Топтық динамиканы және көшбасшылықты түсіну. Дене шынықтыру, 11 сынып, сабақ жоспары.
Дене шынықтыру пәні бойынша қысқа мерзімді сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 2 тарау - Эмпирикалық оқу арқылы көшбасшылық қасиеті. | Мектеп: ____________________________ | ||||||||||||||
Күні: ________________ | Мұғалімнің аты-жөні:_______________________ | ||||||||||||||
Сынып: ___ | Қатысқандар саны: _________________________ Қатыспағандар саны:________________________ | ||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Топтық динамиканы және көшбасшылықты түсіну. | ||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 11.1.1.1. Өзінің және өзгелердің спорттық арнайы қимыл қозғалыс дағдыларының дәлдігін, бақылауды және икемділігін кен ауқымда жоғары дәрежеде көрсету және бақылау. | ||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | - дәл және техникалық дұрыс орындалатын допты жұппен және топтармен қабылдауға үйрету; - топтарда комбинациялық допты беру және қабылдау тәсілдерін үйрету; - өз жаттығуларын орындауды және басқа оқушыларды орындауды талқылауды үйрету. | ||||||||||||||
Бағалау критерийлері | - жаттығуларды орындау кезінде қауіпсіздік ережесын сақтайды; - жұптар мен топтарда допты беру және қабылдауды техникалық әрекетін дұрыс жасайды; - басқа оқушылардың және өзінің орындалуын салыстырады және талқылайды. | ||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Пән лексикасы және терминология: Спорт ойындарының жеке және командалық қозғалыс дағдыларын дамытуға көмектесетіндігі туралы өзінің түсінігін талдап, көрсете алады, Мыналарды қамтиды:
| ||||||||||||||
Құндылықтарды баулу | Белсенді азаматтық ұстанымы, бір бірін сыйлау. | ||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Дене және денсаулық ғылымдарымен байланыс, қауіпсіздік, салмақ/ағым динамикасы. Информатика (интернеттен ақпарат іздеу), математика (кеңістік, бағыт және бұрыш), биология (ағзадағы биохимиялық өзгерістер), физика (жылдамдық, салмақ, энергия), психология (шағын топтарда жұмыс жасау) пәндерімен байланыс. | ||||||||||||||
Кілттік дағдылары дамыту | Жұптық және топтық жұмыстар арқылы коммуникативтык дағдыларды дамыту. | ||||||||||||||
Алдын ала білімі | Оқушылар алдағы сыныптардағы дене тәрбиесі сабағында алынған, сондай-ақ мектептен тыс қызметте игерген спорт ойындарындағы техниканың, тәсілдер мен стратегияның білімдері мен дағдыларын меңгереді. | ||||||||||||||
Сабақтың барысы | |||||||||||||||
Жоспарланған сабақ кезеңі | Сабақта жоспарланған қызмет | Құралдар | |||||||||||||
Сабақтың басы 10 минут | Мұғалім оқушыларды қарсы алады. Одан әрі мұғалім сабақ тақырыбын және оқыту мақсатын айтады. Тақырыбы: " Топтық динамиканы және көшбасшылықты түсіну". Мұғалім оқушыларға бағалау критерийлерін қалыптастыруды ұсынады. Мұғалім спорт ойындары бойынша сабақ кезінде (оқушылардың денсаулығы мен қауіпсіздігі) ҚТ әңгімелейді. (Б,С) Мұғалім ағзаны алдағы физикалық жүктемеге (ОРУ орнында) дайындау үшін жаттығуды өткізеді. (Ж,Ж) Әрі қарай баскетбол доптарымен жүгіру жаттығулар(доп сезіміне жұмыс істеу, жаттығу) өткізіледі. Мұғалім әр оқушыға кері байланыс береді. | Әрбір қызмет түрі үшін үлкен бос кеңістік | |||||||||||||
Сабақтың ортасы 25 минут 5 минут 5 минут 5 минут 10 минут | Мұғалім спорт ойындары бойынша сабақ кезінде ҚЕ (оқушылардың денсаулығы мен қауіпсіздігі) айтады. (С,Т,ҚБ) Орталық арқылы беру (13сур.). Үш ойыншы алдыңғы сызықтың артында орналасқан: орталық, оң және сол дәліздерде. Доп - орташа ойыншы. Доп орталық дәліздегі ойыншы арқылы қапталдан қапталға беріледі. Оң және сол дәліздегі ойыншылар түзу сызықтарда қозғалады. Қақпаға ауысқаннан кейін орталықтағы ойыншы допты кері алу үшін допқа қарай бұрылады.
