Арнайы дайындық жаттығулары. Дене шынықтыру, 10 сынып, сабақ жоспары. 33-34 сабақ.


Дене шынықтыру пәні бойынша қысқа мерзімді сабақ жоспары №

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Мектеп: Петропавл қаласы ХББ НЗМ

5-тарау – Шаңғымен / жарыспалы / конькимен дайындалу

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 10 Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

 Сабақтың тақырыбы:

Арнайы дайындық жаттығулары

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.1.4.1. Денені қыздыру және қалыпқа келтірудегі ерекшеліктерді талдау және бағалау

 Сабақ мақсаттары

  • Денені қыздыру және қалыпқа келтірудегі ерекшеліктерді талдауды және бағалауды үйрету

Бағалау критерийлері

  • Шаңғы және коньки тебу кезінде қауіпсіздік ережелерін біледі
  • Денені қыздыру және қалыпқа келтірудегі ерекшеліктерді талдайды және бағалай алады

 Тілдік мақсаттар

 

Оқушылар:

Оқушылар мыналарды орындай алады:

Төзімділіктің әртүрлі нұсқаларын дамыту үшін өз түсінігіндегі физикалық жаттығуларды сипаттау, талдау және көрсету, олардың денсаулықты нығайтуға әсері

Пән лексикасы және терминология:

Мыналардан тұрады:

  • төзімділік
  • күштік - жылдамдықты төзімділік
  • анаэробты және аэробты жұмыстар
  • демалыс, жұмыс барысындағы кезіндегі жүрек соғысы, қалыпқа келу кезіндегі жүрек соғысы
  • жүрек-тамыр жүйесі
  • жаттығу, қалыпқа келу техникасы
  • ауыспалы төрт қадамды жүріс, конькимен

Құндылықтарға баулу

Адамгершілік, азаматтық позиция.

Пәнаралық

байланыстар

Ғылыммен байланыс – денсаулық және тән, қауіпсіздік, салмақ динамикасы. Информатикамен (ғаламтордан ақпарат іздеу және өңдеу), математикамен (айналу осі, кеңістік, бағыт пен бұрыштар), психологиямен (кіші топта жұмыс жасау дағдылары), биологиямен (ағзадағы биохимиялық өзгерістер), физикамен ( жылдамдық, салмақ, энергия) байланысы.

Кілттік дағдыларды дамыту

Сабақ барысында оқушылар сын тұрғысынан ойлау және креативтік дағдыларды волейбол ойыны кезінде бір-бірін бағалағанда, қателіктерін түзегенде, ақыл-кеңес бергенде дамытады.

Алдын ала білімі

Оқушылар алдыңғы сыныптарды және сабақтан тыс уақыттарда меңгерген жылдамдықты - күштік дайындық пен төзімділіктің, жүгіру техникасының шаңғымен және конькимен қозғалудың оқып, дағдыларын меңгерген.

Сабақтың барысы

Жоспарланған сабақ кезеңі

Сабақта жоспарланған қызмет

Құралдар

Сабақтың басы

10 минут

(C,К) Мұғалім оқушылармен амандасады.

Содан кейін шаңғы және коньки туралы мәліметтерді сұрайды.

Сүрақтар:

  • Қандай қауіпсіздік ережелерін сақтау керек?
  • Қандай шаңғы жүрістерін білесіңдер?
  • Демалу үшін үлкен және шағын үзілістер арқылы аэробты жүктемені орындау кезінде сіз өзіңізді қалай сезінесіз?

Мұғалім оқу мақсаттары мен жетістік критерийлерін оқушылардың өздері құрып, дайын нұсқамен салыстыруларын ұсынады. Осыдан сабақтың жетістік критерийлері шығарылады. Оқушылармен сабақтың тақырыбын анықтайды

« Арнайы дайындық жаттығулары »

Сабақтың басында ерекше көңіл бөліну керек:

- оқушылардың зейінін қоюына;

- оқушылармен бірге сабақтың мақсатын анықтауға/ОМ;

- оқушылармен сабақтың соңына күтілетін нәтижені анықтау..

(ЖЖ) Оқушылар арнайы жаттығулар орындайды.

Үлкен бос кеңістік.

Сабақтың ортасы

  • минут

(К) Сапқа тұру.

Талдаңыз: Орындаған жаттығуларда жақсы шыққан жақтары мен әлсіз шыққан жақтарын атаңыз.

Сұраңыз: Шаңғы және коьнки даярлығы сабақтары кезіндегі ағзаны қалыпқа келтіру жаттығуларының маңызы қандай?

Коньки даярлығы:

(С,Т, ҚБ) Оқушылар топтарға бөлініп, дайындық жаттығуларын конькиде тұрып орындайды:

1. Еркін жүгіру: толық тоқтағанға дейін параллельді қойылған конькимен жылжу.

2. Еркін жүгіру: отырып параллельді қойылған конькимен жылжу.

3. Еркін жүгіру: толық тоқтағанға дейін оң аяқтағы конькимен жылжу.

4. Еркін жүгіру: толық тоқтағанға дейін сол аяқтағы конькимен жылжу.

5. Сол аяқпен итеруді орындау арқылы оң аяқтағы конькимен жылжу.

6. Оң аяқпен итеруді орындау арқылы сол аяқтағы конькимен жылжу.

7. Еркін жүгіру: екі конькимен кезекпен кезек қозғалу, аяқтарды екі жаққа жіберу және қосу.

8. Еркін жүгіру: зигзаг тәріздес қозғалысты орындау арқылы екі конькимен қозғалу.

Тапсырмаға дескрипторлар:

Бағалау критерийлері

Тапсырманың дескрипторлары:

Коньки даярлығында қателіктерін талқылап дұрыс жүреді

  • конькиде дұрыс тұруға тырысады
  • аяқтарын дұрыс қояды
  • тепе-теңдік сақтауға тырысады
  • демдерін қалпына келтіреді

(К) Сапқа тұру.

Талдаңыз: Орындаған жаттығуларда жақсы шыққан жақтары мен әлсіз шыққан жақтарын атаңыз.

Сұраңыз: Шаңғы және коьнки даярлығы сабақтары кезіндегі ағзаны қалыпқа келтіру жаттығуларының маңызы қандай?

Үлкен бос кеңістік.

Сабақтың соңы

5 минут

Сабақтың соңында оқушылар рефлексия өткізеді:

  • нені білдім, неге үйрендім
  • не түсініксіз болып қалды
  • тағы немен жұмыс істеу қажет

Стикерлер, маркерлер, қаламдар.

Саралап оқыту - көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз?

Бағалау: – оқушылардың берілген материалды меңгеру деңгейін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс: - денсаулық және қауіпсіздік ережелері. - АКТ. - құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)

Тапсырмаларды орындау барысында оқушыларға кеңес беру арқылы қолдау көрсетуді жоспарлап отырмын.

Қабілеті жоғары оқушыларға тапсырмаларды екі реттен қайталауға ұсынамын.

Материалды меңгеруді бағалау формативті бағалау арқылы барлық сабақ бойы жүзеге асады.

Мұғалім келесі сөздерді қолданады:

«Жақсы!», «Тамаша!», «Мұқияттырақ!», «Жинал!», «Сен бұдан да жақсы орындай аласың!»

Келесі сұрақтар қойылады:

Сіздер физикалық денсаулықты нығайтуға арналған қандай жаттығуларды білесіңдер және қолдана аласыңдар? Сабақтарда қауіпсіздік ережелері қандай?

Коллаборативті орта құру, оқушылардың жас ерекшеліктерін ескере отырып тапсырмалар құрастыру, қызмет түрін ауыстыру, кеңес беру.

Сабақ бойынша рефлексия

  • Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асатындай болды ма?
  • Барлық оқушылар ОМ жете алды ма?
  • Егер жете алмаса, неліктен жете алмады?
  • Сабақта саралап оқыту дұрыс жасалды ма?
  • Сабақта уақыт кезеңдері бұзылған жоқ па( уақыт жоспарын орындадым ба)?
  • Жоспарға қандай өзгерістер және неге енгіздім?

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

Белгілер:

С = барлық сынып Т = топтық жұмыс ЖЖ = жұптық жұмыс

Ж = жеке жұмыс Тәж. = тәжірибе К = көрсету ҚБ = қалыптастырушы бағалау



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу