Қазақ ұлттық ойындардын жарыс ұйымдастыру және өткізу. Дене шынықтыру, 11 сынып, сабақ жоспары. 4 сабақ.


Қысқа мерзімді жоспар №4

Ұзақ мерзімді жоспар: 4-бөлім – Қазақстандық ұлттық ойынындағы шығармашылық қабілеттілік

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты жөні:

Сынып:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:

Қазақ ұлттық ойындардын жарыс ұйымдастыру және өткізу

Оқыту мақсаттары: (оқу бағдарламасына сілтеме)

11.2.5.5. Өзінің және өзгенің шығармашылық қабілетін біріктіру нәтижелерін бағалау

 Сабақ мақсаттары:

Ұлттық ойындар бойынша жарыс ұйымдастыру және өткізу.

 Бағалау критерийлері

ұлттық ойындарға оқушылар белсене қатысады

ойынға төрешілік жасай алады

әділ ойын жүргізуді ұйымдастырады

Тілдік мақсаттар:

 

Оқушылар мыналарды орындай алады:

Қазақ ұлттық ойындарында өзіңіздің қозғалыс дағдыларыңызды және стратегиялық ойлауыңызды талдаңыз,бағалаңыз.

Тақырыптық терминология және терминология:

  • Ұлттық ойындар: асық ату, жаяу тартыс, тұмақ ұру,шілік ойыны,ләңгі,жеті тас,өрмекші шіп ,жамбы ату,ақ сүйек, резеңке секірме ойыны, қоржын, теңге ілу,орамал тастау,топ басшыларының «Қораз»ойыны
  • Алаңдағы тоғызқұмалақ
  • Бес тас
  • Сақина салу
  • Жаяу көкпар
  • Асық ойыны

Талқылауға арналған сұрақтар:

• Осы ойында артықшылық алу үшін қандай стратегияларды қолдануға болады?

• Ойын әлеуметтік дағдыларды қалай дамыта алады?

• Ойынды қалай қиындата аламын, қалай өзгертуге болады?

  • Топпен бірге жұмыс істеуге қалай көмектесе аласыз?

 Құндылықтар:

 

Оқушылардың бір-біріне деген сыйластықтарын арттыру, ойын барысында әділ болуға баулу. Топпен, жұппен жұмыс барысында оқушыларға ынтымақтастық, достық, адамгершілік қасиеттерін дарыту.Академиялық әділдік, басқа адамдардың идеялары мен ойларын құрметтеу.

 Пәнаралық байланыс:

Тарих,биология

ИКТ пайдалану дағдылары:

Интербелсенді тақта арқылы ұлттық ойын бөлімі туралы теориялық мағлұмат беру.

 Алдыңғы білім:

 

Оқушыларда алдағы сыныптарды және сабақтан тыс уақыттарда қазақтың ұлттық ойындары, шеберлік пен стратегиялық түсінік туралы білімдерді меңгерген.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Дайындық бөлімі

2-3мин

Оқушылар жоғары нәтижеге жеткен сайын, тек денесін ғана дамытып қоймай, сонымен қатар адамгершілік, өнегелілік, эстетикалық , ақыл-ой, еңбек, отан сүйгіштік тәрбиелерін де алады.

Оқушылармен сәлемдесу, бүгінгі сабақтың тақырыбымен және жетістік өлшемімен таныстыру.

Сабақ барысында дене жаттығуларын орындау кезіндегі қауіпсіздік ережелерімен таныстыру.

«Жылдам орныңды тап немесе алфавит ретімен саптал» ойыны арқылы оқушылар арасында өзара ынтымақтастық ортаны қалыптастыру.

Дене қыздырыну жаттығуларын өткізу оқушы ағзасын келесі жүктемеге дайындау.

Жалпы дамыту жаттығуларын жасау.

Негізгі бөлім

30-35мин

Ұлттық ашық ойындар:

«Жаяу көкпар»

Бұл ойын кең жазық аланда ойналады.Ойын өтетін жердің ұзындығы 50-60 метр,көлденеңі 25-30 метрден кем болмайды.Жазық алаңның бір шетіне шағын дөңгелек шеңбер сызылады да ішіне құм түйілген ақ шүперек қойылады.Алаңның екінші шетіне сондай сызық сызылып оны көмбе деп белгілейді.Ортадан сызық сызылады.Ойынға қатысушылар екі топқа бөлініп ортадағы сызыққа сан құрып тұрады.Ойынды жүргізу үшін екі топқа ортақ бір басқарушы тағайындалады. Орамал жатқан және көмбе етіп белгіленген жерде екі ойыншы бақылаушы болып тұрады.Берілген белгі бойынша ойын басталады.Әр топтың ойыншысы қүм түйілген шүперекке бұрын жетіп,оны көмбеге жеткізуге тырысады.Топтың қалған ойыншылары оған көмекке келеді.Ал қарсы топ,одан шүперекті алып,өздері апаруға тырысады.Ойынға қатысушылар айла-амал қолданып,алаңның ішінде қашып жүріп,өз тобының көмбеге бұрын әкелуін қарастырады.Бірақ белгіленген жерден шығуға болмайды.

Дискриптор:

  • Жаяу көкпар ойынын ойнайды
  • Ойынның шартын орындайды
  • Ойынның тиімді жолдарын топта талқылайды
  • Өзі алған ақпаратты басқаларға жеткізеді

«Тартусу».

Ойын соғыс арқан тәрізді. Байқау екі команда мүшелері арасында өткізіледі. Әр қатысушы таяқтың шетіне шығады және оны өз жолымен дірілдейді. Барлық команда қатысады. Варианттары: «жұп жұптау» (кім күшті). Бір-біріне қарсыласқан ойыншылар орта сызыққа жақындап, оң қолдарын ұстап тұруы керек (жақсырақ олардың білектері), сол жағынан артқы жағына қойыңыз. Сигналдарда ойыншылар өздерінің қарсыластарын өз бағытына қарай тартып, оларды сызыққа сүйреуге тырысады. Ойын барлық ойыншылар бір бағытта немесе басқа жолмен созылғанда аяқталады. Тек сигналға сүйреуге болады. Бір қолмен біріктіруге болады (келісім бойынша екі қолмен). Ойыншы қарсыласын артта тұрған сызыққа сүйретуі керек. Ойын биліктің дамуына ықпал етеді.

Ойындардың тұсаукесері. Өзара бағалайтын топтар, оқушылар өздері қалаған екі ұпайларды және кейінгі жетілдіруді қалайды.

Сұраңыз: Сенің әріптесің ұсынған кері байланыс пайдалы болды ма? Сендер жұпта жақсы жұмыс істедіңдер ме? Сендер бұл тапсырмада команда және жеке ойыншы ретінде қандай шешімдер қабылдадыңдар? Сендердің жеке тактикалық әрекеттерің командаға қалай көмектесті?

Презентация және бейне материалдар

Бағалау парағы

Бақылау парағы

Қорытынды бөлім

1-2мин

Кері байланыс.бүгінгі сабақты қортындылау.

-нені білдім

-нені үйрендім.

-нені толық түсінбедім.

Үйге тапсырма:

Ұлттық ойынды келесі сабаққа дайындау

Саралау – Сіз қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?

-

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік ережесін сақтау

Оқушылардың жетістіктерін айтуды көздейді, кемшіліктерді жеке айтуға тырысады.

Сіз қабілеті жоғары оқушылардың алдына қандай мақсаттар қоюды жоспарлайсыз?

Қабілеті жоғары оқушыларға жарыс ұйымдастыруда бас төрешілік жасау және бақылау жүргізуді тапсыру.

Қабілеті төмен оқушыларға байқауды ұйымдастыруға және өткізуге қатысады, олар төреші бола алады, ойлау әрекеттеріне қатыса алады.

Оқушылардың қызметін бақылау.

Оқушылардан сауалнама алу. Өзара топтық бағалау, бас бармақ арқылы бағалау. Бақылау әдісі, мұғалімнің бағалауы.

Бағалау парағы арқылы материалды игергенін тексеру.

Ойын барысында ережемен таныстырады, оқушыларды сырттай әрқашан бақылап отырады. Ойын

кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтау.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары дұрыс қойылған ба? оқушылар нені үйренді? Оқыту/оқу, Сәтті; Сәтсіз; Болашаққа жоспар.Сабақ мақсаты сабақ тақырыбына, оқушылардың жас ерекшелігіне, қимыл қозғалысқа деген қажеттіліктеріне сай қойылған.

Жалпы бағалау

Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (сабақ беру, сондай ақ оқыту туралы ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал етуші еді (сабақ беру, сондай ақ оқыту туралы ойланыңыз)?

1:

2:

Мен сабақ барысында класс немесе жеке оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені айқындадым, келесі сабақтарда неге назар аудару керек?

Бағалау парақшасы

Бағалау өлшемдері

Дескриптор

1

-ұлттық ойындарға оқушылар белсене қатысады

-ұлттық ойындар ережесін біледі.

2

-ойынға төрешілік жасай алады.

-ойында төрешілік жасау дағдыларын көрсете алады.

3

-әділ ойын жүргізуді ұйымдастырады.

-Ұлттық ойын жарысын ұйымдастырады және өткізеді.

Бағалау парақшасы

Аты-жөні

ұлттық ойындар ережесін біледі.

ойында төрешілік жасау дағдыларын көрсете алады

ұлттық ойын жарысын ұйымдастырады және өткізеді.

1

2

3

4

5



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу