Қауіпсіздік ережесі. Көшбасшылық және көшбасшылық сапа. Дене шынықтыру, 10 сынып, сабақ жоспары.


Денешынықтыру сабағынан қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7 бөлім: Командалық ойын – белсенді қозғалыс нысаны.

Мектеп: Павлодар каласы НЗМ

Күні:

Сынып: 10

Мұғалімнің аты-жөні:

Уақыт: 40 мин жоспар

Сабақ тақырыбы: Қауіпсіздік ережесі.Көшбасшылық және көшбасшылық сапа.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.1.6.1. Қимыл қозғалыс әрекеттеріне байланысты барысында жарақат алу себептерін анықтау.

 Сабақ мақсаттары

- Оқушылар қимыл қозғалыс әрекеттеріне байланысты командалық ойын барысында жарақат алу себептерін анықтаи алады және біледі.

 Жетістік критерийлері

- - Оқушылар қимыл қозғалыс әрекеттеріне байланысты командалық ойын барысында жарақат алу себептерін анықтаи алады және біледі

.

 Тілдік мақсаттар

 

Сипаттау үшін қандай дағдыларын қолдануы мүмкін?

Пәнге тән лексика мен терминология:

  • Қауіпсіздік
  • Сақтандыру
  • Алға,артқа,оңға,солға
  • Жүру,жүгіру, тоқтау

• Security

• Inschurans

• Forward,backward,right,left

• Running, stopping,

 Құндылықтарды дамыту

Сабақ кезіндегі оқушылардың бір біріне деген сенімділігін арттыру Топта әділ жұмыс жасауға бейімдеу.

 Пәнаралық

 байланыстар

Биологияимия пәнімен байланыстыру.

Бастапқы білім

Оқушылар өткен сыныптағы Спорт түрлерінең дайындық бөлімін біледі.

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы:

12-15 мин

  • Оқушыларды сапқа тұрғызу, сәлемдесу.

Сәлеметсіздер ме! Здравствуйте! Good afternoon! Қолайлы ортаға талаптау, жүрек қағысын (пульсін) тексеру.

2. Оқушылар шеңбер құрып, сағат тілімен кезек-кезек бастаушыдан бастап бір-бірін қолымен ұстау арқылы жылы сөздер не бүгінгі күнге тілектер айтады.

3. Жабдықтау сұрақтары арқылы тақырыпқа шығу!

4. Оқушыларды сапқа тұрғызып бір орында; «Оңға!», «Солға!», «Кері бұрыл!».

Жалпы жүрістегі, жүгірістегі гимнастикалық комплекс жаттығулары:

- Жүру: Қолды жоғары көтеріп, аяқтың ұшымен жүру. Қолды жанға созып өкшемен жүру.

- Жартылай отырып, толық отырып жүру.

- Жүгіру: Стадион жолаушасымен екі айналым жеңіл жүгіріс.

- Еркін жүріп бастапқы қалыпқа келу.

- Екі қатарға тұрып қозғалыстағы арнайы жеңіл атлетика жаттығуларын жасау:

- тізені көтеріп жүгіру

- аяқты артқа сермеп жүгіру

- қиғаштап жүгіру

- дене артымен жүгіру

- жылдамдықа жүгіру

- Жүріске ауысып, тыныс алу жаттығуларын орындау.

Жалпы орындағы гимнастикалық комплекс жаттығулары:

- Оқушылар шеңбер құрып, сағат тілімен кезек-кезек орындағы

гимнастикалық комплекс жаттығуларың бастаушыдан бастау:

Б.қ аяқты дене бойында екты кеуде кысып басты онға,солға айландыру жаттығуды 4-рет қайталау

Б.қ аяқты дене бойында колды ыйыққа қойып алға және кері айландыру жаттығуды 4-рет қайталау

Б.қ аяқты дене бойында он колды үстінде сол колды төмең үстап сермеу жаттығуды 4-рет қайталау

Б.қ аяқты дене бойында колды кеүде алдында үстап онға, солға сермеу жаттығуды 4-рет қайталау

Б.қ аяқты дене бойында колды белге қойып белді онға, солға айландыру жаттығуды 4-рет қайталау

Б.қ аяқты дене бойында колды тзеге қойып белді онға, солға айландыру жаттығуды 4-рет қайталау

- Оқушыларды екі қатарға тұрғызып эстафета ойындары арқылы өткізу.

- Еркін жүріп бастапқы қалыпқа келу

Спорт кешеңі

Мұғалімге ысқырық

Сабақтың ортасы:

20-25 мин

1 тапсырма. Оқушылар екі топқа бөлініп тапсырмаларды орындайды. Мұнда допты кедергі арқылы жүргізіп, қарсылас команданың добын алып, торға тастап жылдам шеңберге кіріп орналасу керек. Бүл жерде жақсы жасайтың оқушы қателыктерың дүрыстап отыру кажет 2 ші сүретегіндей

  • сүрет

  • сүрет

Бірінші рет оқушылар жай орындап шығады, екінші ретте жарысып орындайды, уақытқа. Содан кейін сыни тұрғысынан ойландыратын сұрақтар қойылады: «қандай дене бұлшық еттері жұмыс жасайды?», «қандай дене сапалары дамытылады?».

Дискриптор:1.Оқушылар сабақта баскетбол әдістер қозғалысын орындау барысында техника каупсыздігін түсүнеді.2.Баскетбол добын қағып алу және беру әдістерін орындау. Ойын ережесін бойынша ойнау.

Бағалау. Осы тапсырманы орындаған кезде оқушылар бір-бірін топ ішінде жест арқылы бағалайды.

2. тапсырма. Оқушылар екі топқа бөлініп қазақ ұлттық ойыны « жаяу көкпар » ойнымен таныстырып откізу:

«Жаяу көкпар» — ұлттық ойын.

Бұл ойын кең аланда ойналады. Ойын өтетін жердің ұзындығы 20-25 метрден кем болмайды. Ойыншылар алаңның екі шетінен сызық сызылып оны көмбе деп белгілейді. Ортадн сызық сызылады. Ойынға қатынасушылар екі топқа бөлінеді де сол ортадағы сызықта сан құрып тұрады. Ойынды жүргізу үшін екі топқа ортақ бір басқарушу тағайындалады. Ойынға орамал пайдалануға болады.

Әр бір әрекет үшін кең, таза кеңістік. Фишкалар, обручтер, гимнастикалық орындық, ысқырық, баскетбол доптары

Бұл сілтемеде баскетбол допты лақтырудың техникасын оқыту әдістемесі:

http://pculture.ru/blog/2013/08/09/video-urok-po-basketbolu-razvitie-gibkosti-i-podvizhnosti/

Үлкен, бос кеңістік. баскетбол доптары, фишкалар.

Әр бір әрекет үшін кең, таза кеңістік. Фишкалар, ысқырық, баскетбол доптары

Әр бір әрекет үшін кең, таза кеңістік. Орамал, мел, ысқырық,

Сабақтың соңы:

5 мин

 Жұмысын туралы ойланып көрші оқыту мақсатына жету үшін жаңартылған немесе жаттығулар және одан да көп қиын болуы мүмкін.

Интернет ресурс өздігінең шығармашылық жүмыс

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

  • Арнайы жаттығулар тапсырмалар кезінде нәтижесі, тапсырмасы мен жабдығы бойынша айырмашылық.
  • Сәл әлсіз оқушыларға көмектесу үшін жұппен тапсырмаларды орындаған дүрыс болама?
  • Байқау, тыңдау, сұрақ қою.
  • Оқушылар қозғалғанда қажет болғанда тоқтап, қауіпсіздік туралы біліп, тапсырмаға қатыса ма?
  • Оқушылар дайындық жаттығулардын қандай түрлерін біледі ?

Топтық және жұптық жаттығулардын талқылау сапасы.

  • Денсаулық пен дене, қауіпсіздік, салмақ/ағын динамикасы

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқумақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Сабақ барысында оқу мақсаттары нақты көрсетілген. Оқушылар 1 тапсырма орындау барысында оқу мақсатына қол жеткізді.

Сабақта негізгі тапсырмалар уақыт есебімен саралап өткізілді.

Сабақта ешқандацй ауытқулар болған жоқ.. Оқушылар өз бетімен жұмыс жасады.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1: Оқушылар дене даярлығын орындау барысында нақты тапсырмалар орындады.

2: Оқушылар түрлі даму қимылдарын жақсартты.

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1: Әр топ сыныптағы басқа топтарға тапсырма үйретеді және оларға навигациялық сынақ орындауға мүмкіндік берді.

