпына келтіру жаттығуларының кешенінің сақталуы. Өзін-өзі бағалау. Жаттығулардағы белсенділік.

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1: Саралап тапсырмалар беру. Түрлі деңгейдегі тапсырмалар. Қозғалыстың айырмашылығы.

2: Арнайы дайындық жаттығулары ықпал ететін факторларды ұстану. Тапсырманың мағынасын ашу. Танымдылығын дамыту. (Когнитив)

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? Сыныптың белсенділігі, бірлескен және жеке жұмыстарда әр түрлі деңгейдегі тапсырмалар беру, ұсыну әдістерін қарастыру. Денені қыздыру және қалпына келтіру компоненттеріне және техникалық әдіс дағдыларына байланысты сұрақтар қою. Қимыл-қозғалыстарды бірнеше рет қайталап көрсетуге мүмкіндік беру.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу