Жарыс өткізу және төрешілікті ұйымдастыру. Дене шынықтыру, 10 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 5-бөлім Шаңғы/ кросс/коньки дайындығы

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:10

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Жарыс өткізу және төрешілікті ұйымдастыру.

Оқыту мақсаттары

10.3.1.1. Салауатты өмір салты мен дене белсенділігіне деген өз көзқарасын түсіндіру және нақтылау.

10.3.3.3. Ағзаға тиімді қысқа және ұзақ мерзімді қарқындылығы бар жаттығуларды талқылау.

 Сабақ мақсаттары

  • Шаңғы тебу жарысында төрешілікті оқушылар арасында қалыптастыру
  • Оқушылардың көшбасшылық және ұйымдастыру қабілетін дамыту

 Бағалау критерийлері

- Ағзаның функционалды жүйесіне, денеге жүктеме түсіру кезіндегі әсерін түсіндіріп талқылайды;

- Арнайы қысқа және ұзақ мерзімді жаттығуларын орындап, жаттығулардың ағзаға әсерін талқылайды.

- Оқушылар арасында төрешілікті әділ атқара алады.

- Жарыс өткізу барысында көшбасшылық қабілетін көрсете алады.

 Тілдік мақсаттар

 

Пәнге тән лексика мен терминология:

  • физикалық қабілеттер: күш, жылдамдық, төзімділік, икемділік
  • ширату, оңалту техникасы

жасанды және табиғи кедергілер

Талқылау сұрақтары:

1. Салауатты өмір салтын қалай түсінесіз?

2. Қысқа және ұзақ қашықтықтың ағзаға әсерін қалай түсіндіресіз?

3. Эстафета қандай физикалық қасиеттерді дамытады?

4. Қиылған жерлер бойынша қозғалыстың қиындығы неде?

 Құндылықтарды дарыту

 

 

Денсаулық – арнайы жүгіру тапсырмаларды орындау кезінде;

Адалдық – бір-бірін бағалау кезде;

Толеранттылық, құрмет, жауапкершілік - жұптық, топтық жұмыс кезінде.

 Пәнаралық байланыстар

Биология. Шаңғы эстафетасы кезінде.

 АКТ қолдану дағдылары

Оқушылар тақырыпқа сәйкес интернет желісінен мағлұматтар қарайды.

Интернет ресурс арқылы қысқы спорт түрлеріне шолу жасау.

Бастапқы білім

Физикалық қасиеттерді дамытуға арналған жаттығулар кешенін біледі.

Шаңғы дайындығы кезінде техникалық әдістерді біледі.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы 20мин

1мин

1 мин

1 мин

3 мин

2 мин

5 мин

7 мин

Оқушыларды сапқа тұрғызып сәлемдесу.

Оқушылардың көңілкүй жағдайларына, арнайы спорттық киімдеріне назар аудару.

Оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын, оқу мақсаттарын анықтап алу;

Сабақ сонында күтілетін нәтижелерге тоқталу;

АКТ-ны қолдану арқылы оқушыларға Қазақстандағы шаңғы спорты туралы жалпы мағлұмат бере отырып, қауіпсіздік ережелерге тоқталу.

Шаңғыны оқушыларға тарату, далаға шығу, шаңғы тебетің орынға бару.

Денені қыздыру ЖДЖ орнында орындалады.

Үлкен, таза кеңістік. ысқырық, фишкалар, конустар,

Сабақтың ортасы

20 мин

15 мин

15 мин

Тапсырма №1 (Т,ҚБ) Кедергілері бар шаңғы эстафетасы

Қанша кедергі болса, әр командадан сонша адам шығады. Команданың әр қатысушысы өз кезеңінің басында тұрады. Белгі бойынша бірінші кезеңде тұрған оқушы кедергілерден өту арқылы жарысты бастайды. Келесі қатысушыға жетіп, оған эстафетаны береді, осылайшы эстафетаның соңғы қатысушыны мәреге жеткенге дейін жалғаса береді.

Трассадан бірінші болып өткен және кедергілерден өту бойынша ережені бұзбаған команда жеңіске жетеді. Қорында жеңісі көп команда жеңімпаз аталады. Ал екінші команда сол эстафетада төрешілік қызметін атқарады. Содан кейін рөлдерін алмасады.

Кезеңдер ұзындығы 60-100м.

Дескриптор:

1.Техникалық әдістерді пайдаланып кедергілерден өте алады.

2. Жарыс кезінде оқушылар бір-біріне әділ төрешілік етеді.

3. Эстафеталық жарыстардың денсаулыққа әсерін талқылайды.

ҚБ: Мұғалім және топтық бағалау

Тапсырма 2 (Т,К,ҚБ) Оқушыларға суреттермен ұсынылған тапсырма карточкасы беріледі. Шағын топтағы оқушылар кедергілері бар шаңғы эстафетасын құрастырып,ұйымдастырады. Одан кейін сол эстафета жарысында ағзаның функционалды жүйесіне яғни денеге жүктеме түсіру кезіндегі әсерін түсіндіріп талқылайды.

Дескриптор:

-Суретте ұсынылған тапсырма бойынша эстафеталық жарыс құрастырады;

- Орындалған жұмыстардағы денеге жүктеме түсіру кезіндегі әсерін түсіндіріп талқылайды

- ҚБ: бір-бірін бағалайды, байқау.

Тапсырма№3(Т,ҚБ) 1000м қашықтыққа оқушылар екі топқа бөлініп уақытқа жарысады. Оқушылар бір-біріне жарыс кезінде төрешілік қызметін атқарады.

Дескриптор:

Төрешілік қызметін әділ және дұрыс атқарады.

Төрешілік кезінде көшбасшылық қабілетін көрсете біледі.

Қ.Б топтық бағалау

Үлкен спорт алаңы. Уақыт өлшегіш, шаңғылар, конустар, карточкалар, ысқырық,

Интернет ресурсына сілтеме Шаңғы эстафетасы:

http://www.gomelscouts.com/estafeta-s-prepyatstviyami.html

Интернет ресурсына сілтеме

1000м шаңғы жарысына сілтеме

https://www.youtube.com/watch?v=HC2fDwk4K5w

Сабақтың соңы 10мин

Сабақты қорытындылау тыныс алу жаттығуларына назар аудару сұрақтарға шолу жасау, нәтижелерге тоқталу, белсене қатысқан оқушыларды атап өту.

Шаңғыларды қардан тазартып, тапсыру.

1.Салауатты өмір салтына қалай түсінесіз?

2. Қысқа және ұзақ қашықтықтың ағзаға әсерін қалай түсіндіресіз?

3.Эстафета қандай физикалық қасиеттерді дамытады?

4.Қиылған жерлер бойынша қозғалыстың қиындығы неде?

Кең,таза кеңістік

Саралау оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

- тапсырма арқылы;

-диалог арқылы;

-қолдау деңгей арқылы;

-жеке дайындықтарын ескере отырып.

Әр-түрлі жаттығулардағы техникалық әдістерді пайдаланып кедергілерден өтуін. Жарыс кезінде оқушылар бір-біріне әділ төрешілік етуде, және эстафеталық жарыстардың денсаулыққа әсерін талқылау кезінде бірін-бірі бағалайды және мұғалім бақылайды:

Денсаулық сақтау технологиялары.

Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары арқылы.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу