Тактикалық дағдыларды қолдану. Дене шынықтыру, 10 сынып, сабақ жоспары. 7-8 сабақ.
Қысқа мерзімді сабақ жоспары № 7-8
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: №5 Шаңғы/кросс/коньки дайындығы. | Мектеп: | ||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||
Сынып: 10 | Қатысқандар саны: | Қатысқандар саны: | |||
Сабақтың тақырыбы: | Тактикалық дағдыларды қолдану. | ||||
Осы сабақ арқылы іске асатын оқыту мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.1.4.4. Өзінің және өзгелердің қозғалыс қабілетін сын тұрғысынан бағалау. | ||||
Сабақ мақсаттары: | Оқушылардың барлығы тактикалық әзірлеу әрекеттеріне қатыса алады. Оқушылардың көбісі құрастырылған тактикаларды, іс-тәжірибеде қолдана алады. Оқушылардың кейбіреуі қарсыластың тактикасын жарыс жолында қадағалай алады. | ||||
Бағалау критерийлері: | Қауіпсіздік ережелерді біліп, сақтау. Сыни тұрғыдан ойлау қасиеттерін көрсету. Шаңғы дайындығын жетілдіру. | ||||
Тілдік мақсаттар:
| Оқушылар: төзімділіктің әртүрлі нұсқаларын дамыту үшін өз түсінігіндегі физикалық жаттығуларды сипаттау, талдау және көрсету, олардың денсаулықты нығайтуға әсері. Пәнге тән лексика мен терминология: Шаңғымен адымсыз жүру, конькишe жүру, бірмезгілдегі жүрістер, алмакезек жүрістер, аттап бұрылу әдістері, таудан тұрып түсу әдістері. Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:
| ||||
Құндылықтарды бойға сіңіру. | Бейімділік, шындық, командамен жұмыс жасай білу. | ||||
Пәнаралық байланыс. | Физика | ||||
АКТ пайдалану дағдылары: | |||||
Алдыңғы білім.
| Бұрыңғы шаңғы дайындығының сабақтарынан алған тәжірибе. | ||||
Сабақ барысы | |||||
Жоспарланған сабақ кезеңдері | Сабақта жоспарланған қызмет | Ресурстар | |||
Сабақтың басы 0 – 15 минут | Оқушылардың шаңғы базасындағы жиыны. Сабақтың мақсаттарын және бағалау критерийлерін хабарлау. Оқушыларға шаңғы және шаңғы инвентарын беріп, мектеп стадионына шығару. 1 минут бойы, орнында отырып, тұру. Денені қалыпқа келтіру. ЖДЖ орнында тұрып жасайды. Әр өздерінің жиынтық жаттығуларын жасайды. Мұғалім оқушылардың үрдісін бақылап, оқушыларға ең оңтайлы жаттығуды орындауды сұрайды. 4 минут бойы оқушылар шаңғы жүрістерін жетілдіреді. Әр оқушы өзінің жақсы шаңғы жүрістеріне назар аударады. | Шаңғы базасы. | |||
Сабақтың ортасы 16 – 76 минут | Сыныптың жиыны. Оқу мақсатын түсінуіне байланысты мұғалім оқушыларға сұрақ қояды: нәтижені жақсарту үшін, өз қарсыласын қалай қолдануға болады? «ауа жастығы» дегеніміз не? Сырғымалы күшті қалай жақсартуға болады? (жеңілдетілген, шаңғы балауызды қолдану) Мұғалім оқушыларға міндет қояды: өздерінің дене дайындықтарына байланысты, тактикалық қозғалыстарды әзірлеу. Талқылау, өзара бір-бірін бағалау. 100м. ара-қашықтықты өту. Мұғалім оқушыларға мынандай дескрипторларды жариялайды: шаңғы жүрістерін дұрыс қою, қолдың жұмысы, сырғанау, дененің қалпы. Жарыста 4 оқушы қатысады. Қалған оқушылар өзара бір-бірін бағалайды. Жарыстың ең жақсы нәтижесі келесі айналымға өтеді, сондықтан оқушылардың жақсы шаңғы техникасымен таңдалады. Жарыстан шығып кеткен оқушылар сыныптастарының қозғалысын бақылайды. Шаңғы жүрістерін жетілдіру. Оқушылар шаңғы жолдарында 10 минут бойы жүреді. Әр 2 минуттан кейін мұғалім шаңғы жүрісін өзгерту туралы ысқырық береді. Тапсырманы орындағаннан кейін мұғалім оқушыларға кері байланыс жасайды. | Мектеп стадионы, шаңғы заттары, конустар, уақыт өлшегіш. | |||
Сабақтың аяғы 77 – 80 минут | Оқушылар шаңғы базасында жиналады. Шаңғы және шаңғы инвентарын тапсыру. Кері байланыс: оқушылар жаңа білімін айтады. | Шаңғы базасы, стикерлер, қаламсаптар. | |||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық пен қауіпсіздікті тексеру | |||
• Өз қимылдар сөз қорын тереңдету үшін реттіліктерін құрғанда қабілетті оқушыларға қиындау сұрақтар қойыңыз. • Сәл әлсіз оқушыларға көмектесу үшін шаңғы дайындығы бойынша тапсырмаларды топ мүшелері санын азайту немесе жеңілдету. • Ең жақсы өрнектерді таңдап, сөз қорын тереңдету үшін барлық оқушылармен бөлісу. | • Байқау, тыңдау, сұрақ қою. • Оқушылар қозғалғанда қажет болғанда тоқтап, қауіпсіздік туралы біліп, тапсырмаға қатыса ма? | ||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары іске асырмалы болды ма? ОМ-ға барлық оқушылар қол жеткізді ме? Жеткізбесе, не себепті? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыт кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды және не себепті? | |||||
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (сабақ беру, сондай ақ оқыту туралы ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал етуші еді (сабақ беру, сондай ақ оқыту туралы ойланыңыз)? 1: 2: Мен сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені айқындадым, келесі сабақтарда неге назар аудару керек? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?