Қазақтың ұлттық ойындары, ойындағы стратегия және тактика. Дене шынықтыру, 11 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Бөлім 4 Қазақтың ұлттық ойындары

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 11 Сынып

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы Қазақтың ұлттық ойындары, ойындағы стратегия және тактика

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

11.2.1.1. Қозғалысқа байланысты өзгермелі жағдайларда балама идеяларды құру.

 Сабақ мақсаттары

Әр-түрлі жағдайларда қыймыл қозғалысты айқындайтын балама идеялар құрастыру және қиыстыру.

Қазақтың ұлттық ойындарының жиынтығын ұғыну.

 Бағалау критерийлері

- Оқушылар Қазақтың ұлттық ойындары және командалық жұмыс қызметін ұйымдастыру және қыймыл-қозғалыстарын салыстыру кезінде балама идеялар ойлап таба алатындықтарын көрсетеді.

- Оқушылар әртүрлі жағдайларда спорттық қызметтегі міндет және рөлді зерттеу дағдыларын қолдану тәсілдеріне арналған кешенді ұсына алады

 Тілдік мақсаттар

 

  •  Ұлттық ойындар, асық, көлбеу тақтайлар, құрсау, пластмасса доптар, қоржын
  •  Орамал
  •  Орамал тастау
  •  Теңге алу
  •  Түйілген орамал
  •  Көкпар
  •  Қауіпсіздік

Арақашықтық, жылдамдық

 Құндылықтарды дарыту

Осы бөлімде оқушылар ілгерінді ұлттық ойындар дағдыларын біріккен және бәсекелі жаттығулар арқылы дамытады.

Сабақ кезінде бір-біріне деген әділдік, жауапкершілігін арттыру.

 Пәнаралық байланыстар

Сабақты қазақстан тарихы және география пәнімен байланыстыру

 АКТ қолдану дағдылары

Ойындағы стратегия және тактика құру және келтіру техникалық әдіс тәсілдерін интернеттен көрсету

Бастапқы білім

Оқушылар ұлттық оыйндар шарасында тактикалар мен стратегияларды меңгереді, сонымен қатар ереже, тактика, стратегияларға зерттеу жүргізеді. Оқушыларға сонымен бірге таңдау беріледі, түрлі рөлдерге кіретін сыныптағы ойындар: ойыншы, бапкер, төреші. Оқушылар адал ойынның үлгілерін және бірлесіп жұмыс орындау қабілеттерін бағалайды және сараптайды.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

7-10

Оқушыларды қатарға тұрғызу сәлемдесу, рапорт қабылдау, сабақ мақсаттарымен таныстыру. Бір орында оңға,солға, кері бұрылу алаң шетімен қолды жоғары көтеріп, аяқ ұшымен және қолды белге қойып өкшемен жүру, жүруден жүгіріске өтіп алаң шетімен жүгіру. Жүгіруден жүріске өтіп, жалпы дамыту жаттығуларын жасау.

Әр жаттығу үшін үлкен, таза кеңістік. Мұғалім үшін ысқырық.

Сабақтың ортасы

10-20

(Т, Тәж, Ф) Көрсетілген материалдарға байланысты оқушылар ұлттық ойындар туралы әңгімелесуде (фото-видео және басқа материалдар).

(Б, Т, Ф) Ойын «Соқыртеке» Жүргізуші қатысушылардың біреуіне түйін қылып байланған орамалды береді. Қатысушылар жүргізуші жанына шеңбер құрып тұрады. Жүргізуші командасымен «бір, екі, үш!» дегенде барлығы жан жаққа қашып кетеді. Жүргізуші қолында орамалы бар қатысушыны қуып жетуі керек, иығына қолын тигізіп, орамалды алу керек. Ойыншы қолындағы орамалды қасындағы досына, ол одан әрі қарай беруге болады. Егер жүргізуші қолында орамалы бар ойыншыны қуып жетсе, ол оның тілегін орындауы керек: ән айту, өлең оқып беру және т.б. Осыдан кейін о ладам жүргізуші болады.

(Т, Тәж,Ф) Ойын «Аударыспақ» Кішкене топтарда оқушылар ойынға қатысу үшін ат үстінде жүруге керекті басты техникалыр мен қабілеттерді қарастырады, содан кейін оқушылар ең тиімді амал-тәсілдер зерттей бастайды «аттан түсіріп алу» (қауіпсіздік жағдайын ескере отырып).

(Б, Т, Ф) Тымақты құлату  - 2 метрден аспайтын сырықты жерге қадайды және оның ең төбесіне тымақ кигізіледі. Ойын қатысушысына тымақ тұрған жерді көрсетеді, сосын көзін қатты байлап қолына қамшы ұстатады. Осыдан кейін шабарманды бір орында айналдырады және қолына қамшы беріп келесіні айтады: «Ал енді бар, тымақты құлат». Егер ойыншы тымақты үш мүмкіндік ішінде де түсіре алмаған жағдайда, ол жүргізуші рұқсатымен жарысқа қайтып қатыса алатындай ән айтып немесе суырып салма өлең айтуы керек.

(Б, Т,Ф) Оқушылар ойын өткізу шарттарының өзгеруіне байланысты тапсырмалар орындайды. Сосын топтар арқылы көрсетілген ойын варианттарымен барлығы бірге ойнайды. Ойын жағдайларының өзгеруінде ойыншылардың әрекеттерін талқылайды.

https://massaget.kz/mangilik_el/tup_tamyir/43388

Әр жаттығу үшін кең, таза кеңістік.

https://www.youtube.com/watch?v=jqLu12W7BLg (2.10 мин).

Қазақ ұлттық ойындарын үйрену сілтемелері

http://igrushka.kz/vip83/kazigr1.php

https://www.google.kz/search?q=Казахские+национальные+игры

http://kitaphana.kz/

http://articlekz.com/article/5852

http://igrushka.kz/vip83/kazigr1.php

https://www.google.kz/search?q=Казахские+национальные+игры

http://kitaphana.kz/

http://articlekz.com/article/5852

Сабақтың соңы

8-10

Жабдықты топпен ақырын орнына қою және басқа топтар бұны аяқтамағанша, орын тауып, тұру. Оқушылар қолды жоғары созып алға қарай жылжый жұреді. Тыныс алу жүйесін қалпына келтіру жаттығуларын орындау үйге тапсырма беру қорытындылау.

Кері байланыс. Рефлексия. «Бүгінгі сабақ ұнады ма?» парақшасын толтыру.

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

  • Композициялық тапсырмалар кезінде нәтижесі, тапсырмасы мен жабдығы бойынша айырмашылық.
  • Өз қимылдар сөз қорын тереңдету үшін реттіліктерін құрғанда қабілетті оқушыларға қиындау сұрақтар қойыңыз.
  • Сәл әлсіз оқушыларға көмектесу үшін композициялық тапсырмаларды және де топ мүшелері санын азайту немесе жеңілдету.
  • Байқау, тыңдау, сұрақ қою.
  • Оқушылар қозғалғанда қажет болғанда тоқтап, қауіпсіздік туралы біліп, тапсырмаға қатыса ма?
  • Оқушылар алаңда ара қашықтықты және динамикалық өзгерістерді біле ме?

Топтық композиция мен талқылау сапасы.

  • Денсаулық пен дене, қауіпсіздік, салмақ/ағын динамикасы

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Сабақ бойынша рефлексия

1.Оқушылардың барлығы оқу мақсатына жетіме ?

2.Сабақ кезеңдері уақытқа сай жүрдіме?

3.Сабақ жоспарында қандай ауытқулар болды?

4. Сабақта дефференцация болдыма?

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

Бағалау парағы

Бағалау критерийлері

Дескриптор

1.

Соқыртеке ойының кауіпсіздік ережесін біледі, түсінеді

Сұрақ-жауапқа барлығы қатысты.

2.

Ұлттық ойын «Аударыспақ» ойынының ережесін біледі

Ойын ережесін біледі, түсіндіріп бере алады.

3.

Ойын кезінде ережені қолданады

Ойын ережесін көрсете алады

Аты жөні:

Ұлттық ойын түрлерін біледі, бақылайды талдайды.

Диалог,ой, пікір

Ойынға қатысты

1

2

3



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстандықтар шетелге қай мезгілде жиірек шығады
» Freedom bank-те керемет акция! 1000 ₸ кэшбек сыйлайды
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
Пікір жазу