Денешынықтыру сабағынан қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6-бөлім

Шытырман және каманда кұруға орналған ойындар

Мектеп: Павлодар каласы НЗМ

Күні:

Сынып: 7

Мұғалімнің аты-жөні:

Уақыт: 40мин жоспар

Сабақ тақырыбы: Ойындағы көшбашылық және камандалық іс- әрекет

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.3.4.4.

Денсаулығын нығайтуға бағытталған физикалық жаттығулар түрлі контекст ықтимал қатерлерден және тәуекелдерді анықтау

 Сабақ мақсаттары

- Оқушылар қауіпсіздік ережесін сақтап, жаттығулар құрамын істейді.

- Оқушылар тапсырмаларын жүппен, камандалармең дұрыс орындайды

- Ойын барысында ойыншының тактикалық іс-әрекеттерді орындауы.

- Командалық және ойын іс-әрекеттері арқылы оқушылардың физикалық және ерік қалауларын дамыту.

-Ұлттық ойындар арқылы оқушылардың төзімділігің котеру

 Жетістік критерийлері

- Барлықтары арналған тапсырмаларды дүрыс істей алады.

- Олар арнайы тапсырмаларды дүрыс жасайды, түсінеді және түсіндіре алады.

- Әрі-бірі жаттығуларды жасайды жәңе басқаларға көмектеседі.

 Тілдік мақсаттар

 

Сипаттау үшін қандай дағдыларын қолдануы мүмкін?

Пәнге тән лексика мен терминология:

  • Қауіпсіздік
  • Сақтандыру
  • Алға,артқа,оңға,солға
  • Жүру,жүгіру, тоқтау

• Security

• Inschurans

• Forward,backward,right,left

• Running, stopping,

 Құндылықтарды дамыту

Сабақ кезіндегі оқушылардың бір біріне деген сенімділігін арттыру Топта әділ жұмыс жасауға бейімдеу.

 Пәнаралық

 байланыстар

Биологияимия пәнімен байланыстыру.

Бастапқы білім

Оқушылар өткен сыныптағы Спорт түрлерінең дайындық бөлімін біледі.

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы:

12-15 мин

  • Оқушыларды сапқа тұрғызу, сәлемдесу.

Сәлеметсіздер ме! Здравствуйте! Good afternoon! Қолайлы ортаға талаптау, жүрек қағысын (пульсін) тексеру.

2. Оқушылар шеңбер құрып, сағат тілімен кезек-кезек бастаушыдан бастап бір-бірін қолымен ұстау арқылы жылы сөздер не бүгінгі күнге тілектер айтады.

3. Жабдықтау сұрақтары арқылы тақырыпқа шығу!

4. Оқушыларды сапқа тұрғызып бір орында; «Оңға!», «Солға!», «Кері бұрыл!».

Жалпы жүрістегі, жүгірістегі гимнастикалық комплекс жаттығулары:

- Жүру: Қолды жоғары көтеріп, аяқтың ұшымен жүру. Қолды жанға созып өкшемен жүру.

- Жартылай отырып, толық отырып жүру.

- Жүгіру: Стадион жолаушасымен екі айналым жеңіл жүгіріс.

- Еркін жүріп бастапқы қалыпқа келу.

- Екі қатарға тұрып қозғалыстағы арнайы жеңіл атлетика жаттығуларын жасау:

- тізені көтеріп жүгіру

- аяқты артқа сермеп жүгіру

- қиғаштап жүгіру

- дене артымен жүгіру

- жылдамдықа жүгіру

- Жүріске ауысып, тыныс алу жаттығуларын орындау.

Жалпы орындағы гимнастикалық комплекс жаттығулары:

- Оқушылар шеңбер құрып, сағат тілімен кезек-кезек орындағы

гимнастикалық комплекс жаттығуларың бастаушыдан бастау:

Б.қ аяқты дене бойында екты кеуде кысып басты онға,солға айландыру жаттығуды 4-рет қайталау

Б.қ аяқты дене бойында колды ыйыққа қойып алға және кері айландыру жаттығуды 4-рет қайталау

Б.қ аяқты дене бойында он колды үстінде сол колды төмең үстап сермеу жаттығуды 4-рет қайталау

Б.қ аяқты дене бойында колды кеүде алдында үстап онға, солға сермеу жаттығуды 4-рет қайталау

Б.қ аяқты дене бойында колды белге қойып белді онға, солға айландыру жаттығуды 4-рет қайталау

Б.қ аяқты дене бойында колды тзеге қойып белді онға, солға айландыру жаттығуды 4-рет қайталау

- Оқушыларды екі қатарға тұрғызып эстафета ойындары арқылы өткізу.