«Сегіздік» тапсырмасы (14-сурет). Оқушылар алдыңғы жаттығулардағыдай тұрады. Қақпаға өткеннен кейін ойыншы доптың артына жүгіріп барып, допты алған адамға қарай жүреді. Қалған ойыншылар дәл осылай қозғалады. «Тар сегіздік» тапсырмасы (14-сурет). Ойыншылар алдыңғы сызықтың артында, қол ұзындығы бойынша орналасқан. Үштікті жылжыту принципі алдыңғы жаттығулардағыдай, бірақ бір-біріне жақын. Ауыстыру қолма қол беріледі.
Неғұрлым қабілетті оқушылар тапсырманы бір-бірінен едәуір қашықтықта және жылдам қарқынмен орындайды. Мұғалім оқушылардың жұмысын бақылайды және әр жұпқа кері байланыс береді. (С,ЖЖ,ҚБ)Екіге қарсы үшеуі сілтемесіз. Үздіксіз Команда үштікке бөлінеді, олар екі алдыңғы сызықтың арасына біркелкі бөлінеді. 1, 2 және 3 шабуылдаушылар үш дәлізде редукторлардың арқасында шабуылды дамытады. Қарама-қарсы топтағы 4 және 5-тегі екі ойыншы жұп қорғаушыларды құрады. Екінші үштіктен үшінші ойыншы 6 алдыңғы сызықтың артында орналасқан. Допты соққанда немесе ұсталғаннан кейін, 6-шы серіктес, алдыңғы сызықтың артында, қорғаушыларға қосылып, қарама-қарсы шеңбердегі үш дәлізде шабуыл жасайды. Қарама-қарсы жақта келесі үштіктен 7 және 8 ойыншылардан қорғаушылар жұбы құрылады. Егер үшінші қорғаушы 6 сызықтың артында тұрса, «соққылар» алаңның ортасында орналасқан және допты алаңның ортасынан аяғына тигізіп, допты өткізгеннен кейін қосылуға рұқсат етілсе, онда жаттығу күрделене түседі және шабуылдаушылардың екеуі үшеуіне уақыты қысқарады.
| Әрбір қызмет түрі үшін үлкен бос кеңістік. Мұғалімге ысқырық, уақыт өлшеуіш, фишкалар, баскетбол. Баскетболдан оқыту видеосы: https://www.youtube.com/watch?v=-o-ssUwTTFQ&t=3040s Баскетболдан оқыту видеосы: | |||||||||||||
5 минут | Сабақ соңында оқушылар рефлексия өткізеді: -не білдім, нені үйрендім? -не түсініксіз болды? -немен жұмыс жасау қажет? | ||||||||||||||
Дифференциалды оқыту: - көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? -кабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? | Бағалау: – оқушылардың берілген материалды меңгеру деңгейін қалай тексересіз? | Пәнаралық байланыс: - денсаулық және қауіпсіздік ережелері. - АКТ. - құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент) | |||||||||||||
Тапсырмаларды орындау барысында оқушыларға кеңес беру арқылы қолдау көрсетуді жоспарлап отырмын. Қабілеті жоғары оқушыларға тапсырмаларды екі реттен қайталауға ұсынамын. | Материалды меңгеруді бағалау формативті бағалау арқылы барлық сабақ бойы жүзеге асарамын. Сабақ барысында келесі сөздерді қолданамын: «Жақсы!», «Өте жақсы!», «Тамаша!». Бағалау үшін «Басмармақ» әдісін қолданамын, мысалы: басмармақ жоғары-«жоғары», басбармақ сол жаққа қырымен-«орташа», ал басбармақ төмен көрсетілген-«төмен» деңгейлерді білдіреді. | Коллаборативті орта құру, оқушылардың жас ерешеліктерін ескере отырып тапсырмалар құрастыру, қызмет түрін ауыстыру, кеңес беру. | |||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия
| |||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Белгілер:
С = барлық сынып Т = топтық жұмыс ЖЖ = жұптық жұмыс Ж = жеке жұмыс
Тәж = тәжірибе К = көрсету ҚБ = қалыптастырушы бағалау
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?