file loc phone login_m arrow_left arrow_right author ca cat compl coms del down fav fav_del fav_m fav_m_del fb gp left like login mail od reply right search sort sort_down sort_m sort_up tw up view vk ya

Ойын арқылы мәселелерді шешу дағдылары. Дене шынықтыру, 10 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары

6-бөлім: Командалық ойындардағы бірлесе оқу

Мектеп: Алматы каласы ФМБ НЗМ

Күні: 2019ж.

Мұғалімнің аты-жөні: Есмағамбетов Д.Ш

Сынып: 10

Сабақ тақырыбы: Ойын арқылы мәселелерді шешу дағдылары

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.1.4.4. Өзінің және өзгелердің қозғалыс қабілетін сын тұрғысынан бағалау

 Сабақ мақсаттары

Қозғалмалы ойындар арқылы физикалық қасиетті дамыту

Топтық бірлескен ойындар арқылы сыни тұрғыдан бағалау

 Бағалау критерийлері

Спорттық қозғалмалы ойын кезінде бірлесіп топпен жұмыс жасайды

Түрлі тапсырмаларды орындай отырып сыни тұрғыдан бағалайды

 Тілдік мақсаттар

 

  • Сабақта әр түрлі қимылдау туралы түсініктерін сипаттай, талқылай және көрсете алады

Пәнге тән лексика мен терминология:

  • тәуекел, қозғалыс қарқыны /төмен, орташа, жоғары/, қозғалыс бағыты;
  • динамика, координация, икемділік, төзімділік, күш-жігер және шапшаңдық

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

  • Бірлескен жұмыста қандай дағдылар қалыптасады?
  • Топтық ойынның ерекшелігі неде?

 Құндылықтарды дарыту

Өз бетімен және топта жұмыс жасай білу. Өзін-өзі жетілдіру, дамыту қажеттілігін сезіну.

 Пәнаралық байланыстар

Дене бұлшық еттердің дамуы ж/е жүрек соғысының өзгерісі туралы биология, доптың ұшу бағытын физика пәнімен байланыстырып, сабақтастыру

 АКТ қолдану дағдылары

Топпен ойналатын ойындар және олардың өзіндік ерекшеліктері туралы теориялық мағлұмат алады.

Бастапқы білім

Командалық ойындардағы бірлесе оқып, үйренуді түсіну және қолдану

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

10-12 мин.

1.Ұйымдастыру кезеңі.

2. Сабақтың оқу мақсатын, бағалау критериін түсіндіріп, мәлімдеу .

3.Арнаулы жүгіру, секіру жаттығулары;

4. Жалпы дамыту жаттығулары

5. Сергіту ойындары «Доппен қуып жет» ойыны

Сынып екі топқа бөлінеді. Бірінші топ, екінші топтың артында 1,5м. қашықтықта тұрады. Әр ойыншының қолдарында бір бірден баскетбол добы. Белгі бойынша бірінші топ ойыншылары допты секірте жүргізіп ,жүгіріп жетіп екінші топ ойыншыларының арқасына қол тигізуі керек. Ойын кезінде екі топтың да ойыншылары доптарын жүргізеді (ведение). Қуып жетсе, екінші ойыншымен орын ауыстырады.

Әрбір әрекет үшін кең, таза кеңістік, швед сатылары, тығыздалған доп (набивной мяч)

Баскетбол доптары

Сабақтың ортасы

23-25 мин.

«Допты қуып жет» ойыны.

Дайындық. Ойыншылар алаңның орта қапталындағы сызық бойында сапқа тұрады. Бір топ оң жақта, ал екінші топ сол жақта. Ойыншылардың ара қашықтығы 3-4 адым. Ойыншылар саналып, әр ойыншыда өз нөмірлері болады.

Ойын шарты. Жүргізуші допты баскетбол щитіне лақтырып, кез келген нөмірді айтады. Екі топтан да аталған нөмірлер жүгіріп шығып допты иемденіп алуға тырысады. Допты иемденген ойыншы өз тобының соңында тұрған ойыншыға допты береді. Ол допты сапта тұрған ойыншыға беру арқылы допты алға жылжытады. Допты ұстап үлгермеген ойыншы өз қатарын сол жақтан айнала өтіп, допқа жетуге тырысады.Егер ойыншы өз қатарына доптан бұрын келіп тұрса, сол топқа ұпай беріледі және келесі топқа да допты щиттен қағып алғаны үшін ұпай беріледі.

Ереже. Допты жоғалтқан ойыншы орнына қайтады және допты беруді жалғастырады.

