Топтық динамиканы және көшбасшылықты түсіну. Дене шынықтыру, 11 сынып, сабақ жоспары.
Дене шынықтыру сабағына арналған сабақ жоспары.
Бөлім | Мектеп: | ||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||
Сынып: 11 | Қатысушылардың саны: | Қатыспағандардың саны: | |||||
Сабақтың тақарыбы | Топтық динамиканы және көшбасшылықты түсіну | ||||||
Осы сабақ арқылы іске асатын оқыту мақсаттары. | 11.1.1.1. Өзінің және өзгелердің спорттық арнайы қимыл-қозғалыс дағдыларының дәлдігін, бақылауды және икемділігін кең ауқымда жоғары дәрежеде көрсету және бағалау | ||||||
Сабақ мақсаты: | 1. Волейбол дағдыларын жетілдіру. 2. Топтық, командалық іс – әрекетті дамыту. | ||||||
Бағалау критерилері | 1. Барлық оқушылар волейболда доп берудің дұрыс орындалу техникасын біледі. 2. Оқушылардың көп бөлігі волейболда доп берудің дұрыс орындалу техникасын біледі. 3. Оқушылардың аз бөлігі волейболда доп берудің дұрыс орындалуын жетілдіре алады және талдайды. | ||||||
Тілдік мақсаттары: | Мыналарды қамтиды:
Коммуникация, ұйымдастыру | ||||||
Құндылықтыр | Сaбaқ баpысында әдiлдiк, жaуaпкepшiлiгiн apттыpу. Қауiпсiздiк epeжeгe байланысты үлкeн жауапкepшiлiкпeн қаpау. | ||||||
Пән аралық байланыстар | |||||||
Ұсынылатын алдын ала білімдер | Оқушылар алдыңғы сыныптардағы Дене шынықтыру сабақтарында, үйде және/немесе сыныптан тыс жағдайларда басшылық қасиетінің тәжірибелері бар деп күтіледі | ||||||
Жоспар | |||||||
Сабақтың кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||
Басы | Ұйымдастырушылық кезең. Оқушыларға көшбасшылық дағыдыларға арналған біраз, кішігірім мәлімет шолу. Оқушыларды сабақтың мақсатымен таныстыру. Бағалау критерилерін бірлесіп анықтау. Оқушыларға бір іс – әрекетті орындау алдында міндетті түрде дене мүшелерін қыздыру керек екенің ескертеміз. Сұрақ қою: қауіпсіздік ереженің маңыздылығын, тиімділігін сұрау. Жүpу жаттығулаpы (аяқтың өкшeсiмeн, ұшымeн, iшкi жақпeн, сыpтқы жақпeн). Жүpудeн жүгipiскe көшу. Қалыпқа келу іс – шаралары. Жалпы дамыту жаттығулаpы. | Әp жaттығу үшiн үлкeн, тaзa кeңiстiк. Мұғaлiм үшiн ысқыpық, секундомер. | |||||
Ортасы | Оқушылар төменгі және жоғары ойынға қосу соққысын орындайды. Соққыны орындау барысында барлық ережеге сай орындау қажет. 1. Үш рет қатарынан допты ойын алаңынаң асыру. 2. Допты оң және сол жақ жарты алаңға соғу. Оқушылар екі командаға бөлінеді. Бірінші команданың ойыншылары волейбол алаңының бір жарты алаңына, сыртқы жақтағы сызықтың бойымен орналасады. Сәйкесінше екінші команданың ойыншылары қарама – қарсы екінші жарты алаңға орналасады. Олардың бастаушысы волейбол добын алады. Мұғалімнің белгісі бойынша екінші топтың ойыншысы допты соғып, тордан асырады. Кез келген қарсылас команданың ойыншысы бірінші жанасумен допты қабылдап, екінші жанасуымен допты өзінің тобындағы ойыншыға қайтарады. Сол кезде осы топтың ойыншыысы допты ұстап алады. Допты ұстап алған жағдайда командаға бір ұпай беріледі. Барлық ойыншылар допты соғып, тордан асырып болғаннан кейін, тиісінше командалар орындарымен ауысады. Екінші топтың әр ойыншысы допты бір рет соғып, асырып өздерінің кезектерін сақтау қажет. Допты кез келген әдіс бойынша соғуға болады. Сұрақ қою: осы тапсырманың онай немесе күрделенген түрін қалай пайдалануға болады? Мысалы: қосымша қорғаушылардыойынға қосу, ойын алаңың үлкейту немесе қысқарту. Оқушылардан бір немесе екі өзгертулерді еңгізуін сұраңыз. Сұрақ қою: Осы еңгізген өзгеріс сіздердің көңілдерңізден шықты ма? Қалған уақытқа екі жақты ойын. | Әp жaттығу үшiн үлкeн, тaзa кeңiстiк. Мұғaлiм үшiн ысқыpық, секундомер. Волейбол добы | |||||
Сабақтың соңы | Сабаққа рефлексия. Бүгін сабақта нені үйрендіңіздер ? Сабақ кезінде қауіпсіздік ереже сақталды ма ? | Келесі сабаққа арналға интернет ресурсы | |||||
Қосымша ақпарат | |||||||
Дифференциация - көбірек қолдау көрсету үшін не істеуді жоспарлап отырсыз? Қабілеті жоғары оқушыларды анықтауды қалай жоспарлап отырсыз | Бағалау – оқушылардың оқуын тексеруді қалай жоспарлайсыз | Пәнаралық байланыс Денсаулық және қауіпсіздік АКТ – мен байланыс Құндылықтармен байланыс | |||||
|
|
| |||||
Сабаққа рефлесия Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары шындыққа негізделген бе? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Мен жоспарлаған дифференциация бойынша жұмыс дұрыс іске асырылды ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? | Сабақтың мақсаты айқындалған, оқу мақсаттары шынайы. Барлық оқушылар оқу мақсатына нақты жетті деп айту қиын. Кейбір оқушылар оқу мақсатының жартысына жетті деп айтуға болады. Өйткені орындайтын жаттығуларға ыңғайылығының келмей жатқанына байланысты болды. Сабақтағы саралау іс әрекеті дұрыс орындалды. Бір жаттығуды немесе стратегияны көп орындаулары сабақ жоспарына кері әсерін тигізеді. Үйткені кейбір оқушылар жаттығуларды немесе іс әрекеттерді ұзақ орындаудың әрекетінен болды. Уақыттың жетіспеушілігі қиындық тудырады. | ||||||
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі тапсырманы атап көрсетіңіз (оқу мен оқытуды салыстырыңыз) 1: 2: Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын? (оқу мен оқытуды салыстырыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?