Жарыс өткізу және төрешілікті ұйымдастыру. Дене шынықтыру, 10 сынып, сабақ жоспары. 9-10 сабақ.


Қысқа мерзімді сабақ жоспары 9-10

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: №5 Шаңғы/кросс/коньки дайындығы.

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 10

Қатысқандар саны:

Қатысқандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Жарыс өткізу және төрешілікті ұйымдастыру.

Осы сабақ арқылы іске асатын оқыту мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.3.1.1. Салауатты өмір салты мен дене белсенділігіне деген өз көзқарасын түсіндіру және нақтылау.

 Сабақ мақсаттары:

Оқушылардың барлығы өздерінің ойларын ұсына алады.

Оқушылардың көбісі жарыс жолын сала алады.

Оқушылардың кейбіреуі жарыс жолын әртүрлі шаңғы жүрістерімен жүре алады.

 Бағалау критерийлері:

Қауіпсіздік ережелерді біліп, сақтау.

Өз көзқарасын ұсынып, жариялау.

Шаңғы дайындығын жетілдіру.

 Тілдік мақсаттар:

 

Оқушылар: төзімділіктің әртүрлі нұсқаларын дамыту үшін өз түсінігіндегі физикалық жаттығуларды сипаттау, талдау және көрсету, олардың денсаулықты нығайтуға әсері.

Пәнге тән лексика мен терминология:

Бас төреші, уақыт өлшегіш-төреші, сөрелік-төреші, жарыс жолындағы төреші.

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

  • Энергиямен орындалатын төменгі және жоғарғы белсенділіктегі жаттығулар арасындағы айырмашылықты түсінесіз бе?
  • Демалу үшін үлкен және шағын үзілістер арқылы аэробты жүктемені орындау кезінде сіз өзіңізді қалай сезінесіз?
  • Төзімділікті дамытатын физикалық жаттығуларды орындау не үшін қажет?

 Құндылықтарды бойға сіңіру.

Құрмет, ынтымақтастық.

 Пәнаралық байланыс.

Биология

 АКТ пайдалану дағдылары:

 

https://www.youtube.com/watch?v=ThP67zbtlXc

https://www.youtube.com/watch?v=3Dq88hg5AZM

 Алдыңғы білім.

 

Бұрыңғы шаңғы дайындығының сабақтарынан алған тәжірибе.

Сабақ барысы

Жоспарланған сабақ кезеңдері

Сабақта жоспарланған қызмет

Ресурстар

Сабақтың басы

0 – 15 минут

Оқушылардың шаңғы базасындағы жиыны. Сабақтың мақсаттарын және бағалау критерийлерін хабарлау. Оқушыларға шаңғы және шаңғы инвентарын беріп, мектеп стадионына шығару.

Орнында отырып, тұру. Әр оқушы 20 рет орындайды.

ЖДЖ орнында. Иық мөлшерін қадағалап, дайындық жаттығуын мұғалім жасайды.

Шаңғымен жүріп өту, 3 минут бойы. Оқушылар қозғалыс әдістерін әзірлейді.

Шаңғы базасы.

Сабақтың ортасы

16 – 76 минут

Сыныптың жиыны. Оқу мақсатына жету үшін мұғалім оқушыларға сұрақ қояды: белсенді болу деген нені білдіреді? Салауатты өмір салты дегеніміз не? Мұғалім оқушылардың жауабынан биологиямен қарым-қатынасы бар екен кадағалайды.

Жергілікті жағдайды ескере отырып, оқушылар жарыс жолының ұзақтығын анықтайды. Әр оқушы талқылауға қатысады. Мұғалім кез-келген оқушыға сұрақ қоя алады, осылайша оны талқылау үрдісіне тартады.

Сыныпты 2 топқа бөлу.

Бір топ классикалық қозғалысты, екінші тобы – конькише жүруді орындайды. Мұғалім оқушылардың техникалық әрекеттерге түзетулер енгізеді. Мұғалім оқушылардың тапсырмасын күрделендіре алады.

Берілген жарыс жолын және жол ұзақтығын талқылау. Топтармен ауысу. Талқылау. Өзара бағалау.

Оқушылардың өтініші бойынша төрешілік алқа таңдалады.

Таңдалған қашықтықта бәсекелестікті өткізу. Әрбір жарысқа 5 оқушы болу керек. Жарыстың жеңімпаздары жарыстың келесі кезеңіне өтеді.

Ұтылғандар қалған орындарды бөліседі.

5 минут бойы оқушылар шаңғымен жүре алмаған жүрістерді орындайды.

Мектеп стадионы, шаңғы заттары, конустар, уақыт өлшегіш.

Сабақтың аяғы

77 – 80 минут

Сыныптың шаңғы базасындағы жиыны. Шаңғы және шаңғы инвентарын тапсыру. Кері байланыс: өзімнің шаңғы жарысындағы болған нәтижемен қанағатпын ба?

Шаңғы базасы, стикерлер, қаламсаптар.

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық пен қауіпсіздікті тексеру

• Өз қимылдар сөз қорын тереңдету үшін реттіліктерін құрғанда қабілетті оқушыларға қиындау сұрақтар қойыңыз.

• Сәл әлсіз оқушыларға көмектесу үшін шаңғы дайындығы бойынша тапсырмаларды топ мүшелері санын азайту немесе жеңілдету.

• Ең жақсы өрнектерді таңдап, сөз қорын тереңдету үшін барлық оқушылармен бөлісу.

• Байқау, тыңдау, сұрақ қою.

• Оқушылар қозғалғанда қажет болғанда тоқтап, қауіпсіздік туралы біліп, тапсырмаға қатыса ма?

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары іске асырмалы болды ма?

ОМ-ға барлық оқушылар қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, не себепті?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыт кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды және не себепті?

Жалпы бағалау

Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (сабақ беру, сондай ақ оқыту туралы ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал етуші еді (сабақ беру, сондай ақ оқыту туралы ойланыңыз)?

1:

2:

Мен сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені айқындадым, келесі сабақтарда неге назар аудару керек?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстандықтар шетелге қай мезгілде жиірек шығады
» Freedom bank-те керемет акция! 1000 ₸ кэшбек сыйлайды
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
Пікір жазу