Дескриптор: білім алушы

  • Баскетбол ойын техникасын орындайды;
  • Физикалық қасиеттерін дамытады;
  • Өзін және өзгелерді сыни тұрғысынан бағалайды;

Сұрақ арқылы ойын қорытындысын талқылау:

Ойын кезінде топтық бірлестік жұмыстарында белсенділік болды ма?

Тапсырма №2

Дәлдікді дамыту бағытында допты кәрзеңкеге түсіру жаттығулары.

Айып добының кеңістігінде айып добын кәрзеңкеге түсіру: екі қолмен кеуде арқылы (1сурет), бір қолмен иық арқылы (2сурет), секіре екі қолмен бастан асыра допты кәрзеңкеге түсіру (3сурет).

1сурет 2сурет

3сурет

Алты конусты кәрзеңке тұсынан әр түрлі қашықтықта қойып, сол конус (белгі) тұрған жерден допты әр түрлі әдістермен кәрзеңкеге түсіру, мысалы, бір конустың (белгі) тұсынан кәрзеңкеге доп түсірмейінше, ойыншы келесі конустан (белгі) доп тастауға болмайды. Бірінші конустан өткеннен кейін, келесі конусқа өтіп отырады. Осылайша барлық конустың тұсынан түрлі әдістермен әр бағытта доп тастауды меңгереді.

Дескриптор: білім алушы

1.Белсенділік қабілетін көрсетеді;

2.Топпен жұмыс жасайды;

3.Допты кәрзеңкеге лақтыру әдісін көрсетеді

4.Бір-бірін сыни тұрғыдан қозғалыс әрекетін бағалайды

Сұрақ арқылы ойын қорытындысын талқылау:

Ойын техникасын орындау барысында қандай жетістікке жеттіңіздер?

Жаттығуды орындау барысында , тапсырманың соңынан топтар бір-біріне баға береді.

Тапсырма №3. Екі жақты баскетболды ойыны. Бес ойыншыдан бөлініп, баскетбол ережесін сақтай отырып екі жақты ойын ойнау. Ойында ойын техникасының орындалу барысын қадағалай отырып, тактикалық әрекеттерді жетілдіру.

Спорттық құрал-жабдықтар: теннис доптары, баскетбол доптары

Шар доптар

https://www.youtube.

com/watch?v=dalWTW9CZfg

https://www.youtube.

com/watch?v=eWWbl286OUo

Конустар, баскетбол доптары

https://www.youtube.

com/watch?v=f8OADiMeZBw

Сабақтың соңы

5-7 мин.

Тыныс алу жолдарын қалпына келтіру жаттығулары:

Бастапқы қалып

  • екі қолды жоғары көтеріп, жоғары созылу,демді жәйімен ішке тарту;
  • қолдың басын төмен түсіру;
  • қолды шынтақ көлеміне дейін түсіру;
  • қолды толығымен төмен түсіріп, терең дем шығару;
  • екі қолды 5-6рет төменде оңға-солға жәйімен шайқау.

Жаттығу 3-4рет қайталанады.

Кері байланыс. Рефлексия.

Нені үйрендіңіз?

Нені үйрене алмадыңыз?

Келешекте не білгіңіз келеді?

Үйге тапсырма:

  • Баскетбол добымен дриблинг жаттығуларын орындау.
  • Шапшаңдықты, ептілікті дамыту жаттығуларын орындау.

Түрлі-түсті қағаз, қалам

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

  • Композициялық тапсырмалар кезінде нәтижесі, тапсырмасы мен жабдығы бойынша айырмашылық.
  • сөз қорын тереңдету үшін реттіліктерін құрғанда қабілетті оқушыларға қиындау сұрақтар қойыңыз.
  • Сәл әлсіз оқушыларға көмектесу үшін композициялық тапсырмаларды және де топ мүшелері санын азайту немесе жеңілдету.
  • Байқау, тыңдау, сұрақ қою.
  • Оқушылар қозғалғанда қажет болғанда тоқтап, қауіпсіздік туралы біліп, тапсырмаға қатыса ма?
  • Оқушылар жаттығу мен жүгіру арасындағы айырмашылықты біле ме?
  • Оқушылар залдағы кеңістік пен қозғалыс координациясын қалай үйлестіре алады?

Топтық композиция мен талқылау сапасы

  • Ғылыммен байланыс – денсаулық пен дене, қауіпсіздік, салмақ/ағын динамикасы

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 22 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Грузия қазақстандықтарға білім грантын бөлді
» Қазақстандықтар шетелге қай мезгілде жиірек шығады
» Freedom bank-те керемет акция! 1000 ₸ кэшбек сыйлайды
Пікір жазу