- Еркін жүріп бастапқы қалыпқа келу

Спорт кешеңі

Мұғалімге ысқырық

Сабақтың ортасы:

20-25 мин

10-15мин

5-7 мин

8-10мин

1. тапсырма. Мұнда оқушылар төрт топ құрайды, әр топқа ортақ мақсат, соңғы нәтиже допты торға салу боп қойылады. Осында оқушылар топ ішінде бір-бірімен ақылдасып, стратегияны ойластырады және оны тәжірибеде жасап көреді.

2 тапсырма. Екі жақты ойын. Оқушылар командаларға 5 ойыншыдан бөлініп, барлық ережелерді сақтап ойнайды.

Бағалау. Осы тапсырманы орындаған кезде оқушылар бір-бірін топ ішінде жест арқылы бағалайды.

3 тапсырма. «Сиқырлы таяқ» ойынын қолданған өте тиімді.

Ойынның мазмұны. Ойнаушылар қол ұстасып, дөңгелене шеңбер жасап тұрады. Қолында таяғы бар ойын жүргізуші шеңбердің ортасына келеді де, ойынның тәртібін түсіндіреді. Ойнаушыларды бірден бастап түгел нөмірлеп шығады. Ойынның шарты бойынша ойын жүргізуші қолындағы таяғын шеңбердің ортасында тік ұстап тұрады да, бір нөмірді атап, таяқты қоя береді. Аталған нөмір таяқты жерге құлатпай ұстап қалуы керек, ал таяқты ұстай алмай құлатып алса, онда айып тартады, яғни көптің ұйғаруымен ортаға шығып, өнер көрсетеді. Ойынға қатысушылардың бәрі бір-бір реттен міндетті түрде ойнап шығулары керек, ал одан әрі ойынды жалғастыру-жалғастырмау ойнаушылардың өз еркінде. Ойнаушылардың саны көп болса, ойын қызықты өтеді.

Бағалау. Осы тапсырманы орындаған кезде оқушылар бір-бірін топ ішінде жест арқылы бағалайды.

Әр бір әрекет үшін кең, таза кеңістік. Фишкалар, ысқырық, баскетбол доптары

Бұл сілтемеде баскетбол допты торға тастау әдістемесі:

http://pculture.ru/blog/2013/04/12/texnika-broska-v-basketbole/

https://www.youtube.com/watch?v=hJPbmVvaOlQ

Үлкен, бос кеңістік. Фишкалар, эстафета таяқшасың қолданады ойын барысында.

Сабақтың соңы:

5-7 мин

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

  • Арнайы жаттығулар тапсырмалар кезінде нәтижесі, тапсырмасы мен жабдығы бойынша айырмашылық.
  • Өз қимылдар сөз қорын тереңдету үшін реттіліктерін құрғанда қабілетті оқушыларға қиындау сұрақтар қойыңыз.
  • Сәл әлсіз оқушыларға көмектесу үшін жұппен тапсырмаларды орындаған дүрыс болама?
  • Байқау, тыңдау, сұрақ қою.
  • Оқушылар қозғалғанда қажет болғанда тоқтап, қауіпсіздік туралы біліп, тапсырмаға қатыса ма?
  • Оқушылар дайындық жаттығулардын қандай түрлерін біледі ?

Топтық және жұптық жаттығулардын талқылау сапасы.

  • Денсаулық пен дене, қауіпсіздік, салмақ/ағын динамикасы

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқумақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Сабақ барысында оқу мақсаттары нақты көрсетілген. Оқушылар 1 тапсырма орындау барысында оқу мақсатына қол жеткізді.

Сабақта негізгі тапсырмалар уақыт есебімен саралап өткізілді.

Сабақта ешқандацй ауытқулар болған жоқ.. Оқушылар өз бетімен жұмыс жасады.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1: Оқушылар дене даярлығын орындау барысында нақты тапсырмалар орындады.

2: Оқушылар түрлі даму қимылдарын жақсартты.

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1: Әр топ сыныптағы басқа топтарға тапсырма үйретеді және оларға навигациялық сынақ орындауға мүмкіндік берді.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу