Қазақтың ұлттық ойындарының балама нұсқасы. Дене шынықтыру, 10 сынып, сабақ жоспары. 25-26 сабақ.


25-26 сабақ

4 бөлім: Қазақтың ұлттық ойындары

Мектеп: Шымкент қаласы химия – биология бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі.

Күні:

Мұғалім аты жөні: Арап Р.Р.

СЫНЫП: 10

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Қазақтың ұлттық ойындарының балама нұсқасы

Осы сабақ арқылы іске асатын оқыту мақсаттары

10.2.4.1. Адал ойындағы адамгершілік құндылықтарын талдау және бағалау

Сабақ мақсаты

Оқушылар негізгі тактикалық және стратегиялық қимылдарды біледі

«Аударыспак» ойыны кезінде әр-түрлі тактикларды қолданады және анализ жасай алады.

Бағалау критериі

Ағаш аттың үстінде отыру әдісін біледі

Ағаш аттың үстінде отырып тактикалық қимылдарды жасай алады және адамгершілік құндылықтарын талдап бағалай алады.

Аударыспак ойыны кезінде өз бетінше тактикалық қимылдарды өзгертіп қолдана алады

Сабақтың тілдік мақсаты

Негізгі сөздер мен фразалар:

Ат

  • Шабандоз
  • Аудару
  • Қамшы
  • Қол
  • Бел
  • Күрес

Құндылықтар

Патриотизм және азаматтық жауапкершілік

Қазақ ұлттық ойындары азия және әлем деңгейінде өткізілуі.

Пәнаралық байланыс

Қазақ тілі пәні бойынша 10.1 Дәстүр мен мәдениет бөлімі бойынша .Ұлттық құндылықтар тақырыбында сабақты ұштастыруға болады.

Жаһандық азаматтық

Қазақтың ұлттық ойыны Қазақ күресі әлемдік деңгейде жарыстар өтуі.

Әлемнің бірнеше елінен көрсетуі.

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған әрекеттер

Дереккөздер

Сабақтың басы:

0-10мин

Миға шабуыл

Үш тілділік

Жалпы дене жаттығулары

Топқа бөлу

Активитилік ойын

Негізгі бөлім:

11-40 минут

Жеке жене топтық жұмыс

Дифференциация

Қалыптастырушы бағалау

Қалыптастырушы бағалау

Ұйымдастыру кезеңі:

- Оқушыларды сапқа тұрғызу,сәлемдесу, спорттық киімін тексеру.

- сабақ тақырыбымен, оқыту мақсатымен және сабақтың мақсатымен бағалау критерилермен танысу.

Аударыспақ ойыны кезінде ең бастысы нені игеру керек

Аударыспақ ойыны кезінде күштің маңыздылығы

Қазақша

На русском

English

Ат

Конь

horse

Шабандоз

Всадник

rider

Жеңіс

Победа

victory

Бір орында: Оңға,солға,кері бұрылу.

2.Жүру:Қолды жоғары көтеріп, аяқтың ұшымен жүру. Қолды жанға созып өкшемен жүру.Жартылай отырып, толық отырып жүру.

3.Жүгіру: Еркін жүгіру, тізені көтеріп жүгіру ,аяқты артқа сермеп жүгіру. Жүріске ауысып, тыныс алу жаттығуларын орындау. Бір орында жалпы дене шынықтыру жаттығуларын орындау

-Аударыспақ ойыны кезіндегі техника қауіпсіздігі

Қыс мезілі және жаз мезгілі бейнеленген карточкаларды тарқату арқылы екі топқа бөліп қораз ойынын ойнату.

Қораз ойыны

Екі топқа бөлініп әр топтан бір-бір оқушыдан шығып ,бір аяғын қолмен ұстап көтеріп,бір аяқпен бір- бірін соғып құлату керек немесе ұстап тұрған аяғын жіберген жағдайда қарсылас жеңіледі.Осылай жалғасып қайсы топта жеңіске көбірек жетсе сол топ жеңімпаз атанады

* Аударыспақ ойынында атқа дұрыс отырумен атты басқару тактикасымен стратегиясы .

Оқушылар ағаш атқа отырып тактикалық әдістерін көрсетеді .

Атқа дұрыс отыру дұрыс тактика құруға септігін қаншалықты тигізеді және қандай тактика қолданғандары туралы пікірлесу .

Атқа отырғанда екі аяқтың қимылына мән беру керек.

Атқа отырғанда денені атқа жақын ұстау.

Атқа отырғанда денені оңға солға қимылдауы.

Оқушының

ТАӘ

Атқа отыруды біледі.

Аттың үстінде денсін оңға солға бұра алады

Екі аятың

Қимылының дұрыстығы

**Екі топқа бөлініп Ағаш атта «Аударыспак»

Ойыны кезінде іс-әрекеттің өзгеруіне байланысты инновациялық тактика және стратегия құру арқылы қарсыласты аудару.

Оқушылар қандай тактика құрғаны туралы пікір алмасады

Қолынан ұстап тарту тактикасы

Қолын ұстатпай еңкейсе бастан ұстап тарту

Қолын ,басын ұстатпаған жағдайда белден ұстап тарту тактикасын қолдану

Оқушының

ТАӘ

Қолдан ұстап тарту тактикасы

Белден ұстап тарту тактикасы

Өзінің тактикалық қателігін жөндей алады

Инструкция по ТБ

Үлкен кең кеңістік, гимнастикалық жабдықтар

плакаттар, маркерлер, гимнастикалық ағаш ат

«Аударыспақ ойынында қандай тактика қолданғанын көру» бейнебаян

Қосымша

https://www.youtube.com/watch?v

=De7z4cE2iQ0

Дифференциация

Топтық жұмыс

Жеке жұмыс

Қалыптастырушы бағалау

Қорытынды бөлім

*** Аударыспақ ойыны .

Екі топқа бөлініп оқушылар жеңіске жету үшін өзіндік тактикалармен стратегиялар құрады ,әр топтан бір-бір жұп ортаға шығады. Біреуі ат екіншісі шабандаз болып аударыспақ ойынын ойнайды.Кім бірінші қарсыласын құлатса сол жеңіске жетеді,кейін екеуі ауысады осылай қай топта жеңіс көп болса сол топ жеңіске жетеді.Осы ойын кезінде оқушылар қандай тактика қолданғандары туралы пікір алмасады.

Оқушылар Аударыспақ ойынында тактика түрлерін таблицаға толтыру арқылы көрсетеді.

Тактика

Балл

1-2

1.

2.

3.

Егер оқушылар:

1.Үш тактикалық әдіс көрсетсе - 2 балла

2.Екі тактикалық әдіс көрсетсе - 1 балл

3.Тактикалық әдіс көрсете алмаса – 0 балло

Сабақтың соңында оқу мақсатына байланысты сұрақ жауап арқылы рефлексия жүргізу:

Аударыспақ ойынында тактика қаншалықты маңызды ?

Аударыспақ ойынында жеңіске жету үшін қандай тактика қолдандыңыз ?Өз бетінше тактика құрастыру барысында не үйрендіңіз?

Плакат, маркерлер.

Қосымша ақпараттар

Дифференциация – – Сіз қалайша көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушылар алдында Сіз қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін тексеруді қалай жоспарламақшысыз?

Денсаулық және қауіпсіздік

АКТ-мен байланыс

Құндылықтармен байланыс

(тәрбиелейтін элемент)

Барлық оқушылар

Аударыспақ ойнының ойнау ережесін біледі, стратегия құра алады;

Оқушылар көбі аударыспақ ойынына тактикалық және стратегиялық жоспарлар құра алады

  • Кейбір оқушылар ойын комбинациясына сәйкес стратегиялық шешімдер мен тактикаларды құра алады, алдын ала жеңісті болжай алады;
  • бақылау, тыңдау, сұрақтар арқылы
  • Қойылған критерийлер оқушылардың аударыспақ ойынын алдын ала жоспарлау және дұрыс есептеу арқылы жеңіске жетуге болатындығына үйретеді.

Сабақ барысында қойылған сұрақтарға жоғары деңгейлі және орта деңгейлі оқушылар нақты, әрі тереңірек болжам жасаса, төмен деңгейлі оқушылар басқа ұлттық ойындармен шатастыруы мүмкін.

Ағаш атта дұрыс отыру ережелері еске салынады. Мойын,қол, аяқ және басқа дене мүшелеріне сақ болу .

Рефлексия

Сабақ мақсаттары оқу мақсаттары шындыққа негізделген болды ма? Оқушылар бүгін нені үйренді?

Сыныпта қандай атмосфера болды?

Мен жүргізген дифференциация іске асты ма?

Мен уақытқа сәйкес жұмыс істедім бе?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды және неліктен?

Бұл бөлімді рефлексия үшін пайдаланыңыз (сабақ туралы ой қозғау). Сол бұрышта тұрған Сіздің сабағыңыз туралы сұрақтарға жауап беріңіз. Рефлексия:

Денешынықтыру сабағынан 10 - сыныптағы «Аударыспақ ойнында инновациялық стратегия мен тактикаларды әзірлеу» тақырыбындағы өткізілген сабақ 40 минутқа жоспарланған. Сабақтың басында оқушыларға миға шабуыл ретінде сұрақтар берілді, олар Аударыспақ туралы алдыңғы білімдерін пайдалана отырып, жауап беруге тырысты. Берілген жауаптарға сәйкес жаңа тақырыпты анықтады. Ағаш атта отыру кезінде оқушылар өзара талқылау жүргізіп, стратегияларды толықтай талқылады. Аударыспақ ойынын ойнған соң ойынның стратегиялары мен тактикалары толықтай сипаттады оқушыларға қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырмалар берілді.

Оқушылар жоғарыда келтірілген ойын стратегиялары мен тактикаларды ескере отырып, өз комбинацияларын құра алды. Мен оқушылардың ойын барысында қолданған тактикаларын бақылау арқылы үнемі бағалау жүргізіп отырдым.

Сабақ соңында оқушылар «Не білдім? Не үйрендім? Нені білгім келеді?» сұрақтары бойынша өз қорытындыларын жасады. Менің тарапымнан оқушылардың сабақ барысында (Аударыспақ ойынында) жіберген қателіктері, сәтті және сәтсіз тұстары айтылып, кері байланыс берілді. Кейбір оқушылардың берілген критерийлерді негізге алмағандығы да ескертілді. Бұл алдағы сабақтарда осындай тапсырмалар берілгенде қайталанбас үшін қажет деген ойға әкелдім.

Жалпы бағалау

Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (сабақ беру әрі оқу туралы ойланыңыз)?

  • Сабақ жоспары мақсатқа қарай құрылыды;
  • Берілген тапсырмалар оқушылардың қызығушылығын арттырды;

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алатын еді (сабақ беру әрі оқу туралы ойланыңыз)?

  • Тәжірибелік бөліміне жеткілікті уақыт берілу керек;
  • Сабақ барысында тапсырма критерийі оқушының назарында болуын қадағалау керек, оны таратпа қағазы ретінде немесе тақтада үнемі көрсетіліп тұруына мән беру;

Мен сабақ кезінде келесі сабаққа дайындалуға көмектесетіндей сынып немесе белгілі бір оқушылар туралы не білдім?

  • Оқушылардың ойын туралы теориялық білімдерінің аз болуы, ойын тактикасын түсіндіруге көбірек уақыт жұмсауға алып келді, сол себептен келесі сабақта, таратпа мәліметтер және тірек сөздер кетесін дайындуым қажет деп шештім;



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу